Hagyatékkal kapcsolatos kérdésem van. Hagyatéknak számít?
Anyukám november 22-én elhunyt. Nos én reggel amikor még nem tudtam a halála tényét felvettem a nyugdijából megmaradt pénzt, hogy hálapénzt tudjak adni az orovosoknak hogy megkapja a kellő kezelést. Igen ám de miután felvettem a pénzt, közölték velem pár órával később telefonon hogy anyukám meghalt. Az lenne a kérdésem hogy mivel anyumnak se ingatlan se ingó vagyona nincs csak banki tartozása, hogy bejelentsem e hagyatékként ezt a 35 ezer forintot ami sajnos elment a temetési egyébb kiadásokra...
Azért kérdezem mert az önmoris ügyintéző azt mondta nekem hogy mivel semmilye nincs ne inditsak hagyatékit...bár ezen csodálkozom am mert viszont van egy banki tartozása azzal mi lesz?
Ha nincs ingó vagy ingatlan vagyona, akkor az adósság nem öröklődik.
Amúgy meg részvétem.
Ügyintéző hülyeséget mondott. A hagyatékit nem te indítod el. Mindenképpen elindítják, és a közjegzyő jelezni fogja, hogy mikor van hagyatéki tárgyalás.
Nyugdíjról meg annyit, hogy írtad, hogy anyukád november 22-én hunyt el. Az adott novemberi nyugdíjjárulék még járt neki. ( legalábbis én úgy tudom, hogy mindig az adott hónapot fizetik. vagyis novemberi nyugdíjat novemberben utalják stb) Azt, hogy te levetted a még jogos nyugdíjat nem gond. Akár anyud is levehette volna. A gond akkor van, ha felvetted a jogtalanul küldött nyugdíjjárulékot is. Ugyanis a nyugdíjfolyósító fog még küldeni legalább 2 havi nyugdíjat. Ezért kell szinte rögtön zárolni a kártyát, és jelezni a nyugdíjfolyósító felé a halált.
Adósságot meg csak a hagyatéki vagyon erejéig örökölsz. PL. Ha örökölsz 100 ezer forint értékben bármit, a banki adósság meg 50 ezer, akkor öröklöd a tartozást is. Ha viszont nem örökölsz semmit, de van 50 ezer forint banki tartozás, akkor nem öröklöd ...Nincs miből levonni.
HA semmilyen vagyona nincs, akkor ne kérd az eljárás megindítását. Erről kell nyilatkoznod az önkormányzat ügyintézőjének, hogy nem kéred.
Az önkormányzat (jegyző) hivatalból indít ugyan eljárást, melynek során téged (pontosabban a halottvizsgálati bizonyítványon szereplő hozzátartozót) nyilatkoztat arról, hogy az elhunytnak van-e vagyona, na ekkor kell azt nyilatkoznod, hogy nincs és nem kéred az eljárás lefolytatását. Így az önkormányzat nem küld semmit a közjegyzőnek, nála nem lesz eljárás.
Az nem baj, hogy felvetted az utolsó havi nyugdíját, mert az jár a haláleset időpontja szerinti teljes hónapra. Pl. Ha dec 2-án halt meg , akkor is jár a teljes decemberi összeg.
"mert attól hogy a közös számlát zárolják, a hagyatékiig nem tud hozzáférni."
Ezért kell elhalálozási rendelkezést írni a bankban, és akkor a számlán lévő pénz azonnal azé, aki meg van jelölve a papíron.
December 2-án bejelentettem a nyugdijfolyósitónál hogy anyum meghalt, szóval remélem januárban már nem küldenek semmit a decemberit meg visszavették már mivel a banknak is bejelentettem a halálesetet és zárolták a számlát...
Meg azt is remélem hogy a tartozás fejében nem vonja be a Bank anyum nyugdiját...mert akkor nem tudom hogy kinek kell azt visszafizetni...
