Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mi a baj a mi családunkkal?...

Mi a baj a mi családunkkal? Miért nem tudunk együtt csinálni semmit?

Figyelt kérdés

Négyfős családban élek, én, nővérem és szüleim. Elképesztő jólétben élünk, szüleim mindketten magas pozíciót töltenek be egy cégnél. Rengeteg ember van, aki felnéz rájuk, és mintaképnek tekinti az életformájukat. Gyönyörű otthonunk van, amiért kemény munkával dolgoztak meg.

Családi szinten azonban nem nagyon vannak rendben a dolgok. Apukám nagyon kitartó és dolgos ember és az életében a munkája a legfontosabb, szeret emberek között lenni, csinálni azt, amit csinál. Azonban mostanában egyre gyakrabban látom, hogy türelmetlen, és hogy problémái vannak, amik nyilvánvalóan abból is adódnak, hogy látja, hogy mint család nem működünk túl jól. Anyukám túlérzékeny, volt egy időszak, amikor én voltam a "mankója", mindig idegeskedik, mindent "magába szív", mindig aggódik. Gyakran vitatkoznak apukámmal, amikor is anyukám mindig alulmarad, mert nem szokott "visszaválaszolni". Gyakran én adok neki tanácsot, hogy álljon ki az igazáért, amit én elég "fonák" dolognak érzek (tudniillik azt, hogy én, mint gyerek, adok a szülőmnek tanácsot). Apukám meg ilyenkor azt hiszi, hogy "összefogunk" ellene.

A nővérem pedig, aki nálam 3 évvel idősebb, állandóan eljár otthonról, ami valahol egészséges dolog, viszont sosincs velünk. Soha nem csinálunk semmit együtt. Mindig elmegy bulizni a barátnőivel, sokszor napokig alig látjuk. Ráadásul túlságosan hatott rá a mai lányok stílusa, nagyszájú és sokszor kiállhatatlan. Apukámmal néhány alkalommal úgy beszélt, hogy nekem lett volna kedvem felképelni. Apukám, úgy látom, nem tudja kezelni ezt a helyzetet. Viszont más alkalmakkor sokat beszélgetnek a tesóm lelki dolgairól. Az én kapcsolatom vele se túl rózsás, állandóan veszekszünk. Ahogy kamaszodtunk, teljesen "elkülönültünk" egymástól. Nincs semmi közös témánk, nem beszélünk soha semmiről, alig ismerjük egymást. Amikor beszélünk valami miatt, vagy rátör a "szeretet-roham", látom rajta, hogy azokat a beszédelemeket használja velem, amiket kb. 15 éves koromban. Más szavakkal a kettőnk kapcsolata fejletlen. El se tudnám képzelni, hogy valahova ketten együtt menjünk el, annyira el vagyunk szokva egymástól, annyira idegennek érezném.

Legvégül pedig itt vagyok én. Aki kisgyerekkoromban egy vidám kis srác voltam, amolyan igazi "kis tudós", mindig legjobb tanuló voltam és vagyok most is. Minden érdekel, nagyon jó képességeim vannak. Ám mindig a szüleimmel mentünk mindenhova, így gyakorlatilag felnőttek közé szocializálódtam. Apukám és anyukám korosztályába. Talán ezért van, hogy soha nem jöttem ki a korosztályommal. Hidegen hagytak a divatok, a szubkultúrák, azok a dolgok, amik a korombelieket általában érdeklik. Egyre magamba fordulóbb lettem, a természetbe, az egyedüllétbe menekültem, idővel pedig komplexusaim alakultak ki a velem egykorúakkal szemben. Észrevettem, hogy mindenütt lenéznek a különcségem miatt, ami már elég durva dolgokba is átcsapott. Határtalan düh van bennem, amiért nem megy az érvényesülés és bizonytalan vagyok a jövőmet illetően.

A kérdésem az, hogy hogyan lehetne elérni, hogy kicsit összetartóbb legyen a családunk. Ugyanis az anyagi helyzetünk folytán akármikor akárhová el tudnánk utazni, de ironikus módon ere képtelenek vagyunk. Főleg a nővérem miatt. Éli az életét, betervezi a saját nyarát, és megsértődik és kezelhetetlenné válik, ha szóvá tesszük neki. Apukám pedig nem tud rendesen kikapcsolódni, nem tud kikerülni az üzletből. Anyukám pedig mindig aggódik mindenki miatt, ami miatt én nem tudok kikapcsolódni. De ha sikerül is elmennünk valahova, akkor unatkozunk. Senki nem tud igazán feloldódni, valahogy mindenki más társaságához szokott. A nővérem pedig ezt nagyon rosszul bírja, általában két nap után megunja, bármit is csinálunk négyen együtt, és elkezd "hisztizni". Amire apukám keményen reagál, anyukám pedig idegeskedik és stresszel.

