Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Maráczi (vagy Maráczy) vezeték...

Maráczi (vagy Maráczy) vezetéknév milyen származásra utal?

Figyelt kérdés
Csak azért mert én már annyiféle teóriát hallottaím ezzel kapcsolatban.. apai déd/nagyfaterék pl. Szerbiából jöttek át ide még a 2. vh után... 23/L

2013. jún. 13. 17:23
 1/8 mustafa33 ***** válasza:

Mit értel Szerbia alatt? A mai Szerbiát, vagy a tőlünk elcsatolt részek nélküli történelmi Szerbiát? Mert nem mindegy hogy bácskai magyar vagy rigómezei szerbek voltak e.

egyébbként:

A Vasi digitális könyvtárban a vas vármegyei törzsökös és armális nemesek között találhatod Maráczy Lászlót 1595-ben.

[link]

továbbá az 1726-os Somogy megyei nemesi összeírásban szerepel a Maráczy család. Keresd a "Somogyi Törzsökös és kihirdetett nemes családok" cím alatt itten:

[link]

2013. jún. 13. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 mustafa33 ***** válasza:

mégegyszer a Vas megyei:

[link]

2013. jún. 13. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
fuh, hát ez jó kérdés.. de azt tudom mamámtól h perfectül tudtak szerbül meg voltak szerb rokonok, meg vajdasági magyarok is vannak
2013. jún. 14. 12:14
 4/8 mustafa33 ***** válasza:
Vasból vagy Somogyból is kerülhettek őseid délvidékre a 18. századtól. Hogy tudtak szerbűl még nem jelent származást. Én is tudok tótul és nagyapám is tudott, mert felvidéken most muszáj tudni, de attól még magyarok ők is és én is (meg az ősök armálisa is megvan ☺).
2013. jún. 15. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

Szia.


Alsómarácz a mai Szlovénia területén található.

A régen betelepült embereket, a származási helyük szerint szólították ebből alakult ki az "helységnév-i" végződéssel - ezen a vonalon elindulva az őseid valahol ott kell keresned. Azonban nem szabad elfelejteti azt sem, hogy valaki csak simán úgy kapta meg a vezetéknevét, hogy esetleg a kinézete vagy viselkedése emlékeztetett másokra (pld ha tipikusan szlovén kinézete volt - nem tudom milyen az : ), de akkor is kaphatta azt a nevet ha simán csak beszélte az adott nyelvet, ilyenkor nem az ország nevét kapta sokszor az ember, hanem egy ismert település nevét az adott országból.


Az y végződéssel már bonyolultabb a helyzet, mint az előttem hozzászóló is említette, az 18. század körül keletkeztek ezek a nevek, a Habsburgok idején (által) az Országba betelepített nemesek kaptak y végződéssel nevet -> így lehetsz akár osztrák is vagy bárhonnan ide telelepített (az a birodalom nem volt kicsi), de a szabadságharc után sokan kértek még ilyen neveket, volt aki a sima i végződésű nevét is átváltoztatta.


Továbbá a II. József névrendelete (azt hiszem cca. 1700 akármikor volt -> közepe vége fele gondolom), hogy a vezetékneveket nem lehet megváltoztatni és az öröklődik, továbbá akinek nincs vezetékneve, azt kötelezték annak a felvételére mivel a birodalom része volt Magyarország, ezért a még vezetéknévvel nem bíró családok új neveket vettek fel, ezek többségében az i betűről y-ra változtatott helységnevek amiket fent írtam, de voltak olyanok is akik egyszerűen nem létező helyégneveket vettek fel -y végződéssel.


Ezek szabályok általában a zsidóságot érintették - mivel ők abban az időben egyáltalán nem használtak családnevet csak a pld. "akárki-fia" Jeremiás névszerkezetet.


Tehát ha kutatni szeretnél akkor először azt keresd meg, hogy létezik-létezett e Marácz település (én úgy gondolom ha van Alsómarácz akkor van Marácz is).


Utána addig kellene visszakutatnod, hogy az 1700 as évek előtt élt-e itt családod?


Mert az említett időpontig tudsz csak visszamenni ekkor nagyon nehéz megmondani, honnan vannak az őseid :(


És nem elhanyagolandó azt is nézd meg, hogy változott-e a neved "i" vagy "y" - Nagyon nem mindegy mert más-más úton kell kutakodnod.


Üdv: Balu

2014. jún. 23. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Jah és hogy bonyolítsam a helyzeted :).....

I. Ferenc császár 1814. évi rendelete megengedte mindenkinek az egyszeri névváltoztatást itt keletkezett egy nagy dömping ami igen erősen érinti az "y" végződésű neveket -> nagyon nagyon sokan megváltoztatták a nevüket..


Kellemes kutakodás!

2014. jún. 23. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 mustafa33 ***** válasza:
1848-ban és utána inkább fordított volt a trend. A nemesi -y végződést változtták -i-re. Legismertebb példa Jókai Mór, aki azelőtt Jókaynak írta, mint komáromi nemes.
2014. jún. 24. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Igen az előttem szólónak igaza van a nyilat fordítva értelmezni - vagy a betűket. Elnézést elírtam. Még jó hogy figyel valaki :)
2014. júl. 2. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!