Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Visszamenőleg kérhető e a...

Visszamenőleg kérhető e a gyermektartásdíj mérséklése arra az 5 hónapra, amikor f. k. gyermek ösztöndíjban részesült?

Figyelt kérdés

Párom gyermektartás fizet 18 éves nagy fia után, aki tavaly végzett a 8 általánossal, Mivel a kapcsolatot nem tartja az apával hallomásból tudtuk meg, hogy magántanuló volt az elmúlt 2 évben. A közoktatási tv. szerint nappali tagozaton az általános iskolát 16 éves korig lehet folytatni. Ez tényleg így van? Az igazgató sem igazolhatja, hogy nappali tagozatos a gyermek? Később kiderült, hogy dolgozott is. Magántanulóként 16 évesen lehet diákmunkát vállalni? Vagy csak akkor, ha közben nappali tagozatos hallgató? Kérjük a bíróságon, mutassa be a diákmunka szerződését? 2012. évben felvételt nyert egy hiányszakmát oktató intézménybe, ahol havi rendszerességgel ösztöndíjban részesül. Ezt az ösztöndíjat letagadta az anya, csak felhívásra volt hajlandó arról is nyilatkozni, hogy a f. k. gyermek egyáltalán felvételt nyert a fenti iskolába.

Kérdésem, hogy kérhető e visszamenőleg a gyermektartásdíj mérséklése arra az 5 hónapra, amikor f. k. gyermek ösztöndíjban részesült? Arra való hivatkozással, hogy párom saját, és velem közös k. k. gyermeke megélhetése veszélyben van, és volt ez idő alatt is. Ha kiderül, hogy a f. k. gyermek dolgozott azalatt míg magántanuló volt, kérhető e arra az időre is a gyermektartás mérséklése? Arra hivatkozva, hogy elhallgatták párom elől ezt a tényt, ugyanakkor másik k. k. gyermekét is el kell tartania. A gyermektartás megállapításánál, több k. k. gyermek esetén- nagy fia akkor 17 volt- figyelembe kell venni a gyermek saját vagyonát? Párom exnejének kötelessége lett volna bejelenteni, ha k. k. gyermeke dolgozik? Valamint azt, hogy közös gyermekük magántanuló? Később azt, hogy felvételt nyert szakiskolába? A szülői felügyeletet közösen kellene, hogy gyakorolják, de sajnos a gyermek még kiskorában fokozatosan elhidegült az apától. Ha apa érdeklődött az iskolában, akkor anya a családsegítőben azt állította az apa zaklatja az iskolában a gyermeket. Mégis a családsegítő kereste meg anno az apát, hogy problémák vannak a gyermekkel az iskolában. Anyának is szóltak, és kérték tájékoztassa az apát. Ám anya ezt nem tette meg. A gyermek tanulmányaival nem törődött. A gyermek 10 éves koráig egy szülőin sem vett részt az anya. Az apa még osztálykirándulásra is elkísérte fiát. Sajnos az utóbbi 6 évben folyamatosan eltávolodott a gyermek az apjától. Legfőbb oka, hogy apa számon kérte a csavargásokat, és a rossz tanulmányi eredményeket, valamint a hazudozásokat.

Kb két napja tudtuk meg, hogy f. k. gyermeket kicsapták az iskolából. A gyermektartásdíj megszüntetése iránti kereset már bíróság előtt van. A gyermek félévi eredményéről, az iskola nem adott tájékoztatást, ezért apa levélben kérte ezt az anyától, aki ennek a mai napig nem tett eleget. Erről szintén tájékoztattuk a bíróságot. Kérheti az apa a bíróságon, hogy az iskola tájékoztassa az apát és a bíróságot, hogy mikor csapták ki a f. k. gyermeket, és miért? Kérdezem, hogy csak apának van kötelezettsége fizetni? Az anya folyamatosan retorzió nélkül nem tesz eleget kötelességének büntetlenül? Fentiek miatt kérdezem, hogy visszamenőleg kérhető e a gyermektartás mérséklése, mivel anya letagadta a fentiek létezését. Vagy mi a jogi útja annak, hogy fény derüljön arra, hogy anya abban a jogában korlátozta az apát, hogy a gyermektartásdíj mérséklését kérhesse, olyan módon, hogy nem jelentette be, hogy fia dolgozik, később pedig csak felhívásra bejelentette,ugyan hogy tanul, de nem jelentette be, hogy tanulmányai alatt havi rendszerességgel ösztöndíjban részesül. Köszönöm megtisztelő figyelmét!

A gyermektartásdíj összegéről a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt. A tartásdíjat a bíróság gyermekenként általában a kötelezett jövedelmének 15-25%-ában állapítja meg. A tartásdíj meghatározásánál figyelemmel kell lenni a gyermek tényleges igényeire, minkét szülő jövedelmi és vagyoni viszonyaira, a szülők háztartásában eltartott további gyermekekre és a gyermek esetleges saját jövedelmére is.


A kötelezettel szemben érvényesíthető összes tartási igény azonban nem haladhatja meg a jövedelem 50%-át. Ha a különélő szülő két vagy több gyermek tartására köteles, a tartásdíjat úgy kell meghatározni, hogy egyik gyermek se kerüljön a másiknál kedvezőtlenebb helyzetbe.