Mi lenne nálunk a megoldás? Hogy fogunk ilyen alapokkal boldogulni a jövőben?


2011. jún. 25. 14:30
 1/8 anonim ***** válasza:
Szerintem egyedül kevés vagy ahhoz hogy rendbehozz egy családot, ahhoz mindenkinek akarnia kéne,de ha jól ki akarsz jönni mindenkivel akkor halgass meg másokat, kérj tanácsot a szüledtől (ez általában jól esik nekik). Amennyire tőled telik igyekezz minden alkalmat( egyszerű csaldi vacsora, születésnap, stb stb) kellemessé tenni mindenki számára. Ha valakik veszekednek alkalom adtán kérd meg hogy mesélje mi az látoszoge és ezt meséld el a másik félnek. Szerintem igy valamicskét javulni fog a dolog. És emellett éld a saját életed és ne követsd el ezeket a hibákat a jövőben. Sok sikert neked.
2011. jún. 26. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

erre mondják,hogy sajnos a pénz nem boldogít.

bizony egyedül nem tudsz sokat tenni,max összehívsz egy családi"megbeszélést" az egyik este,hogy ezt meg kell dumálnotok.aztán javasolj olyan ötleteket,hogy pl.1 hónapban egyszer menjetek el valahova egy hétvégére közösen.

Mond meg a nővérednek,hogy ez téged mennyire bánt,hogy a családjával semmit nem törődik.ha ez sem hatja meg,akkor mentek nélküli.attól te,meg a szüleid kipihenhetitek magatokat,és így hátha közelebb kerültök egymáshoz.

2011. jún. 26. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ajánlom neked ezt a könyvet:

Thomas Gordon - A szülői eredményesség tanítása

A konfliktuskezelésről szól, a fele kb. arról szól, hogy hogy tudod elérni, hogy a másik elmondja a problémáját és bízzon benned, a másik fele meg arról, hogy hogy mondd el, ha valami problémád van úgy, hogy ne sértsd meg a másikat

2011. jún. 28. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy hány éves kölyök vagy, de valóban sokkal-sokkal értelmesebbnek tűnsz a korosztályodnál. Meglepően okosnak. Csináltak veled valaha is MAWI-tesztet? (az a hivatalos IQ-teszt)


Én azt gondolom emellett, hogy túl sok felelősséget veszel a válladra. Nem neked kell családot csinálni egy olyan családból, ahol mindenki csak a maga egója után megy, magyarul ahol cska négy ember él egymás mellett, de nem alkot családot.


Ha nagyon okos az ember, akkor bizony eleve magányra ítéletetik, bárhány éves is és bárhova is szülessen. Ha emellett még "elképesztően gazdag is" a mai Magyarországon, az még magányosabbá teszi, mert a kortársai csak irigylik, de meg nem értik a gondjait.


Nem baj, ha más érdekel, mint a kortársaidat, menj a fejed után, de tudd azt is, hogy a kortársaid között kevés barátot fogsz találni. Erő kell ahhoz, hogy az ember az után menjen, ami számára a legfontosabb és vállalja önmagát, az álmait, a vágyait, a hajtóerőt, azt, ami neki a legfontosabb.


Olvass sokat, járj klasszikus koncertre - te megteheted azt, amit én a te korodban soha, de sokan mások sem. Becsüld meg a lehetőségeidet! Én veled ellentétben elképesztő mélynyomorban életem és rettenetes szüleim voltak. Mindent magam tettem, magamért. Nem volt könnyű. Jókai nevelt, Vörösmarty, a klasszikusok, 12 km-t bicikliztem, hogy olvashassak. Mindig nmagányos voltam, ma is az vagyok, úgy magyon megértelek. Én is családot akartam, megmenteni a csalédomat, de ma már tudom, hogy nem lehet. És nem is az én dolgom lett volna - a tied sem!


Én azt mondom, hogy ne akard megmenteni anyukát, sem apuka helyett apuka lenni, sem a nővéred életét kritizálni. A nővéred a maga életét éli, a szüleid szintén, és úgy fest, hogy te akarod mindenáron összekalapálni azt a családot, amiben NEKED kellene a szeretetet és a törődést megkapni a szüleidtől, az anyádnak kéne veled törődni, meg az apádnak - nem fordítva.


Hogy mit tegyél? Elsősorban a magad dolgaira koncentrálj, mert csak abból lesz jövő. Ha tudod, hogy mit jelent a komplexus szó, akkor azt is tudod, hogy tinédzserként az ember lázad és mindent kritizál.


