Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Van olyan nagy/déd/ükszülőtök,...

Van olyan nagy/déd/ükszülőtök, aki részt vett háborúban/munkatáborban? Tudtok nekem mesélni róla?

Figyelt kérdés

Bocsi, ha valakinek személyes, de épp azért kérdezem itt, mert ez egy anonim oldal.

Melyik háború/melyik munkatábor? Visszatért onnan? Ha igen, mit mesélt? Ha nem, hallottatok valamit felőle a túlélőktől?


Nekem dédapámat munkatáborba hurcolták el. Ő még odafelé a vagonban meghalt, ezt a túlélő barátja mesélte.


2018. dec. 2. 15:57
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy ismerősöm, pótnagyapám -aki húszas születésű- orosz hadifogságba került és az mentette meg az életét hogy annyira gyenge testalkatú volt hogy kényszermunka helyett szakácsnak osztották be.

A bácsi '48 után hazakerült és fodrász lett, majd nyugdíjas éveit is szorgalmasan végigdolgozta egy divat (Módi) ruharaktárban nehéz dobozokkal cipekedve. Alig tudok olyan vígkedélyű igazán erős embert mint ő volt. Nagyon szerettem és tiszteltem őt.

Dédnagyapám pedig mind a két fronton harcolt és Gyóni Gézával raboskodott aki átadta neki a személyes kéziratait ami később sajnos nem lett meg csak egy géppel írott verse.

2018. dec. 2. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
92%

Nekem még azt mesélte a tanárom hogy az ő tatája zsidó volt és elhurcolták a munkatáborba, majd hallottnak tudta magát tettetni és őt is beledobták a tömegsírba majd egy napig ott volt és elvileg zsoltárokat énekelt magába majd mikor váltás volt a katonáknak körülbelül 5 perce volt kimászni és elmenekülni.

A menekülés részleteit nem tudom de túl élte.

2018. dec. 2. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
95%

Nagymamám kisgyerek volt a második vh-kor. Nem nagyon mesélt róla, de előfordult. Az megmaradt, hogy búvóhelyeken voltak rengetegszer, az égből pedig mérgező valamiket, lapokat talán(?) szórtak repülőkből. Elsősorban gyerekeket céloztak ezzel...

De csak rémlik, hogy mesélt hasonlót, esetleg valaki tudja ennek a pontos történetét?

2018. dec. 2. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Dédnagyapám orosz hadifogságban volt, nem tudom hány évig. -20 fokban még kihajtották őket fát vágni. A verembe bevágtak egy zsák krumplit, mindenki kapkodott érte. Valakinek kettő is jutott,valakinek egy se. Találtak az úton egy csontot,és megsütötték,annyira éhesek voltak.
2018. dec. 2. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
95%

Nekem az anyai nagyszüleim egy nógrádi faluból származnak/származtak (nagypapám néhány éve halt meg). Nagypapám '38-as, nagymamám '45-ös születésű ezért értelemszerűen harcolni nem harcoltak de nekik mesélték a szüleik, nagyszüleik hogy (mivel harcok ott is folytak a környékükön) pl az orosz katonák bementek nagyapámék házába, a családot átköltöztették egy szobába (3 generációt egy kis szobába , papám ugye kisgyerek volt) és felélték amit ők egész évbe termeltek meg. Meg dédnagyanyám alkudozott a katonákkal hogy adnak bort, cukorért.

Anyai dédnagyanyámat meg elmaszkírozták, az arcát bekormozták, kendőt kötöttek a fejére hogy amikor a katonák ruháit kellett mosnia ne erőszakolják meg.


Tudom, ez közel sem olyan érdekes mint egy munkatábor, de sok ilyen történetet hallgattam gyerekkoromban.

2018. dec. 2. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

5-ös, az én családom is Nógràd megyei (csak én költöztem fel Pestre :D ).

Nálunk a faluban is az volt, amit írtàl. Jöttek az orosz katonák ès beköltöztek mindenhova.

2018. dec. 3. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Dednagypapam (nagyim apja) harcolt a Don-kanyarban, megsebesult a laban, es ugy is gyalog jott haza Oroszorszagbol. Visszatert a kis falujaba, de elete vegeig santa maradt. Sajnos nagyon kicsi voltam, mikor meghalt, 8-9 eves, igy nem is nagyon tudok tobbet rola. Ugyanabbol a falubol szarmazott nagypapam, o kisgyerek volt a haboru alatt. Meselte, hogy a nemetek az arteri nyarfak tetejerol neztek, hol tartanak az oroszok, es leromboltak a templomtornyot, ezert haragudott is rajuk. Allitolag harcok is voltak a falunal a gazlo miatt, es egy kilott nemet harckocsi ott is maradt, a falubeliek hordtak szet, meg nalunk is van egy kis darabkaja apank muhelyeben.
2018. dec. 4. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!