A saját családfámat hol lehet felkutatni? mondjuk 890-ig is visszalehet vezetni a családfa kutatást?
890-ig csak akkor, ha volt Árpád-házi felmenőd, esetleg valamelyik másik törzsfő leszármazottja lennél...
Engem is érdekelt a téma, de egy ilyet megcsináltatni nagyon drága dolog. Nem reklámképpen, de olvasgass itt: [link]
hát.... mindenhol. A családfákat a családok szokták nyilvántartani, szóval neked kell felkutatni az őseid anyakönyveit, már ha megvannak még, a régebbieket talán a szülőhely templomai őrzik.
Mivel az emberek nagyobbik része régen is a szegények közé tartozott (talán még jobban, mint most), valószínűleg örülhetsz, ha 150 évet vissza tudsz menni.
Szerintem hagyjad a családfát.
A végén még kiderül hogy te vagy a családban a gyökér...:)))
myheritage nagyon jó, de főleg oldalági rokonokra, mert 4-5 generációnál többet nem igazán vezetnek fel. Viszont megdöbbentően tud növekedni, én két hónap alatt elértem a 250 fős limitet úgy, hogy semmit nem csináltam vele :)
Az őseid kutatásához levéltárban kezdj hozzá, anyakönyvekből ki lehet szedni az adatokat. Nem árt, ha minimálisan értesz latinul, és ha a régifajta kézírásokat el tudod olvasni, de ez minimális gyakorlással elsajátítható (keress a netre feltett régi kéziratokat). Nem tudom, anyakönyveknél mennyire jelenik meg, de valószínűleg nem árt, ha a gót betűket is el tudod olvasni. És készülj fel jó sok utazgatásra :)
Szia!
890-ig szinte biztos, hogy nem fogsz tudni visszakutatni, ahogy még az 1500-as évekig is sokan örülnének, ha sikerülne. Viszont... van egy olyan lehetőség, amit úgy hívnak, hogy genetikai családfa. Ez úgy működik, hogy a nyálmintádat elemzik, majd annak az eredménye lesz egy x haplocsoport. A családfával az a helyzet, hogy oké, ott egy név, ott egy ős is, de ez nem minden esetben fedi a ténylegeset... ahogy ma is, úgy régen sem voltak szentek az emberek:) A lényeg, hogy a genetikában nem lehet trükközni. Itt lehetőség nyílik arra, hogy a kapott eredményt összekapcsold egy időszámítás előtt élt népcsoporttal, amilyen törzshöz tartozott az ősöd. mondjuk magyaroroszágon a leggyakoribb halpotípus az R1a, ez a szláv nyelvű országokban a legelterjedtebb, ez is még bontható alcsoportokra és ez azért biztosabb, mint akármilyen anyakönyvből kiírt adat. Felmerülhet a kérdés, hogy mitől olyan biztos?! Mivel ugye a génjeinket azoktól örököljük, akiktől származunk, így ez kvázi bennünk van... kicsit egyszerű megfogalmazás, de nem szeretném túlbonyolítani. Szóval, amíg mondjuk ma egy párnak születik vörös hajú gyermeke és a családban nincs vöröshajú személy, de a postás mondjuk vörös.. (jó, hülye példa:D de a lényeg gondolom lejött). A gyerek biológiai apja lehet, hogy egészen más, mint aki az anyakönyvben szerepel. Régen meg aztán... szóval ki tudja, olyan korokban, ahol nem volt ilyen, hogy apasági teszt, meg hasonlók, minden előfordulhatott. A mutációkhoz kötnek évszámot, néptörzset, sokkal összetettebb, mint egy levéltári kutatás, úgyhogy én ezt ajánlom. www.familytreedna.com
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!