Ha egy afrikai férfi elvesz egy magyar nőt megkapja rögtön a magyar állampolgárságot vagy hogy működik ez?
"Háromévi folyamatos magyarországi itt lakás után kedvezményes honosítást kérhet aki:
magyar állampolgárral legalább három éve érvényes házasságban él..."
"Az időtartam számítása a bevándorlási, letelepedési, EGT tartózkodási engedély vagy a menekült státus elnyerését követő lakcímbejelentéssel kezdődik.
Az állampolgársági eskü vagy fogadalom letételére eljárásban továbbra is az állandó lakóhely szerinti polgármester előtt történik.
Az állampolgársági eskü időpontjáról az anyakönyvvezető értesíti a honosított személyt.A honosított a magyar állampolgárságot az eskü vagy fogadalom letételének napján szerzi meg.
A honosított magyar állampolgárokat az anyakönyvvezető látja el magyar személyazonosító igazolvánnyal és lakcímet igazoló hatósági igazolvánnyal".
Nem, nem így működik :)
Leírom a mi konkrét tapasztalatunkat, hátha segít.
A házasság ténye nem alapozza meg az állampolgárságot.
Az afrikai férfi jelenleg is valamilyen jogcímen itt van az országban (diák, munkavállaló, tartózkodási engedély határozott időre, általában 6 hó vagy 1 év stb.) vagy külföldön ismerkedtetek meg és ott kötöttetek házasságot.
Már ez sem mindegy.
A kinti házasságkötést első körben hazai hivatallal kell elismertetni.
De ha itt ismerkedtetek meg (mint mondjuk mi), akkor már eleve van valamilyen státusza a férfinek.
Amik lehetnek nagyjából:
- menekült (jellemzően menekülttáborok környékén, most erre külön nem térnék ki, de az eljárás nem sokkal másoabb, mint a tartózkodási engedélyes esetén)
- oltalom alatt álló (befogadott)- itt jórészt még 18 év alattiról van szó, nem érdemes házasságot kötni, ezzel a kapcsolattal ne foglalkozz kérlek, ők általában nem is tekintik célországnak hazánkat, illetve ha nem utaznak tovább, akkor egy idő múlva a szülőhazájukba kerülnek vissza
- tartózkodási engedély: nagyjából életvitelszerűen itt él. Általában munkavállalási engedély is kapcsolódik hozzá, ahhoz, hogy ezt megkapta korábban már eljáráson esett át (pl. kellett lakhatást igazolni, valamilyen vagyont vagy jövedelmet)
Fontos: az afrikai férfitől kell egy születési anyakönyvi kivonat, valamint ennek hiteles fordítása (országos fordítóiroda intézi, meghatározott díjtétele van), valamint egy ún. nőtlenségi nyilatkozat, amelyben az országa erre kijelölt hivatala (pl. igazságügyminisztérium, valamilyen nyilvántartó hivatal, anyakönyvi hivatal stb. ami az adott országban van, vagy végső soron általunk is elismert diplomáciai testület, mint nagykövetség, konzulátus, nagyon ritka esetben tiszteletbeli konzul) nyilatkozik arról, hogy az ő országa szerint nőtlennek minősül, nincs házassága, így a házasságkötése semmiféle törvényi akadályba nem ütközik.
Ezekkel kell menni időpontért az önkormáyzat anyakönyvi hivatalába. Innentől kb. minden ugyanaz, mint a magyar-magyar házasságkötésnél.
(esetleges plusz: az ún. apostille- diplomáciai felülhitelesítést kérhetnek és szoktak is kérni, magyarul a meglévő iratait az itteni diplomáciai testület felülhitelesíti, lepecsételi, ezáltal is újra tanúsítja a benne foglaltak valódiságát)
Házasság után el kell menni a BÁH-hoz és a neten is megtalálható nyomtatványok özöneit kitöltve kell kérvényezni azt, hogy a tartózkodási engedélyét mint ún. "magyar állampolgár harmadik országbeli családtagja" jogcímen kaphassa meg.
Na itt is van mindenféle igazolás, elvárás a fényképtől az útlevél érvényességéig, az útlevelet rövid időre be is vonják, rákeresnek, hogy van-e interpol körözés stb.
A házastársnak is egy csomó nyilatkozattételi kötelezettsége van és újra, új eljárásban vizsgálják mostmár a család jövedelmét, vagyonát, lakhatását, megvan-e az eü biztosítás stb.
Bejelentés nélkül megjelennek helyszíni bejáráson (magyarul felkeresnek, hogy tényleg ott laktok-e stb.), mivel mi dolgoztunk, a szomszédokat is faggatták (szerintem eléggé megkérdőjelezhető módon, de hagyjuk- ha kell a tartózkodási engedély, akkor még azt is majd el kell viselni, hogy a házban/lakásban szétnéznek, fotóznak és ún. interjúra behívnak benneteket.
Itt külön-külön kikérdeznek, gondolom az érdekházasságokat szűrik, de magyarként is ez borzalmasan megalázó.
Első körben ha jól emlékszem 3 évre, ezt követően 5 évre adnak tartózkodási engedélyt, ez utóbbinál már biztos, hogy az EU-s tartózkodásit is lehet kérni.
Nem kevés idő, pénz, utánajárás, macera az egész- még akkor sem, ha egy rendezett körülmények között élő, dolgozó, tanult házaspárról van szó, mint mi voltunk.
A lelki oldalát már nem is említem (hogy jön bárki is hivatalnokként ahhoz, hogy a saját házamban a saját szekrényemet nyitogassa, fényképezze, tudtom és beleegyezésem nélkül a férjemről a szomszédaimat kérdezgesse stb.)- szóval csak akkor szabad belevágni, ha a kapcsolat komoly és a magyar fél is képes kiállni a külföldi férjért ilyen megalázó, idegölő eljárásokban is.
Az állampolgársághoz több évi tartózkodás után még állampolgársági vizsgát is kell tenni (tk. közigazgatási jogi és történelmi ismeretek, amelyet szerintem a honfitársaim 90%-a nem tudna megcsinálni)- de az már csak annyival több a sokadik körös tartózkodási engedélynél, hogy politikai jogokat (szavazás stb.) is tartalmaz.
Nem szükséges az élethez, sokan nem is vágnak bele, amit maximálisan megértek.
Hala a jo Istennek, nem.
Annyiban segit csak a hazassag, hogy kevesebb ido szukseges mig az allampolgarsagi kerelmet beadhatja.
Amire jogosult lesz az csupan a magyar allampolgar 3. orszagbeli csaladtagjara vonatkozo tartozkodasi engedely.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!