Nekem az aposom szeptember elején halt meg. Mi másnap bementünk a bankba, szóltunk, hogy zárolják a számláját haláleset miatt. Az ügyintéző előttünk vágta ketté a bankkártyát is. Majd előbb telefonon majd írásban is közöltük a nyugdíjfolyósítóval, hogy a férjem apja meghalt. Telefonon meg is köszönték, és az ügyéntéző mondta is, hogy be is írta a halálesetet. Mi lezártnak tekintettük az egészet, nem foglalkoztunk vele többé. Aposóm halála után, 4 évvel kaptunk a nyugdíjfolyosítótól egy levelet, hogy fizessük vissza a jogtalanul felvett 3-4 havi nyugdíjat, mert nem jeleztük a halálesetet, és felvettük a pénzt. Mi meg kiakadtunk mert elküldtük a halotti anyakönyvi kivonat másolatát, írtunk, telefonáltunk, és a bankrátyát a nő előttünk vágta ketté, zároltuk a számláját. Meg is írtuk, hogy lehetetlen amit követelnek. Bementünk a bankba, kértünk igazolást, hogy mi megtettük a kelő lépést.Közölték, hogy csak hivatalos úton kérhető ilyen igazolás. Bementünk a nyugdíkfolyósítóhoz, hogy keressék a 4 évvel ezelőtti X hónap, X napján történő rögzített telefonhívásokat ami 10- és 12 óra között zajlott. Azzal tudjuk bizonyítani, hogy mi telefonáltunk, az ügyintéző tudomásul is vette. Közölték, hogy nem áll módjukban a kérésünket teljesíteni. Mentünk a postára, hogy megvan még a 4 évvel ezelőtti igazolószelvényünk, hogy írtunk levelet is. Posta közölte, hogy nem tartják meg ennyi idő után ezeket az iratokat. ( de ugye neked hétköznapi embernek meg kell tartani 5-10 évig is)
Szóval a nyugdíjfolyósító követelte a nem kevés pénzét amire késedelmi kamatot rávert. Ez a kálvária majdnem 10 évig tartott. A nyugdíjfolyósító követelőzött, fenyegetőzött, a pénz egyre nagyobb lett, mi meg mindig rohantunk intézni a lehetetlent. A nyugdíjfolyosító a végén egy behajtócéghez fordult, így velük is elkezdtük a csatát. Ők még többet követeltek, mi meg mindig elutasítottuk. Ők már behajtással, ingatlan lefoglalásával fenyegetőzött, mi meg itt durrantunk be. Közöltünk, hogy bírósághoz fordulunk zaklatásért. Megelőztek minket. A behajtócég ment a bírósághoz, végleges behajtás kérve, kezdve a fizetésünk levonásása vagy ingatlanunk elkobzása ügyében. Mi csak úgy tudtuk meg, hogy az ügyünk bíróság előtt van, hogy ügyvédhez fordultunk, hogy vigye perre a dolgot. Az ügyvéd közölte, hogy nem tudja, mert már bíróságon van az ügyünk, mi lettünk az alperesek, és már pár napja le is zajlott a per. Kapnunk kell egy hivatalos levelet a bírósági végzésről. (ezen is kiakadtunk, mert nem is szóltak semmiről, így nem is tudtunk résztvenni a védelmünkben) De meglepetésünkre jól végződött. A bíró megkapta az elmúlt 10 év levelezéseket, fellebezéseket igazoló papírokat. Megkapta a banktól a hivatalos dolgokat, és megkapta a nyugdíjfolyosító rögzített telefonhívásait is, konkrétan ami minket értintet. A bíró nekünk adott igazat. A behajtócég kérelmét elutasították, közölték, hogy mi ártatlanok vagyunk.
Igazolták, hogy a nyugdíjfolyósító anno tényleg küldött még pár havi nyugdíjat (ami a bíró szerint a nyugdíjfolyosító hibája volt) , és az is igaz, hogy a már lezárt számláról valaki levette.
Így a bahjtócég ismeretlen tettes ellen indíthatott csak eljárást. Azóta semmi sem jött.
Miért írtam le?
Jó tanács: Fényképezd le a levelet amit írtál a nyugdíjfolyósítónak. Hívd fel őket újra, de te is közöld, hogy ahogy a nyugdíjfolyósító te is rögzíted a telefonhívást, és közöld újra a halálesetet.
Tartsd meg ezeket a bizonyítékokat 10 évig is. Soha nem tudhatod, hogy ki dolgozik a másik oldalon, és ki hibázik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!