2013. febr. 2. 06:29
 1/10 anonim ***** válasza:
90%
Kérheti, de nem fogjak lecsökkenteni. Mennyi a tartasdij?
2013. febr. 2. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
70%
Ne haragudj, én nem vagyok elég jártas a témában, de mi az a k.k. és f.k. gyermek?
2013. febr. 2. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezek a röviditések nekem sem érthetöek, légyszives ird ki rendesen.


Ettöl függetlenül:


1. A gyerek 18 éves koráig kell fizetni gyerektartást, amennyiben nem dolgozik. (A diákmunka nem számit).

2. 18 éves kor fölött megváltozik a neve és rokontartás lesz, ez annyiban más, hogy a szülö indokolt esetben kérheti a csökkentését vagy megszüntetését.

3. A rokontartás (elvileg) addig jár, amig a gyerek nappalin az elsö végzettségét megszerzi.

4. A rokontartás csökkentését akkor lehet kérni, ha az öszeg kifizetése a tartásra kötelezett megélhetését veszélyezteti - ennyiben más, mint a gyerektartás, mert azt a saját megélhetés rovására is fizetni kell.

5. Megszüntetni akkor lehet, ha a gyerek érdemtelen erre, pl. nem tartja - saját hibájából - a kapcsolatot a szülövel, vagy egyéb komoly okból.

6. Ha a gyerek ösztöndijat kap, az nem változtat a tartási kötelezettségen. Ugyanigy a gyerek vagyonát sem kell figyelembe venni, mert annak semmi köze a tartási kötelezettséghez.

7. Ha a gyerek NEM tanul, hanem dolgozik, avkkor viszont nem jogosult rá - ilyen esetben, amennyiben ez bizonyitható, a felvett pénzt vissza lehet igényelni, biósági határozat alapján.

8. Viszont nem értem, minek irtad be a gyerektartára vonatkozó szabályzatot, ennek jelenleg semmi vonatkozása sincs

2013. febr. 2. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
28%
Szerintem az f.k. a feleséggel közös, a k. k. a kérdezövel közös gyerek lehet, mégha elég idétlen rövidités is.
2013. febr. 2. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

f.k.= fiatalkorú

k.k.= kiskorú


Kérdező keveri a 2 dolgot, gondolom, a 14 év felettire írta, hogy fiatalkorú, de ő is kiskorú, hiszen kiskorú az a gyerek, aki 18. életévét nem töltötte be. A fiatalkorú megnevezés csak a büntetőjogban van, a Ptk értelmében azonban csak kiskorúak vannak.


Az, hogy a gyerek diákmunkát vállal, az teljesen szabályos:


Munkavállaló az lehet, aki a tizenhatodik életévét betöltötte. Ettől eltérően munkavállaló lehet – az iskolai szünet

alatt – az a tizenötödik életévét betöltött tanuló, aki nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat.


Ezt nem számítják bele a tartásdíjba, sem az anya jövedelmébe, mert ez NEM RENDSZERES, ez nem a gyerek létfenntartását szolgálja. Lehet, hogy ebben a hónapban minden délután megy, jövőhónapban meg nem, akkor minden hónapban új tárgyalás lenne, hogy az akkor mennyi legyen a gyerektartás?

2013. febr. 2. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Mivel 18 evesrol van szó, az f.k. felnőtt körút jelent, szerintem....
2013. febr. 2. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

2. Jókat írtál de 18 éves kor fölött nem feltétlen rokontartás. maradhat gyerektartás is (nekem is ez van, most nézem a végzést.)

A saját sztorimat tudom megosztani veled kérdező,nem tudom segít-e.

Amikor 18 éves lettem, apám keresetet adott be hogy 16 éves koromig visszamenőleg fizessük ki a gyermektartást, mert magántanuló voltam! (ha nem nappali tagozaton tanulsz 18 éves kor felett, akkor EGYÁLTALÁN NEM JÁR A TARTÁSDÍJ!!!) Mázlim volt, mert az iskola nappalisnak igazolt le a bíróságon... Egyébként szégyen, hogy 8. osztályt végzi...:( Ha van valamilyen fogyatékossága, akkor persze indokoltan lehet magántanuló...

Vegyétek fel egy ügyvéddel a kapcsolatot, mert nagyon sokat segíthet:)) Ebben az esetben ha az iskola is igazolja hogy magántanuló mondjuk 16 éves kor alatt (az alatt nem számít...) akkor visszajár a tartásdíj! Mert nem nappali tagozat..

2013. febr. 2. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Jaa meg 18 fölött számítanak a tanulmányi eredmények is! Ha nem tanul nincs tartásdíj... és dolgozhat magántanulóság mellett, ha az iskola nappaliként igazolja le:(
2013. febr. 2. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Beszéljetek ügyvéddel, minden városba van ingyenes jogi segítség ott kérdezettek rá.
2013. febr. 2. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Az ösztöndijnak és a diákmunkának nincs köze a gyerektartáshoz, mert ezek a tanulmányait támogatják

(gyakorlati munka ahol a szakmát tanulja).

Visszamenőleg nem fognak csökkenteni, ha most nem jár nappalira akkor megszüntethető.

A bíróság az iskolátol bekéri a papirokat,

f.k. igy nem adhatóak ki az adatai az anya se tehet ilyet.

Kk-ként mindig jár a gyt ha magántanuló vagy épp diákmunkázik akkor is.

2013. febr. 2. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!