Ha konkrétan megnevezem azt a személyt akire halálom után hagyom minden vagyonom (ház, autó, es minden életemben szerzett ingósag), akkor az elegendő, hogy a szüleim másik gyereket és annak utódait kizárjam az öröklésből?
Ha nem írsz végrendeletet, akkor a törvényes öröklés általános rendje érvényesül. Ha nincs leszármazód, házastársad, akkor szülők örökölnek, testvér csak így: "öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói".
Végrendeletben indoklás nélkül elég csak a köteles részt (neki járó rész harmadát) adni annak, akit kevésbé kedvelsz, de ki is zárhatod az öröklésből azt aki méltatlan arra. Szülő hazai joggyakorlat szerint akkor méltatlan, ha szülői kötelezettségeit nem teljesítette. Ha 18 éves koráig gyereket saját háztartásában nevelte, vagy gyermektartást fizetett, akkor csak abban az esetben méltatlan, ha gyerek életére tört volna.
Szülő saját részéből később annak ad, akinek akar.
Akkor kicsit helyesebben:
Ha nincs végrendelet, gyermek, ha az sincs, akkor feleség, ha az sincs, akkor szülők. (Ők azt csinálnak vele, amit akarnak, így megkaphatják/majd örökölhetik a többi gyermekük = testvéreid)
SZABÁLYOS végrendelet esetén csak a gyereknek van köteles rész, hacsak nincs kitagadva nyomós érvvel, a feleségnek meg a lakásban lakhat élete végéig özvegyi jog alapján ott, ahol együtt laktatok, de a lakás nem lesz az övé (kb. haszonélvezeti jog).
Ha se gyerek, se feleség, a végrendeletben arra hagyod mindenedet, akire akarod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!