Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Lehet 2 világos szemű embernek...

Lehet 2 világos szemű embernek sötét szemű gyereke?

Figyelt kérdés
Mert hallottam olyat h ez nem lehetséges!
2018. ápr. 1. 02:07
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
44%
Biológia, gimi 1. osztály.
2018. ápr. 1. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
56%

Még néger is. De komolyan!

Hét generáción keresztül van öröklődés, nyilván fokozatosan kisebb eséllyel de ha pl az egyik fél szépapja fekete volt kis eséllyel de kijöhet

2018. ápr. 1. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
52%
Mi 8.-ban tanultunk genetikát, nem gimiben. Igen, lehetséges.
2018. ápr. 1. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
32%
Maximum mutációval, de az nagyon ritka. Egyébként normális esetben nem lehet pl. két kék szeműnek barna szemű gyereke.
2018. ápr. 1. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
50%

#2: Nem az ezoterikus könyvekből kéne természettudományokat tanulni... bár minden bizonnyal megdöntötted az "egy mondatra eső marhaságok számának" világrekordját.

"Még néger is. De komolyan!"

Na várj, mire volt ez a válasz? Mert ha arra, hogy lehet-e két világos szemű szülőnek néger gyereke... nyilván, ha a szülők valamelyike néger. :-D De gondolom, azt akartad mondani, hogy két fehér embernek lehet néger gyereke. Nos, ki kell, hogy ábrándítsalak, de nem.

"Hét generáción keresztül van öröklődés"

A nagy francokat.

És mondd, a nyolcadik generáció honnan szerzi a génjeit? A boltban vásárolja? Mert ezen feltételezésedből egyenesen következik, hogy a 7. generáció után nincs miből örökölni.

"de ha pl az egyik fél szépapja fekete volt kis eséllyel de kijöhet"

Kis eséllyel, de csak akkor, ha a szóban forgó utódig minden leszármazottja szintén fekete volt. Egyébként az esélye nulla.

Nézzünk egy kis alapvető genetikát! Ez amúgy általános iskola nyolcadikas anyag, de semmi gáz, ha valaki tök buta belőle, végső soron soha az életben nem fog ezen kérdéskörrel találkozni, ugye??

Alaptétel: a legtöbb (pontosabban minden nem tanult és nem szerzett) tulajdonságot a gének határozzák meg. Van, hogy egy tulajdonságot több gén befolyásol egyszerre.

Alaptétel2: az ember két génkészlettel rendelkezik, melyből az egyiket az apjától, a másikat pedig az anyjától kapta.

Szabály: egy adott tulajdonságot a két szülőtől kapott gének közösen határozzák meg.

Al-szabály 1: ez történhet köztes (intermedier) öröklésmenettel. Tipikus iskolapélda a petúniák színének öröklődése. Két fajta gén van: a piros és a fehér. Ha mindkét szülőtől azonos szín-gént kap az utód, akkor egyértelmű a színe, ha pedig az egyiktől pirosat, a másiktól fehéret, akkor rózsaszín lesz. De ő maga semmiféle rózsazsín gént nem fog tartalmazni, hanem egy pirosat, és egy fehéret. Amiből aztán az egyiket (vagy a pirosat, vagy a fehéret) az utódjának továbbadja. Tehát két rózsaszín petúniának lehetnek rózsaszín, fehér és piros színű utódai is, mivel mindkét szülő bármelyik színt tovább tudja adni. Ez egyébként a ritkább öröklésfajta.

Al-szabály 2: Van az úgynevezett uralkodó-lappangó (domináns-recesszív) öröklésmenet. Ez a gyakoribb. Itt is két gén együttesen határozza meg a tulajdonságot, de ezek két lehetséges jellemzője közül az egyik elnyomja a másikat. Erre a borsó lila virágszínét szokták példának felhozni, de - némileg bonyolultabban ugyan - így örökődik például a haj-, szem- és bőrszín is. Iskolapélda: a borsó virága akkor lesz lila, ha a színt meghatározó két gén közül legalább az egyik lilát határoz meg. Ha mindkét gén fehéret mond (ez a recesszív allél), akkor fehér lesz. Ha mindkettő lilát, akkor lila. Ha pedig az egyik lilát, a másik fehéret... nos, igazából csak a lila (domináns) mondja azt, hogy "termelj lila színanyagot", a fehér meg csak kussol (recesszív), így akkor is lila lesz, ha csak az egyik gén mondja azt.


És persze vannak többgénes tulajdonságok, nemhez kötött öröklésmenetek, kodominancia, meg miegymás, de ez már a gimis szint. ;-)

Általában a sötétebb tulajdonság a domináns, és mint láttuk, a domináns (sötétebb) tulajdonság akkor is érvényre jut, ha a másik gén a recesszív tulajdonságot hordozza. Ezért nincs ilyen, hogy 5 generáción át lappang a sötét bőrnek vagy szemnek a génje. Mert az domináns, és nem tud lappangni. Ellenben fordítva minden nehézség nélkül működhet.

2018. ápr. 1. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
73%
5. Ne is haragudj, de itt Mo.-n is volt rá példa, hogy a nagypapa volt fekete, a gyereke fehér lett, az unoka meg csoki baba...
2018. ápr. 1. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
73%

5#


aha, mesélj még


tesóm gyereke is fekete, volt is cirkusz belőle


majd kiderült hogy az apának hitt személytől van, akinek a nagyapja fekete volt, de ő már nem is ismerte


a doki azt mondta, hogy ez egész sokszor előfordul

2018. ápr. 1. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
78%
Egy barna és egy kék szemű embernek sem lehetne ELMÉLETILEG zöld szemű gyereke, mégis itt vagyok.
2018. ápr. 1. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
76%
Sőt, olyan ember is van, akinek az egyik szeme kék, a másik barna.
2018. ápr. 1. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
73%
Anyám szeme kék,apámé zöld,az enyém zöldesbarna (nővéremé zöldeskék).
2018. ápr. 1. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!