Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Verovszki vezetéknév honnan...

A Verovszki vezetéknév honnan ered?

Figyelt kérdés
Probaltam neten utanna keresni, igaz nem sok idot forditottam ra de ahhoz kepest hogy masnak pillanatok alatt kiadja, en nem talaltam semmit. Segitsen valaki

2014. okt. 20. 00:11
 1/10 anonim ***** válasza:
Nekunk is szki vegzodesu a nevunk, mi lengyel szarmazasuak vagyunk. A szki altalaban lengyel, de lehet ukran, cseh is.
2014. okt. 20. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszod ! En is hasonlo eredmenyre jutottam, de "sok" Verovsky nevu embert talaltam Oroszorszagban, szoval lehet az az opcio is. Csak meg mindig a jelentese erdekelne.:(
2014. okt. 20. 00:40
 3/10 anonim ***** válasza:

A jelenteset a mi csaladi nevunknek sem sikerult megfejteni, csak annyit hogy lengyel nemesi csalad volt es az osok katonak voltak, valoszinu az 1840-es evekben, vagy a szabadsagharc alatt jottek at. Az biztos hogy dedapank mar a Magyar Honvedsegben volt huszar tiszt, Szöcske nevu lovan.

Probalj beszelni lengyelekkel, ukranokkal a jelenteset illetoen.

2014. okt. 20. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Amellett, hogy a lengyeleknél is előfordul valóban, a (v)szki végződés arányaiban még sokkal gyakoribb a macedónoknál. Szóval akár délszláv eredetű is lehet...
2014. okt. 20. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom, de az osztálytársam is Verovszky és ráadásul Ádám is, de elég skót feje van.
2014. okt. 20. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Annyi biztos, hogy szláv. Ezen belül még orosz is lehet őseredetileg, mert a -kij, -ovszkij végződés rövidülésével a -ki és -ky forma alakulhatott ki a nyugati szláv területeken, akár úgy is, hogy oda vándoroltak az ősök és hasonult az írásmód az ott megszokotthoz.
2014. okt. 20. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A poen az az hogy en is Verovszki Adam vagyok.:D

Koszonom az informaciokat emberek !!:)

2014. okt. 22. 21:19
 8/10 anonim ***** válasza:
biztosy neumanos vagy:)
2014. okt. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 mustafa33 ***** válasza:
56%

A -sky,-ský (ejtsd -szki) a szláv nyelvekben származáshatározó. Mint magyar nevekben az -i, -y. Helységnévhez csatolják.

Verovsky = Verovi azaz Verov-ból jött, onnan származó ember.

2014. nov. 7. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
41%

Szláv nemesi származásra utal.


Sokan úgy találják, hogy szép és kellemes a fül számára a szki, szkij végződésű vezetéknevek. Például Dubrovsky, Vyazemskij, Bohinj, Polevsky, Gachinsky stb.

Kezdetben a vezetéknevek szki/szkij toldalékát csak a nemesek, örökletes uraságok, birtokosok és a dzsentrik viselhették. 1550-ben 93 feljegyzett fejedelmi név közül, 40 vezetéknév végződik ski-vel.

Elsőként a XIV. századi Nyugat-Európában a szlávok, a lengyel nemesek használták, ezzel jelezve, hogy ők a nemességhez tartoznak. Később Fehéroroszországban, Ukrajnában és Oroszországban is átvették. Sok lengyel földbirtokos élt Ukrajnában és Fehéroroszországban, ezért nagyon nehéz megállapítani a név viselőjének a pontos származását, de minden névnek megvan az eredete!


4 altípusa van a szki/szkij végzésű családneveknek


1. A legtöbb ilyen név helységnevekből alakult.

Vegyük például: Szlovéniában a Bohinj tavat.

Egy másik szép név Wierzbicki. Valószínüleg a család Werzhbitsa-n (Lengyelország középső részén, a Mleczna folyó partján fekvő város Radom-tól délre) élt.

Aki Werzhbitsa falujában született, akkor ő azt mondta:Werzhbitszki vagyok! Szomszédos országok lakói, bevándorlók is átvették azt a nevet és így terjedt el egész Ukrajna, Fehéroroszország és Oroszország területén (Az Orosz Birodalom, Lengyel kormányzóság alatt állt).


2. szki/szkij szemináriumi név

Az egyházi iskolákban ezt a nevet a diplomás emberek vették fel. Például:Lebedinszkij

A levéltári dokumentumok szerint Lebedinszkij Vaszilij Mihajlovics diplomáját a Szentpétervári Teológiai Akadémián szerezte 1876-ban és még sokan mások, akik felvették a szkij nevet.


3. A szki nevek lengyel származásúak.

Polyansky, Switkowski, Kovalevsky, Smelyanskiy.

Például a Wierzbicki vezetéknév Verzhbits-a faluból alakult ki lengyel "Wierzba".

Vagy Bohinj a lengyel bochen szóból származik, ami kövér kenyeret jelent. Egyes orosz területeken Bukhonov ("kenyeret") pékség, kenyérkészítéssel kapcsolatos.


4. A ski neveknek lehetnek zsidó gyökerei is

Antokolsky Vilkomirsky, Mirgorodskiy és még sokan mások, de a leggyakoribb a szki előtti „ov” például:Zaradovskij, Sikovszkij, Jakubovszki , Moskovszki stb.

2015. márc. 16. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!