Milyen társadalmi hátrányai lehetnek a nők munkavállalásának? A családra, férfi-nő valamint anya-gyermek kapcsolatra és összességében a társadalomra nézve?
Hát gondolkozzunk! :)
Én elsősorban az időhiányból fakadó problémákat jelölném meg: nincs úgy ideje a nőnek a háztartásra, a családi kapcsolatokra, így a háztartás vagy ténylegesen két félre, nomeg a növekvő gyerekekre hárul, vagy a hagyományos felfogás szerint a zömét/egészét a nő látja el hazatérte után. Utóbbi esetben nem tud olyan érdeklődéssel fordulni férje/gyerekei felé, mint az a nő, aki ezeket a háztartási munkákat letudta, és esetleg frissen elkészült étellel várja szeretteit. Lehetséges, hogy nem ér rá annyira a közös programokra sem, hiszen közbeszól a munkahely.
Viszont! Megnőhet a nő önbecsülése, hogy ő is hozzájárul a családi kasszához, "értékes" dolgozó nő (azért tettem idézőjelbe, mert kinek mi az érték, viszonyítás kérdése, és számomra is érték a munka), a nő a munkahelyén sikereket érhet el, nincs "bezárva a négy fal közé", érdekes ingerek érik napközben, kevésbé fásultabb, unatkozóbb, mint mondjuk egy csak a családjának élő nő. Kevesebb az esélye, hogy "rátelepszik" a családjára, van azon kívül is élete.
Társadalom szempontjából a női munkavállalásnak drasztikusan a munkaerő olcsóbbá válása szempontjából van jelentősége, hiszen egyrészt megvan az igény, hogy a nő is végezzen pénzkereső munkát-és ez hirtelen kétszer annyi munkaerőt jelent, azaz lejjebb lehet vinni a béreket. Ha egy családban két eltartó van átlagosan, akkor szintén lejjebb lehet vinni a béreket szégyenérzet nélkül, hiszen nem kell azzal számolni, hogy egy bérből akár egész családnak kell megélnie, hiszen ott a másik fél is.
Fentiek következménye, hogy csökken a Felelős gyerekvállalási kedv, az előre tervezők kétszer is meggondolják, hány gyereket vállalnak, (most nem a 16 évesen nem megfelelő fogamzásgátlás mellett teherbe eső,vagy egyenesen a segélyre vállaló emberekről beszélek). Csökkenő népesség.
Ki tudnám jobban fejteni, de ezek jutottak hirtelen eszembe. 29N
Szeretném, ha valaki kiírná és jellemezné azt a kort, amikor a nők egyáltalán, semmilyen munkát nem végeztek a gyereknevelésen és a háztartáson kívül, egyik társadalmi osztályban sem. Nézzük meg, hogy nézhetett ez ki, utána lépjünk tovább.
Összehasonlítási alap nélkül ugyanis értelmetlen vitatkozni, filozofálgatni a kérdésről.
Nem tudnék azért létezni, hogy állandóan otthon üljek, és várjam, hogy mikor etethetem meg/tehetem tisztába a férjem.
Olyan lennék, mint egy kiegészítő, egy senki. Ha már 2015, mint egy "háztartási app".
Én előnyöket látok csak, mindkét oldalról.
Egyrészt abból fakadóan, hogy a nők is dolgoznak nem csak a férfin van az egész anyagi teher.
Másrészt ennek következtében nem csak a nők "léptek be" a férfiak világába is, de a férfiak is a nőkébe: nekik is kell gyereket nevelni, háztartást vezetni, főzni ugyanúgy - ennek eredménye: mindkét fél jobban meg tudná érteni a másikat, hiszen ugyanolyan életet élnek, ugyanazok a kötelességeik.
A gyerek szempontjából is jónak látom, hogy ha a szüleit egyenrangú felekként látja ezáltal.
Illetve az óvoda, bölcsőde, ami a nők munkavállalása miatt szükségessé vált is kifejezetten pozitívum: tudományos tény, hogy azok a gyerekek kevésbé szoronganak, akik korábban közösségbe kerülnek, illetve sokkal jobb képességeket sajátítanak el az óvodás, bölcsődés gyerekek, mint az otthoniak - hiszen egy anyuka általában nem szakképzett tanító, gondozó, így nem is tudja milyen programokra lenne szüksége a gyermekének a megfelelő fejlődéshez, iskolára való előkészüléshez, társadalmi elvárásokhoz (szociális képességek).
Időhiány.
Megfelelési kényszer több szerepben is.
Az időhiányból fakadóan nem lesz elég idő a gyerekkel foglalkozni, tanulni, közös programot csinálni.
Ugyanígy a nő-férfi viszony ápolására sincs elegendő idő.
De amikor a nők nem dolgoztak, akkor sem volt minden család boldog, akkor sem volt minden házasság jó. Szóval ez azért ennél sokkal bonyolultabb.
És nagy előnye, hogy a nők (és vele együtt a gyerekek) nem kiszolgáltatottak teljesen mértékben a férjüknek.
Hogy nezne ki a vilag ha elvennenk minden tudos kutato orvos tanitono szuleszno stb stb a noktol es otthon ulnenek es haztartasi robot es keltetogepenk elnenek.
szomoru es fusztralt vilag lenne.
EN semmi penzert nem adnam fel a hivatasom igy a gyerekek es a haztartas kozos munka lett
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!