Ha külföldre szeretnénk költözni kiskorú gyerekkel, de az apa nem elérhető (már évek óta), akkor kihez kell ez ügyben fordulni?
Az apjával sosem neveltük együtt a fiamat, ettől függetlenül van apai elismerő nyilatkozat, de ezek után az apuka "eltűnt". Csak pletyka-szinten tudok róla, hogy merre van, egy időben külföldön élt, most állítólag itthon van, de hogy hol, arról fogalmam sincs. Telefonszámát már rég megváltoztatta, e-mail címét szintén, állandó lakhelyén nem lakik (már évekkel ezelőtt, a gyermekelhelyezési tárgyalásnál sem vette át az oda küldött idézést, és a bíróságon sem jelent meg).
Jövő nyáron szeretnénk külföldre költözni (EU-n belül). Ehhez tudtommal szükség lenne az apa beleegyezésére, de hát ilyet nem tudok tőle kérni.
A gyereknek nincs még se személyije, se útlevele. Egyrészt gondolom neki kellene útlevél, és ahhoz is szükség lenne az apja beleegyezésére, másrészt a tartós/végleges külföldre költözéshez is. Kihez kell ebben az esetben fordulni? Gyámhivatal? Bíróság?
Köszönöm :)
Sajnos a nagyszülőkről sem tudok semmit. Amíg együtt voltunk, az apuka olyan rosszban volt a szüleivel, hogy nem is találkozott velük sosem, így engem sem mutatott be nekik. Lehet, hogy még azóta is haragban vannak, ez már akkor is egy évek óta tartó dolog volt közöttük.
Gyermekelhelyezés van? Ha nincs, az legyen az első lépés. Ha megvan a határozat, akkor már tudsz útlevelet csináltatni.
Személyihez nem kell két szülő, azt már most megcsináltathatod egyedül.
Én a helyedben még nem reklámoznám, hogy külföldre mennék, csak a gyermekelhelyezést kérném, mondván apuka eltűnt, így útlevelet sem csináltathatsz nyaraláshoz.
A tartós külföldi utazáshoz kell a gyámhatósági engedély még akkor is, ha a két szülővel megy a gyerek (más kérdés hogy sokan tojnak rá), de az ideigleneshez nem. Most már be se kell jelenteni, csak mentek. Az ideiglenes tartózkodás időtartama pedig annyi, amennyit te gondolsz, akár évek is lehetnek.
Nekünk sincs, az apától van beleegyező nyilatkozatom, azt beadtam a kinti sulis beíratáshoz.
Volt gyermekelhelyezési per, bár igaz, ez csak formalitás volt, az apa meg sem jelent. Így ugye az apának még csak láthatást sem állapítottak meg, hiszen nem kért ilyet.
De akkor azt mondjátok, hogy ezzel a gyámhivatalhoz kell fordulni, és ők tudják ezt engedélyezni? Akkor jövő héten náluk kérdezősködök tovább :)
Köszönöm mindenkinek!
Ha megvolt a gyermekelhelyezés és van róla határozatod, akkor azzal már útlevelet is csináltathatsz egyedül. A személyihez meg ahogy írtam, elég egy szülő.
Amúgy csináltasd meg mind a kettőt ha kiköltöztök és tartsd külön. Azért, mert ha bármelyiket ellopják, elvesztetted, lejár, akkor ott a másik, amivel tudsz ügyet intézni, utazni, stb. Más a lejárati dátuma is, így ha pl. lejár a gyerek útlevele, akkor nem kell szerencsétlenkedni a nagykövetségen keresztül, hanem a következő hazalátogatáskor elintézed nyugiban (barátnőméknek ezért kellett külön hazarepülni 3 hónappal korábban majd vissza, mert az egyik gyereké lejárt. Ha lett volna személyije, nyárig amikor úgyis mentek volna látogatni haza, akkor elég lett volna akkor útlevelet csináltatni)
Olvasd el az ő történetüket:
Itt van, hogy csak a tartós letelepedéshez kell engedély:
Én úgy vagyok vele, hogy ha a gyámhivatal pattog, akkor majd szépen az orruk alá nyomom a papírokat, addig nem. Illetve előbb valami nemzetközi jogásztól megkérdezem, hogy a szóban forgó jogszabály nem ütközik-e az EU alapelvével (szabad mozgás joga). Egyébként meg kiköltözés előtt nem is tudtam volna sem a jövedelmet, sem a lakhatást, sem az iskolát igazolni, ugyanis a lakásbérléshez előbb ki kellett jönnünk (barátainknál laktunk addig), aláírtam a szerződést, ez alapján bejelentkeztünk a lakásba, és utána osztották be őket a körzeti suliba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!