Közösen felvett lakáshitellel terhelt ingatlan tulajdoni részesedését, hogyan lehet rendezni, ha egy páros szakít?
Illetve hogyan lehet ezt a dolgot végérvényesen rendezni?
Köszi előre a válaszokat.
A bankot nem érdekli, hogyan alakulnak a családi viszonyok, neki a befizetett havi részletek a lényegesek. Mi is kértük annak idején a váláskor, hogy ossza kétfelé a megmaradt hitel összegét, de erre nem volt lehetőség. Végül abban egyeztünk meg, hogy egyikünktől vonja az egészet, a másik pedig havonta átutalja a felét.
Ha a párod bizonyítani tudja, hogy a volt barátnője eddig semmit nem fizetett, akkor bíróság előtt támadja meg a közös tulajdont. Ez viszont nem érinti azt, hogy a hitel összegét továbbra is teljes egészében neki kell fizetnie, ha a volt párja nem hajlandó.
A történetet még bonyolítja, hogy a szakításkor született egy "papír", ami arról szólt, hogy a csaj lemond a lakásról.
De ez egy 6 éves iromány, ami szerintem sem tartalmilag sem formailag eleve nem volt megfelelő (ebben is anyós okoskodása van benne). Szerintem már akkor teljesen használhatatlan volt, és a bank valószínűleg ezért dobta vissza.
A párom szerint a csaj (akit ezért még tisztelni kellene), bármikor alá fogja írni mégegyszer a papírt, hogy lemond a lakás tulajdoni jogáról párom javára. (ezzel kapcsolatban azért vannak kételyeim).
Ha így is lenne, mi legyen a következő lépés?
A következő lépés egy jó ügyvéd, akinek elmondja elejétől a végéig a történetet !
Már régen meg kellett volna tenni, hiszen elég nagy a tét.
Ha ennyire egyszerű akkor szerintem megveheti a párod tőle 1 Ft-ért a részét s el van intézve. Elvileg legalábbis.
Gond akkor van ha a másik kéri a részét amin vita van. Ha itt nincs vita akkor ez egyszerü a bankot persze meg kell győzni.Sima lemondás nem elég tulajdonjog változás kell, hitelképesség igazolás stb.
És rögtön két problémára van tippem:
1. Az illetékhivatal nem fogadja majd el az 1 Ft-os vételárat, hanem a lakás értéke után kéri az illetéket.
2. A nőnek vagy örököseinek esélye lesz egy per megnyerésére "nem életszerű" adásvételi szerződés cimen. Mert első olvasatra 1 Ft-ért eladni egy lakást valóban nem életszerű. Kellene hozzá valami közjegyző által hitelesitett nyilatkozat amiben a részletek részletesen le vannak irva s késöbbi per esetén a biró orra alá lehet tolni.
Laikus vagyok, ez csak egy laikus vélemény, elképzelés hozzászólás volt a részemről, nem szakértői vélemény.
Szerintem a bank felé el kell vonatkoztatni a részletektől. Hitellel terhelt ingatlant is eladhat valaki ha nem tudja vagy nem akarja tovább fizetni a részleteket. De "ehhez a bank engedélye szükséges".
Itt viszont nem eladásról volt szó legalábbis eddig. Más a lemondás és más az eladás. Egyik esetben van egy lemondo nyilatkozat és majd egyszer lesz valami másik esetben valaki megvásárol egy 50%-nyi tulajdonrészt x Ft-ért. Van aki ingyen ad dolgokat hitelátvállásért cserébe mert máskép minuszal szálhatna ki az ügyből igy viszont tisztán kezdhet ujra, nem zaklatja utána a végrehajtó. Végülis a nő részéről is jogos, akár az 1 Ft-os távozás mert ha a párod teszem azt munkanélküli lenne egy idő után a nőnek meg lenne munkája, a bank elkezdené tőle vonni a részleteket. Nem hülyeséget mondok. eladná az ingatlant sec pec, viszont ha devizahitel akkor esélyes hogy maradna plussz adosság és azt már valóban vonná a végrehajtó az ő munkabéréből ha a párodéból nem tudja.
Nekem is páros lakáshitelem van és szintén meg akarunk válni egymástól a másik tulajdonossal.
Az az igazság,hogy ezekben a dolgokban a bankok annyira ellen állnak,hogy hiába mondtuk találjunk ki valami más konstrukciót,egyszerűen a mi esetünkben is van valami érthetetlen magyarázatuk,hogy miért nem.
Őszintén szólva nem lehetetlen,de annyira macerás és annyi utánajárás van evvel szemben,hogy kinek van erre energiája és ideje.
A banki ügyintézők pedig ilyen esetben be vannak tanítva,hogy mást mondjanak,vagy egyszerűen a kis ügyintézők nem is tudják,hogy lenne e tényleg megoldás.
Amúgy én egyszer egy szerződéssel betelefonáltam a PSZÁF (Pénzügyi Szövetség Állami Felügyelete) és megkérdeztem tőlük,hogy egy szerződéssel kapcsolatban nekem azt mondták,hogy felbonthatatlan,a PSZÁF ügyintéző pedig mondta nekem,hogy olyan szerződés nem létezik,ami felbonthatatlan.
Akkor visszamentem,ahhoz,aki ezt mondta nekem,persze mindjárt volt megoldás a felbonthatóságra ha a PSZÁF -tól jöttem.
Szóval a végső megoldás minden esetben a PSZÁF.
A ti esetetekben viszont kötve hiszem,hogy valaki csak úgy lemondjon a részéről,be kéne perelnetek ügyvédnél,ha nem mond le,aztán bizonyítani,amit lehet,ha a befizető igazoláson állandóan csak a te párod adatai szerepelnek,de az is több éves tortúra és pénzbeli költség.
Irta hogy a nő lemond, nem azzal van gond, hanem a bankkal.
A nő tudja hogy nincs része mert nem fizet és nem is fog fizetni és azt is tudja ez egy időzitett bomba amiből rosszul is kijöhet.
A hitel az ingatlanhoz kapcsolódik. A tulajdonjog is, de nem fedi egymást a kettő.
A legtisztább az lenne, ha megvásárolnátok a hölgy részét, a hitel pedig maradna, ahogy van, de mondjuk téged vonna be adóstársnak helyette. (A bank ehhez ragaszkodik, mert így látja biztosítottnak, hogy ki lesz fizetve)
Mindenkinek köszönöm a válaszát.
A PSZÁF-es ötletet pedig külön köszi. Utána néztem, és látom, hogy van egy elérhetőség, ahol közvetlenül tőlük lehet kérdezni.
Ez másoknak is hasznos lehet:
Most már kezdem érteni(én, akinek soha nem volt még hietele), hogy a bank azért gátolja meg az ilyen kezdeményezést, még ha a másik adóstárs egy az egyben vállalja, hogy fizetni is fog, hogy törölje a nőt az adósok közül, mert be akarja biztosítani magát, nem fizetés esetére.
Kíváncsi vagyok, ezt tényleg csak úgy lehetne-e megoldani, hogy másik adóstársat (pl. engem) kelljen bevonni?
Nem akarom elhinni, ha ez így van.
Több mint 6 év óta tartó rendszeres utalással a párom számlájáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!