Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ki örökli az ingatlant? Az...

Ki örökli az ingatlant? Az unokákra átruházható?

Figyelt kérdés

Édesapámnak egyedüli gyermeke vagyok. Féltestvére van, de neki más az édesapja.

Nekem vannak gyermekeim. És egy névházasságom, akivel külön lakcímen élünk.

Lehet úgy, hogy az örökölt házhoz ne legyen köze a gyermekeimem és rajtam kívül senkinek?

Szüleim 20 éve elváltak, édesanyám az 18 éve másik férje van.


2018. jún. 5. 14:24
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%
A kozos vagyon valóban felezodik. Az örökség azonban soha nem volt és nem is lesz közös vagyon, azg a te magánvagyonod
2018. jún. 5. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.
2018. jún. 5. 16:23
 13/21 anonim ***** válasza:
34%

Eléggé homályos a kérdés, de itt-ott megvilágosítódott. Az öröklésnek törvény adta szabályai vannak.

1). Első sorban örököl a végrendeleti örökös. Tudni kell, hogy a gyerekeket nem lehet nyomós ok híján (pl. kitagadás, de itt is vannak feltételek) végrendelettel sem kizárni az örökségből,

2). Másod ízben örökölnek a (vér szerinti, vagy örökbe fogadott) gyerekek és a házastárs (régebben a házastárs nem örökölt, de most már igen. Mindegyikük egyenlő arányban örököl, azaz az özvegy is annyit, amennyi az egy gyerekre eső hányad.

Tovább nem bontom, mert a kérdező ilyenre nem utalt.

Ha a féltestvéreddel közös apád van (és ő az örökhagyó), akkor a féltestvéred is örököl (annyit, amennyit Te is), mert ő is gyereke az elhunytnak.

Mivel hogy Te még élsz, és édesapád halt meg, a gyerekeid nem örökölnek a nagyapjuk után, viszont Te lemondhatsz az örökségről a gyerekeid javára. Ez a lemondás nem egyenlő az örökség elutasításával, ezért jól gondold meg, hogy mit jelentesz ki az ügyben eljáró közjegyző előtt, aki a hagyatékot átadja az örökös/ök/nek. Ami az eddigiekből számomra kiderült: Te édesapád egyetlen gyermeke vagy, biológiai anyádtól elvált, ezért örökösként nem jön számításba. Névházasság ebebn az esetben tárgytalan, ne nem jöhetne számításba akkor sem, ha férjnél lennél, mert hz örökös házastársa nem örököl (végrendelettel viszont - igen, de erről nincs szó). Egy mondatban: végrendelet és özvegy nincs, ezért örökölsz Te, mint az örökhagyó gyereke, de LEMONDHATSZ az örökségről a gyerekeid javára (de ezt jól gondold meg, mert idővel megromolhat a gyereke/i/ddel a viszonyod...)

2018. jún. 5. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
86%
Az örökség saját vagyonnak számít, tehát a leendő volt ferjednek semmi köze hozza.
2018. jún. 5. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
34%
14-es: Ugye a "leendő volt férjet" Te sem gondoltad komolyan? Ha elhagytad volna a "leendő" szót, egészen jó feleletet adtál volna, de így...? Leendő volt férj ugyanúgy nincs, mint nincs "előre menés hátra".
2018. jún. 5. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
26%

Ssaa!

Már hogyne lenne leendő férj. A vőlegény pl az.

2018. jún. 5. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
60%
Leendő volt férj pedig az, akitől most válik
2018. jún. 5. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
0%
16-os! Nehogy már nekem kelljen téged magyarra tanítani! Abban igazad van, hogy van "leendő" férj. Ő az, aki a jövőben a férjed lesz. Az is igaz, hogy van "volt" férj. Ő az, aki már nem a férjed. Eddig minden rendben, ám de mi a leendő volt férj???
2018. jún. 5. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
0%
16-os: Ha a "leendő volt" szavak közé beszúrtál volna ilyen szavakat, mint pl.. "vagy, illetve, esetleg" , akkor egészen más értelmet kapott volna a "leendő volt férj" kifejezés.
2018. jún. 5. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Én voltam az a bizonyos válaszadó.

Tisztában vagyok vele, hogy ez egy elég erőltetett szókapcsolat, de gondoltam a kérdező tudja majd értelmezni, éppen ezért nem fogalmaztam szépen. Bocsánat, elhiszem, hogy szúrja a szemed. :))

2018. jún. 5. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!