Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan zajlik egy (római...

Hogyan zajlik egy (római katolikus) temetés?

Figyelt kérdés

Ne nevessetek ki, de utoljára gyerekkoromban voltam, nem emlékszem már, hogy mi volt a menete.

Minden apró részletet írjatok, nem szeretném, ha valamelyik résznél tanácstalanul állnék. (Eleve református vagyok, katolikus misén is csak párszor voltam)


2010. nov. 24. 15:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Hát... ravatalozás, imátkozás... Utána búcsúztatót mond a pap, elbúcsúztatja a hozzátartozóktól.. Énekek, imák, stb... Utolsó út, a sír előtt állva pap beszél, aztán elkezdik betemetni... Ha a hozzátartozók külön kérik, a részvétnyilvánítás mellőzését, akkor azt tiszteletben kell tartani.. Ezt a pap elmondja a végén.. Húú, ráz a hideg...
2010. nov. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

tényleg ilyen is van? hogy külön kérik, hogy ne nyilvánítsanak részvétet? de miért?

ebben pont az a szép és az az elmélete, hogy ha osztozom, vagyis "részt veszek" a fájdalmukból, akkor nekik könnyebb.

2010. nov. 24. 15:27
 3/12 anonim ***** válasza:
No akkor ezek szerint katolikus temetésen voltam nemrég:S Pontosan így zajlik amúgy.
2010. nov. 24. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
80%

elég sokat énekelnek, a Bibliából is szokott idézi a pap. amikor már a sírnál állnak, akkor a hozzátartozók felsorakoznak az egyik oldalon és miközben beszél a pap, már leengedik, meg betemetik a halottat.


én nem vagyok vallásos, nem akarok senkit megbántani, de van egy olyan rész, ami mellett nem tudok elmenni, az, amikor azt mondják, imádkozzunk azért, aki köztünk a legközelebb eltávozik (vagy valami hasonlót, de ez az értelme)... szokás kérdése, nekem is ez egy picit morbid... voltam olyan temetésen, ahol, ennek hallatán valakiből kitört a nevetés. szóval ez egy furcsa pont.

2010. nov. 24. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
72%

A temetés napján a római katolikus templomban gyászmise. Ha a család ezt kéri. A mise kb. 40-45 perces. Adott időpontban pedig a temetés. A közeli hozzátartozók a ravatalozóban vannak, a többiek előtte. A pap mond imát, a kántor énekel, a gyászolókat is imára szolítja fel. Ennek végeztével jön a halottas kocsi, beteszik a koporsót, vagy a hamvakat. Felteszik a kocsira a koszorúkat, csokrokat és elindulnak a sírhely irányába. Először a ravatalozóból jönnek ki a családtagok, utána a többiek. A sírhelynél megállnak, a pap mond még pár szót, majd lehelyezik a koporsót/ urnát és elföldelik. Réteszik a koszorúkat. A részvétnyilvánítás családtól függő. Megjelenés fekete ruhában, ez gondolom reformátusoknál is így van. A temetés kb. 30-40 perc.

Gondolom okkal kérdezted, őszinte részvétem!

2010. nov. 24. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

biztos nem nevetnék, de tényleg durva.

nekem annyi rémlik nagymamám temetéséről, hogy várjuk a feltámadást, vagy valami ilyesmi. gondolhatjátok, gyerekfejjel sokáig azt vártam, hogy egyszer feltámad a nagymamám :(

2010. nov. 24. 15:33
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, bár én nem vagyok közvetlen családtag, de még így is mélyen érint a dolog. Főleg ha a hozzátartozókra gondolok, őket sajnálom most nagyon.
2010. nov. 24. 15:35
 8/12 anonim ***** válasza:
15:30 ugyanezt akartam írni, a rosszabb, amikor a legidősebb jelenlévő bólogat a legközelebb elhalálozós résznél, és vki felröhög, még amúgy pluszként. a katolikus temetés miséje viszont szerintem szép. paptól függ, h beszél- e az elhúnytról. a mise maga ugyanúgy zajlik, mint egy hagyományos, napi mise. esetleg egy katolikus imakönyv segíthet, h ne veszítsd el a fonalat. a sírnál az esetek jelentős részében nincs tennivaló, zsoltárokat szoktak énekelni, és eltemetik.
2010. nov. 24. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Előtte lesz lehetőség beszélni a közvetlen családtagokkal? Ez hogy szokott lenni?


Gondolom ha a temetés után lesz még egy külön megemlékezés/beszélgetés, arról majd ott tájékoztatnak? Vagy már a gyászjelentésben tájékoztattak volna?

2010. nov. 24. 15:44
 10/12 anonim ***** válasza:
inkább utána. általában szokott lenni tor is, kifejezetten erre a célra. de ez nem általános.
2010. nov. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!