Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jó valamire a halmozottan...

Jó valamire a halmozottan hátrányos helyzet?

Figyelt kérdés
Gimnazista vagyok, most végeztek felmérést, hogy van-e az osztályban hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű diák. Akiknek bármelyik szülője csak nyolc általánost végzett el, az halmozottan hátrányosnak számít, én is ilyen vagyok. Jó ez valamire?
2010. nov. 23. 18:10
1 2
 1/14 west01 válasza:
0%

ja! 90%kedvezmény a tömegközlekedésen,ingyen tankönyv.

meg asszem jobban pénzel az állam.

2010. nov. 23. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
És a felsőoktatási jelentkezésnél jelent plusz pontokat!
2010. nov. 23. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
első: ehhez nem elég ennyi. nekem is apám csak 8 osztályt végzett, mégsem kapok ingyen tankönyvet, és nincs 90%-os kedvezményem tömegközlekedésnél... elsőhöz rendszeres gyermekvédelmi támogatás, utóbbihoz tartós fogyatékosság szükséges.
2010. nov. 23. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Ha halmozottan hátrányos helyzetű vagy, akkor is lehet igényelni a rendszeres gyermekvédelmi támogatást-ilyenkor tudtommal nem nézik a jövedelmet.
2010. nov. 23. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 west01 válasza:
akkor nem tudom
2010. nov. 23. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

TÁJÉKOZTATÓ A HÁTRÁNYOS HELYZETŰ ÉS HALMOZOTTAN HÁTRÁNYOS HELYZETŰ GYERMEKEK ELLÁTÁSÁRÓL

KEDVES SZÜLŐ!


Tájékoztatom, hogy a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. tv. 2006. évi módosításával 2007. január 1-től, a gyermekek segítő rendszere megváltozott. A hatályos jogszabályok a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók részére sajátos támogatási formákat biztosítanak.

Hátrányos helyzetű gyermek, tanuló az, akit családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző védelembe vett, illetve akiknek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát a jegyző megállapította. E csoporton belül halmozottan hátrányos helyzetű az a gyermek, az a tanuló, akinek a törvényes felügyeletét ellátó szülője óvodás gyermek esetén a gyermek három éves korában, tanuló esetében a tankötelezettség beállásának időpontjában legfeljebb az iskola nyolcadik évfolyamán folytatott tanulmányait fejezte be sikeresen. Halmozottan hátrányos helyzetű az a gyermek, az a tanuló is, akit tartós nevelésbe vettek.

A halmozottan hátrányos helyzet megállapításához nyilatkozatot ad a szülő. A nyilatkozattétel önkéntes. A 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet 7. számú melléklete a „NYILATKOZAT halmozottan hátrányos helyzet megállapításához”, amelyet a Polgármesteri Hivatalban, illetve az óvodában és iskolában lehet kérni. Amennyiben a szülő a nyilatkozatot leadta és a jogszabályi feltételeknek megfelel, a gyermek a jegyző által a halmozotta hátrányos helyzetű gyermekekről vezett listára kerül, amelyről hivatalos iratot küld a jegyző. Ezt kell benyújtani az óvodába, iskolában és a kollégiumban. Így szerez tudomást az intézmény vezetője a gyermek besorolásáról, s arról, hogy ő milyen kedvezményekre, támogatásokra jogosult.

A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény alapján járó ellátásokon felül további kedvezmények, támogatások, segítő pályázatok igénybevételére válnak jogosulttá.

Hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók támogatási formái:

1. Étkeztetés: Bölcsődében, óvodában és a nappali rendszerű oktatás 1-5. évfolyamonán rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekeknek az étkezés ingyenes.

2. Tankönyvellátás: Az iskolai tankönyvrendelkezésnek biztosítania kell, hogy a tankönyvek ingyenesen álljanak rendelkezésére a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő tanulóknak. Az ingyenesség biztosítása többféleképpen történhet, ezért javasoljuk, hogy az érintett iskola e kérdésre vonatkozó eljárását ismerjék meg.

3. Oktatás: A nevelési-oktatási intézmény gondoskodik a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatásáról.

4. Művészetoktatás: A hátrányos helyzetű gyermekek az alapfokú művészetoktatásban térítési díjat nem fizetnek.

5. Szakképzés: Szakiskolában – a nappali rendszerű iskolai oktatás keretében – felzárkóztató oktatás szervezhető azoknak a tanulóknak, akik alapfokú iskolai végzettséggel nem rendelkeznek. Az általános iskolai tanulmányai folytatása helyett, a szülő kérésére, felzárkóztató oktatásban kezdheti meg a tanévet az a tanuló, aki betöltötte 15. életévét. A tanuló a felzárkóztató oktatás sikeres befejezése után a szakképzési évfolyamon, évfolyamokon felkészül a szakmai vizsga letételére.