Ha romlik a tanulmányi eredményed, vagy egyre befelé húzódóbbá leszel, javaslom, hogy menj el egy szakemberhez. (Ifjúsági pszichiáter), mert ez azt jelenti, hogy túl sok rajtad a lelki teher. A szüleid kőgazdagok, símán kicsengethetik még a magándokit is.

De egy a lényeg: azt próbáld megérteni, hogy NEM TE VAGY A FELELŐS MÁSOK ÉLETÉÉRT! Nem tudod őket megváltoztatni, nem tudsz más embert faragni belőlük - magadon dogozz, ne rajtuk.

2011. jún. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

"Nem tudom, hogy hány éves kölyök vagy, de valóban sokkal-sokkal értelmesebbnek tűnsz a korosztályodnál. Meglepően okosnak. Csináltak veled valaha is MAWI-tesztet? (az a hivatalos IQ-teszt) "


Köszönöm szépen, mindig örülök a dicséretnek. Sokan mondták már, hogy koromhoz képest nagyon érett vagyok és én is érzem, hogy vannak olyan felnőttek, akik nem tudnak olyan dolgokat, mint én. A kor és a fejlettség nem egyenesen arányos szerintem. Van, aki mindig is egy alsó szinten marad, és vannak olyanok, akik hamar utolárik akár a felnőtteket is. Én sokat voltam egyedül, sokat gondolkoztam, és felnőttek társaságában nőttem fel. A szüleim ráadásul szintén nagyon intelligensek, életmódra, sikeres gondolkodásmódra, tanítanak embereket. Csak annak örülnék, ha több ember lenne, aki megismerne érdemben, és elismerné a képességeimet. 18 éves vagyok egyébként.


"Én azt gondolom emellett, hogy túl sok felelősséget veszel a válladra. Nem neked kell családot csinálni egy olyan családból, ahol mindenki csak a maga egója után megy, magyarul ahol cska négy ember él egymás mellett, de nem alkot családot. "


Igen, néha azt érzem, hogy nálunk is ez a helyzet. Újabban riasztóan gyakran. Néha elgondolkozom, hogy a rokonságon és azon, hogy egy házban élünk, mi köt össze minket...


"Ha nagyon okos az ember, akkor bizony eleve magányra ítéletetik, bárhány éves is és bárhova is szülessen."


Ezt korán megtapasztaltam.


" Ha emellett még "elképesztően gazdag is" a mai Magyarországon, az még magányosabbá teszi, mert a kortársai csak irigylik, de meg nem értik a gondjait. "


Ezt is keményen megtapasztaltam. Az ilyen "prolik" keserítették meg a kiskamaszkoromat. Nem azért írom ezt a szót, mert szegények, mert nekem az teljesen mindegy, milyen az anyagi helyzetük, hanem azért, mert bunkó parasztok, nagyon aggresszívek és minden alkalommal belém kötöttek. Sokszor nagyon megaláztak. És persze az ilyen hülyék fejében totális káosz uralkodik. Az ő világképük úgy néz ki, hogy vannak a "Gazdagok", akik a legfelső, ingyenélő réteg, akik elszívják a becsületes szegény emberektől a pénzt. Egy Lomb Kató-könyvben olvastam, hogy egyszer megkérdezte valami szigeten a bennszülötteket, hogy hogy képzelik el a gazdagságot, és a bennszülöttek aranyból készült földművelő eszközökre gondoltak. Na itt is valami ilyesmi a helyzet. A saját keserűségüket a gazdag emberekre vetítik ki, kifogást keresnek, mert a szüleiknek (akiknek ugye mindig igazuk van (ilyen az ösztön)) nem sikerült meggazdagodniuk, és ezért fűt-fát hibáztatnak. El se tudják képzelni, hogy valaki becsületes munkából is meggazdagodhat (mi is a nulláról indultunk).



"Nem baj, ha más érdekel, mint a kortársaidat, menj a fejed után, de tudd azt is, hogy a kortársaid között kevés barátot fogsz találni. Erő kell ahhoz, hogy az ember az után menjen, ami számára a legfontosabb és vállalja önmagát, az álmait, a vágyait, a hajtóerőt, azt, ami neki a legfontosabb. "


Ezzel rég tisztában vagyok, de azt hiszem, még így is jobban járok. Sose találtam köztük a helyem, nem hiszem, hogy valaha is fogom. Tudom, milyen erő kell ehhez, már elég sokat edződtem.



