Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy lehet valakit hivatalosan...

Hogy lehet valakit hivatalosan kitagadni a családból? Hogy lehet ezt hivatalosan intézni?

Figyelt kérdés
2011. jún. 29. 16:20
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

[link]


Cikk végén a kitagadásról van szó.

2011. jún. 29. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

De, ki lehet vkit tagadni, a köteles részt sem kapja meg, ha ezek fennállnak:

"Kitagadás


* Nem jár köteles rész annak, akit az örökhagyó végintézkedésében érvényesen kitagadott. A kitagadás csak akkor érvényes, ha a végintézkedés annak okát kifejezetten megjelöli. Kitagadásnak van helye, ha a köteles részre jogosult * az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne; * az örökhagyó sérelmére súlyos bűncselekményt követett el (A kitagadás megítélése során a súlyos bűncselekmény nem büntetőjogi kategória, így a szülő terhére elkövetett könnyű testi sértést megvalósító tettlegesség a legszorosabb családi kapcsolatra tekintettel a kitagadás szempontjából súlyosnak minősülő bűncselekmény.); * az örökhagyó egyenesági rokonainak vagy házastársának életére tört, vagy sérelmükre egyéb súlyos bűntettet követett el; * az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette; * erkölcstelen életmódot folytat (Önmagában a rendszeres italozás nem minősül erkölcstelen életmódnak, így kitagadási okot nem valósít meg.); * jogerősen ötévi vagy azt meghaladó szabadságvesztésre ítélték. * Házastársát az örökhagyó házastársi kötelességet durván sértő magatartása miatt is kitagadhatja. * A kitagadás érvénytelen, ha okát az örökhagyó végintézkedése előtt megbocsátotta, utólagos megbocsátással pedig a végintézkedés visszavonása nélkül is hatálytalanná válik. Ha a kitagadás érvénytelen, az örökösnek köteles részre van igénye. Az utólagos megbocsátással hatálytalanná váló kitagadás esetében az örökös az általános szabályok szerint örököl. * A kitagadási ok meglétét az köteles bizonyítani, aki a kitagadásra hivatkozva örökölni kíván. * Érvénytelen a gyermeknek a törvényes tartási kötelezettség súlyos megsértésére alapított kitagadása, ha az örökhagyót a kötelezettség sorrendjében előbbre álló házastársa eltartotta. * A cselekvőképtelen személy nem tanúsíthat olyan szándékos magatartást, amely a kitagadásra, (érdemtelenségre) alapul szolgálhatna. * Érdemtelenség * Érdemtelen az öröklésre, * aki az örökhagyó életére tört; * aki szándékos eljárásával az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, vagy annak érvényesítését meghiúsította, illetőleg ezek valamelyikét megkísérelte; * aki a hagyatékban való részesülés céljából az örökhagyó után törvényes öröklésre jogosult vagy az örökhagyó végintézkedésében részesített személy életére tört. * Az érdemtelenség nem vehető figyelembe, ha az érdemtelenségre vezető magatartást - bárki ellen irányult is - az örökhagyó, illetőleg az, aki ellen irányult, megbocsátotta. Az érdemtelenségre csak az hivatkozhat, aki az érdemtelen személy kiesése folytán maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne."

2011. jún. 29. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
69%
Szerintem úgy jársz a legjobban, ha egy ügyvéddel beszéled meg.
2011. jún. 29. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Mint ahogyan írták is előttem, csakis végrendelettel lehet valakit kitagadni, és valóban szigorú feltételei vannak. Családból nem lehet valakit kitagadni, max. nem tartod a kapcsolatot soha többé vele. De a halálod esetén a törvényi juss jár neki, ha nincs ellenkező ok rá.

A vér szerinti testvéredet nem tagadhatod ki, ha a törvényben taxatíve (pontosan, nevesítve) felsorolt kitagadási okoknak nem felel meg.


Írhatsz végrendeletet, de ha a kitagadás nem áll meg, akkor a kötelesrészt mindenképpen biztosítani kell a testvéred számára. (Jobb volna, ha a nejed tudomásul venné, hogy van egy édestestvéred, és nem szítaná köztetek a feszkót, csak azért, hogy ő kapjon mindent.)

Ha a testvéreddel rossz a viszonyotok, és ez nem a nejed, hanem más ember, ok következménye, vagy saját magában rejlik, akkor érdemes inkább a halálod előtt elajándékozni mindent és a nejed nevére íratni. Így nincs mit örökölni.


Kérdezz meg erről egy praktizáló ügyvédet vagy közjegyzőt!

2011. jún. 29. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
32%
a szüleid utáni örökségből ő kapott nem? mert ha igen,akkor amit te kaptál az a tiéd. ha pedig a feleségedre hagyod,akkor az övé
2011. jún. 29. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

[link]


Ajándékozd el ami a neveden van, a haszonélvezet a tied marad, a tulajdon jog megy az ajándékozottnak. Azt tisztázni kell, hogy illetékmentes lesz-e, ha a feleséged kapja.

2011. jún. 29. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
16:42 nincs igazad, ami ági vagyonként örökségként jutott a birtokodba azt csak "lefelé" a gyerekek felélehet örökíteni. Ha nincsenek gyerkek,akkor visszaszáll az ágra. Az pedig a testvér.
2011. jún. 29. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!