Babát várok és a párom nem magyar állampolgár. Mit tehetek ebben az esetben? Az állampolgárságot megkapja amikor megszületik a gyermekünk?
Isten őrizz!
Te veheted fel az ő állampolgárságát.
Példa.
Idepofátlankodik egy román férfi, és beköltözik az első szembejövő nő lakásába.
Csak szeretne az élősködője magyar állampolgár lenni, pusztán azzal, hogy büdös volt neki Erdélyben magyarnak lenni és idevonatozott.
Viszont a nő, akit bepalizott, minden további nélkül lehet román állampolgár, ha ez a vágya.
Mégis ki?
1. A párod? Nem.
2. A baba? Ha otthon születik, akkor a tiédet igen, a párodét kérvényezni kell.
3. Ha a barátod országában születik, akkor pedig az ottani szabályok érvényesek rátok.
A párod semmilyen körülmények között nem kap automatikusan magyar állampogárságot. Ahhoz előbb teljesítenie kell a honosításhoz szükséges követelményeket. Ez általában több évi folyamatos, Magyarországon tartózkodást, valamint jövedelmi, anyagi feltételeket jelent. Utána kérvényezheti az állampolgárságot, amit majd a bevándorlási hivatal meg a köztársasági elnök elbírál, és ha nem találnak kizáró okot, például nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot, akkor úgy dönthetnek, hogy megkapja a magyar állampolgárságot.
A baba a születéssel automatikusan megszerzi a magyar állampolgárságot, már ha te magyar állampolgár vagy természetesen. Az apukája állampolgárságát is megszerezheti ezzel párhuzamosan, de ezt az apukája országának joga határozza meg. Vannak olyan országok, mint a magyar, ahol ez automatikus, de vannak olyanok is, ahol a vegyes házasságoknál, pláne ha számukra külföldön, azaz jelen esetben Magyarországon születik a gyerek, akkor az apa állampolgársága "nem jár".
Köszönöm a normális válaszokat...
Azért kérdeztem mert már 7 hónapos terhes vagyok és szeretnénk magyarországon maradni.
Én magyar állampolgár vagyok, a párom erdélyi (akik ítélkeznek ne írjanak!!)
És sajnos apaságit sem tudunk csinálni, mert lakcímkártyája sincsen...
Nagyon nehezek ezek a dolgok ...
Nagybátyjai magyar állampolgárok, de a szülei nem...
1993. évi LV. törvény a magyar állampolgárságról.
A magyar állampolgárság megszerzése
Honosítás
4. § (1) Kérelmére honosítható a nem magyar állampolgár, ha:
a) a kérelem előterjesztését megelőző nyolc éven át folyamatosan Magyarországon lakott;
b) a magyar jog szerint büntetlen előéletű és a kérelem elbírálásakor ellene magyar bíróság előtt büntetőeljárás nincs folyamatban;
c)8 megélhetése és lakhatása Magyarországon biztosított;
d)9 honosítása Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát nem sérti;
e)10 igazolja, hogy alkotmányos alapismeretekből magyar nyelven eredményes vizsgát tett, vagy ez alól a törvény alapján mentesül.
(2)11 Kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, aki a kérelme előterjesztését megelőzően legalább három évig folyamatosan Magyarországon lakott, és az (1) bekezdés b)-e) pontjában meghatározott feltételek fennállnak, ha
a) magyar állampolgárral legalább három éve érvényes házasságban él, vagy házassága a házastárs halálával szűnt meg,
b) kiskorú gyermeke magyar állampolgár,
c) magyar állampolgár fogadta örökbe,
d) magyar hatóság menekültként elismerte vagy
e) hontalan.
(3)12 Az (1) bekezdés b) és d) pontjában meghatározott feltételek fennállása esetén - kérelmére - kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, akinek felmenője magyar állampolgár volt vagy valószínűsíti magyarországi származását, és magyar nyelvtudását igazolja.
(3a)13 Kérelmére kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, aki
a) legalább
aa) tíz éve érvényes házasságban él olyan személlyel, aki az állampolgársági kérelem benyújtásának időpontjában magyar állampolgár, vagy
ab) öt éve érvényes házasságban él olyan személlyel, aki az állampolgársági kérelem benyújtásának időpontjában magyar állampolgár, és közös gyermekük született,
b) az (1) bekezdés b) és d) pontjában meghatározott feltételeknek megfelel, és
c) magyar nyelvtudását igazolja.
(4)14 Kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, akinek a kérelem benyújtását megelőzően legalább öt éven át folyamatosan Magyarországon volt a lakóhelye, és az (1) bekezdés b)-e) pontjaiban meghatározott feltételek fennállnak, ha
a) az ország területén született;
b) kiskorúsága idején létesített magyarországi lakóhelyet;
c)15
(5)16 Az (1)-(2) és (4) bekezdésekben meghatározott időtartamú, folyamatos magyarországi lakóhelytől kiskorú tekintetében el lehet tekinteni, ha honosítását a szülőjével együtt kéri, vagy szülője a magyar állampolgárságot megszerezte.
(6)17 A magyar állampolgár által örökbefogadott kiskorú gyermek lakóhelyétől függetlenül honosítható.
(7)18 Az (1) bekezdés b) és d) pontjában meghatározott feltételek fennállása esetén a köztársasági elnök - az állampolgársági ügyekért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) előterjesztésére - felmentést adhat a honosítás további feltételei alól, ha a kérelmező honosításához Magyarországnak fontos érdeke fűződik.
(8)19 A magyar nyelvtudás igazolásától el lehet tekinteni cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes személyek esetében.
A magyar és a román törvény értelmében is öröklődik az állampolgárság akkor is, ha a gyereknek csak egyik szülője állampolgár, bárhol is születik. Nem kell "kérvényezni", ez egy elterjedt tévhit, csak be kell jelenteni a külföldi születést, az állampolgárság automatikusan jár. Viszont ha nem vagytok házasok, akkor kell apasági ahhoz, hogy az apja állampolgárságát is megkapja a gyerek.
Magyar állampolgár házastársa vagy szülője 3 év után kérheti a honosítást, szóval ehhez is kellene a házasság vagy az apasági. A párod erdélyi magyar vagy konkrétan román? Ha magyar, akkor elvileg bármikor megkaphatja, csak össze kell szednie a származását igazoló papírokat (pl. nagypapa anyakönyvi kivonata, ilyenek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!