"Ha romlik a tanulmányi eredményed, vagy egyre befelé húzódóbbá leszel, javaslom, hogy menj el egy szakemberhez. (Ifjúsági pszichiáter), mert ez azt jelenti, hogy túl sok rajtad a lelki teher. A szüleid kőgazdagok, símán kicsengethetik még a magándokit is. "


Voltam már szakembernél, de nem nagyon segített. Őszinte leszek veled: sokallom rá a pénzt. Tudom, hogy kifizetik értem, de egyszerűen ÉN érzem rosszul magam. Olyankor mindig az volt az érzésem, amikor már ott voltam, hogy nincs is semmi olyan bajom, amihez ez kéne, meg mit szólnának a barátaim, ha ezt látnák. Kiröhögnének. A pénzről meg annyit, hogy megtehetjük, ez igaz, de attól függetlenül ha nem muszáj, akkor én nem adnék ki pénzt. Ők is ebben a szellemben neveltek. Egyszerűen én soknak éreztem és rosszul éreztem magam tőle (ez meg nyilván nem olyan dolog, amit az illető szakember szemébe mondanék). Az egyetlen megmaradt lehetőséget az akaraterőmben és az iskolapszichológusban látom, bár fogalmam sincs, hogy fogok hozzá járni anélkül, hogy mások megtudnák. Ugyanis azt nagyon nem akarom.

2011. jún. 29. 18:53
 6/8 anonim ***** válasza:

"Voltam már szakembernél, de nem nagyon segített. Őszinte leszek veled: sokallom rá a pénzt. Tudom, hogy kifizetik értem, de egyszerűen ÉN érzem rosszul magam. Olyankor mindig az volt az érzésem, amikor már ott voltam, hogy nincs is semmi olyan bajom, amihez ez kéne, meg mit szólnának a barátaim, ha ezt látnák. Kiröhögnének. A pénzről meg annyit, hogy megtehetjük, ez igaz, de attól függetlenül ha nem muszáj, akkor én nem adnék ki pénzt. Ők is ebben a szellemben neveltek. Egyszerűen én soknak éreztem és rosszul éreztem magam tőle (ez meg nyilván nem olyan dolog, amit az illető szakember szemébe mondanék). Az egyetlen megmaradt lehetőséget az akaraterőmben és az iskolapszichológusban látom, bár fogalmam sincs, hogy fogok hozzá járni anélkül, hogy mások megtudnák. Ugyanis azt nagyon nem akarom."


Nézd: vagy vállalod a terheket egyedül és azt, hogy esetleg belerokkansz, vagy vállalod azt, hogy keresel egy jó szakembert.


Azt is érdemes eldöntened, hogy mi a fontosabb: a magad útját járni és vállalni a nehezebb utat, vagy mindenáron megfelelni a haveroknak - azoknak, akik egyébként valójában nemigen fogadnak el, ha valóban olyan okos és gazdag ember vagy, ami már magányra ítél. Nem tudnak veled mit kezdeni. Egy átlagos tinédzser nagyon-nagyon más, mint te.


A gazdagság önmagában mégcsak vonzaná a haverokat, mert sok a felszínes ember. Similis simili gaudet. De hogy ehhez ilyen értelmes ember is vagy, az már bizony magányra ítél.


Pénzen fXszarizni nem szabad, mert ha aközül választhat az ember, hogy a pénz vagy a lelke-teste üdvössége és egészsége, akkor nem gondolkodik a pénzen. Én nagyon szegény voltam, mint írtam is - természetes, hogy a magad baja mellett ez esetleg elkerülte a figyelmedet -, de már egyetemistaként is magánfogorvoshoz jártam, kenyéren-vízen éltem két hétig (szó szerirnt) is, csak hogy a lehető legjobb szakember kezeljen. Éppen ezért van ma összesen egy darab amalgámos fogam és alig néhány egyéb tömött. Ezért csökkent a fogorvostól való félelmem, mert egy nagyon-nagyon jó fej és kiváló szakember kezelt. Ma is hozzá járok.


Nyílván érted, miről beszélek.


Az iskolapszichológushoz menj csak szépen el, és javaslom, hogy csináltass egy MAWI-tesztet. Rendkívül értelmesek a gondolataid, a korodhoz képest nagyon is letisztultan és bölcsen gondolkodol, legalább annyira, mintha dupla ennyi lennél - egy jó kalapnyi ésszel is megáldva, nem csak tapasztalattal.

2011. jún. 29. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Utolsó: küldhetnék Neked egy e-mailt? Csak mert nincs a kommentjeid alatt a privát küldés-funkció...
2011. júl. 6. 23:34
 8/8 Eronne válasza:
Jezus irjatok egy kisregenyt
2011. júl. 18. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!