6. Kollégiumi ellátás: A kollégium pedagógiai programjában határozza meg a hátrányos helyzetű tanulóknak szervezett felzárkóztató, tehetséggondozó, társadalmi beilleszkedést segítő foglalkozások tervét.

A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók támogatási formái:

7. Kötelező óvodai felvétel: A kötelező felvételt biztosító óvoda nem tagadhatja meg a halmozottan hátrányos helyzetű gyermek felvételét, ha az a harmadik életévét betöltötte.

8. Iskolaválasztás: A körzetes általános iskola feladatainak ellátása keretében a felvételi kérelmek teljesítésénél előnyben részesíti a halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket/tanulót. Arról, hogy gyermekének melyik a körzetes iskolája, a Polgármesteri Hivatal Humánszolgáltatási Osztálya ad felvilágosítást. Ha a településen belül másik iskolába akarja vinni gyermekét, akkor a felvételek elbírálásánál a halmozottan hátrányos helyzetű előnyben részesül, felvételét az iskola csak férőhely hiányában utasíthatja el.

9. Oktatás: Minden esetben ingyenes a halmozottan hátrányos helyzetű tanuló részére az oktatásban való részvétel és a kollégiumi ellátás, beleértve az első alapfokú művészetoktatásban való részvételt is.

10. Útravaló ösztöndíjprogram: Az ösztöndíj pályázat útján nyerhető el. A programba bekerülő diákok mentori segítséget kapnak tanulmányaik sikeres folytatásához, valamint mind a diák, mind a mentor havi ösztöndíjban részesül, illetve bizonyos sikerkritériumok elérése esetén a mentor tanár egyösszegű év végi juttatást kap. Az ösztöndíj program a következő alprogramokból áll:

- Út a középiskolába: az általános iskola 7. és 8. osztályos tanulóinak;

- Út az érettségihez: érettségit adó középiskolába járó tanulóknak;

- Út a szakmához: szakképzésben résztvevő, hiányszakmát választó tanulóknak


A szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok felsőfokú tanulmányait elősegítő program: 2005. év második felétől az Oktatás és Kulturális Minisztérium a HÖOK a Hallgatókért Alapítvánnyal együttműködésben működteti Katapult Mentorprogramot, amely a halmozottan hátrányos helyzetű, érettségizett fiatalok továbbtanulási, illetve a későbbekben munkaerőpiacon történő elhelyezkedési esélyeit hivatott elősegíteni.

A felvételi eljárás során alapképzésre, egységes, osztatlan képzésre, felsőfokú szakképzésre, mesterképzésre történő jelentkezésnél előnyben részesítéssel többletpontok szerezhetők, ha

- hátrányos helyzetű felvételiző 25 pont

- halmozottan hátrányos helyzetű felvételiző 50 pont

- fogyatékkal élő felvételiző 50 pont

- illetve gyermekgondozás esetén 50 pont

A kedvezményes bejutás lehetőségén túl, az így felvett hallgatókat mentor segíti majd tanulmányaik során. A pontos feltételekről a www.mentorhalo.hu-n vagy a 06-80/204-641 zöldszámon lehet érdeklődni.

Pályázati lehetőségek többek között az alábbi honlapokon kereshetők:

- Az Oktatási és Kulturális Minisztérium honlapja: www.om.hu

- Az Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatóságának honlapja: www.omai.hu

- A SuliNova Közoktatás-fejlesztési és Pedagógus-továbbképzési Kht. Honlapja: www.sulinova.hu

- A Tempus Közalapítvány honlapja: www.tka.hu

- A Pályzatfigyelő újság honlapja: www.pafi.hu

2010. nov. 23. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Értem. Akkor kb. semmire. Köszönöm a válaszaitokat :)
2010. nov. 23. 18:25
 8/14 anonim ***** válasza:
Dehogynem jó semmire. Ingyen étkezés a suliban, ingyen tankönyv, évente kétszer ötezervalahányszáz forint készpénz...
2010. nov. 23. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Ha nálunk védelembe vesznek egy gyereket, elég egy bejelentés, hogy a szülők nem megfelelően látják el a gyereket, és már ki is emelik a családból. Jelenleg 24 állami gondozottunk van, akik íly mődon kerültek gondozásba. Mit mondjak, nem irigylem őket.
2010. nov. 23. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Nekem is van ilyen a családban, hátrányos helyzetű vagyok (rendszeres gyermekvédelmit kapok) és anyunak 8 általános a van,ha neked is van mind2 akkor szerezz ,majd róluk igazolást és ,ha jelentkezel egyetemre/fősulira akkor kapsz +50 pontot. Amúgy jár a tanköny támogatás és kedvezményes menza is :)
2010. nov. 23. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!