Meddig illet meg pontosan a családi pótlék? Gyerektartást visszakövetelhetem?
20 éves vagyok, októberben töltöm a 21-et. Kihagytam egy évet, mert nem vettek fel egyetemre, de idén szakiskolában szeretnék továbbtanulni, illetve szakképzés után ugyanebben az irányban egyetemen is képezném magam.
Mivel tavaly nem tanultam tovább, elvesztettem a családi pótlékot, és megvonták tőlem a gyerektartást is. Most apám forszírozza, hogy estin tanuljak tovább (viszont nem kapok munkát sehol, és ha kapnák, se biztos, hogy támogatnák a tanulmányaimat), mert nem akar támogatni, de visszakövetelhetem egy éves kihagyással a gyerektartást, ha kell, jogi úton? Megillet tehát? Ha igen, meddig?
A családi pótlék 22 éves korig jár, de ez úgy értelmezendő, hogy amint betöltöm a 22. évemet, vagy a 23.-ig bezárólag?
Én nagyon szeretnék nappalira menni, de ehhez tudnám kell, hogy milyen anyagi támogatásra számíthatok így vagy úgy, mert lehet, hogy nem bírnám anyagilag sehogyan sem. Diákmunkát mindenképp vállalnék, de egy részmunkaidős diákmunka sajnos nem segít ki, mert nagyon rossz anyagi helyzetben vagyunk itthon.
A családi pótlékhoz hozzá tudok azólni, a másikhoz nem:
"A családi pótlék 22 éves korig jár, de ez úgy értelmezendő, hogy amint betöltöm a 22. évemet, vagy a 23.-ig bezárólag?"
- Hát, ez tévedés!
A családi pótlék (iskoláztatási támogatás,) annak a tanévnek a végéig jár, amikor a gyermek 20. életévét betölti. Ezen szabály alól egyetlen kivétel az a sajátos nevelési igényű tanuló, aki a fogyatékos személyek jogairól szóló törvény alapján nem jogosult fogyatékossági támogatásra. Ilyen személy esetében az iskolázatási támogatás 23. életévének betöltéséig jár.
Ha megszakítod a tanulmányaidat, nem jár tartás, a köztes egy évre meg mégis milyen jogon követelnéd, mikor nem tanultál, azaz munkaképes voltál?
A rokontartás amúgy sem terhelhető úgy a szülőre, ha a saját megélhetését veszélyezteti, tehát ha édesapád szűkösen él, akkor semmiképp nem fogják megítélni.
A családi pótlék információt köszönöm, mindenféle félreinformálások után akkor végre képben vagyok.
Apám nem él szűkösen. :) Egyébként nem is követeltem volna erre az egy évre, ahogy nem is kaptam meg, ez így természetes, jogos. Csakhogy visszamennék tanulni. Ő megígérte, hogy támogatni fog, de most úgy döntött, hogy nem teszi. A kérdés arra vonatkozik, hogy ez jogi úton behajtható-e rajta, mikor folytatom a nappali tagozatos tanulmányaimat.
Ha az ezt követő időszakra igényeled, akkor lehet, hogy jogi úton tudsz csak ennek érvényt szerezni, nem tudom, mi ilyenkor a bevett gyakorlat.
Egyrészt az életpálya elindítását támogatnia kellene, másrészt ilyen magyarázatot is találtam.
"Mentesül a szülő a tartásdíj fizetési kötelezettsége alól, ha a nagykorú gyermek a tanulmányait megszakítja, és a kötelezett szülőtől ezt követően már csak kivételesen várható el, hogy nagykorú gyermeke után újból tartásdíjat fizessen (pl. ha gyermek az érettségi vizsgát követően 3 évig munkaviszonyban állt, rendszeres jövedelemmel rendelkezett és csak ezt követően nyert felvételt az egyetemre (BH 1998/25.).) "
Innen: [link]
Amennyiben megkezded nappali képzést perelhetsz rokontartásért
de ez kisebb összeg lesz mint a gyerektartás és amíg nem ítélik meg mindent neked kell fizetni mert csak akkor kérheted ha már oda jársz,
ha csak fizetősre vesznek fel nem tudom hogy a tandíj kifizetésére kötelezhetik e
ezt bírósági panasznapon kéne kipuhatolni,
mert ez csak havi x ezer Ft ebből százezres tandíj nem jön ki.
A csp. neked már nem jár és nem is igényelheted vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!