Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Csibi családnév eredete?

Csibi családnév eredete?

Figyelt kérdés
1 forumot találtam eddig róla, elég érdekes dolgokat irtak, most nem linkelem be.
2010. dec. 15. 01:09
1 2
 11/14 anonim válasza:
A Csibi család a Gyergyószéki Gyergyóditró nagyközségből származik, ahol a mai napig százával élnek ilyen családnévvel emberek! Hagyományosan a Csibi családok a falu centrumában, a régi templom környékén éltek, s a hagyomány úgy tartja, hogy ők voltak az első betelepülők, valamikor az 1500-as években. Ily módon ők tekinthetők a falu alapítóinak. 1602-ben két Csibi család élt Ditróban, 1646-ban már négy, 1702-ben pedig már 15 Csibi családról történik említés. Egyszer úgy mondták nekem a helyi öregek, hogy az ők gyerekkorában, meg még korábban, az 1800-as években főleg, szinte minden ditrói családban volt egy közeli rokon, nagyszülő vagy nagybácsi vagy unokatestvér ezzel a névvel. Hagyományosan szabadszékely család voltak (a székely közösségekben nem létezett jobbágyság egészen az 1500-as évek második feléig), aztán a 17. század folyamán voltak, akik gyalogos-, mások lovaskatonákká(lófőkké) emelkedtek. Egyébként az újabb kutatások arra engednek következtetni, hogy a család őshonosan nem ditrói volt, hanem a Marosvásárhely mellett fekvő kicsiny, Csiba (másnéven Csibafalva) településről származtak el, s eredeti nevük éppen ezért a Csibai/Csibay volt. Az 'a' hang aztán sorra elkopott, s így alakult ki ez a név. Még érdekesség, hogy a Maros megyei Nyárádandrás falván is jelentős Csibi kolónia élt. Manapság szerte Erdélyben megtalálhatók, de legnagyobb számban még mindig Gyergyószék településein: Ditrón, Gyergyószentmiklóson és Gyergyótölgyesen élnek sokan. De elkerültek a világ megannyi pontjára, hallottam Kanadában meg Pápua-Új-Guineában is élő Csibi emberekről! (Szomorú, de igaz adalék még a név történetéhez, hogy a 20. században, a nagyfokú románosítás révén a Csibi név romános átiratával megjelent a "Cibi" is. "Cibi" családokkal Erdély nagyobb városaiban lehet találkozni főleg, tudomásom szerint Marosvásárhelyen vannak a legtöbben "román" Csibik.)
2013. dec. 6. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

helló, én is Csibi vagyok.

Itt van egy pár információ:

[link]


mi is Ditróból jöttünk, és tény való, hogy szinte az egész falu Csibi, meg Orotván is a fél falu Csibi

2014. márc. 9. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Erdély Cib település, ejtsd Csib.

Onnan származik a név szerintem, tehát Csibi.

2017. ápr. 23. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:

Kedves előző,

Logikus, de nem :) a Csibi, Csiby, Csibay stb. családnevek, melyek feltehetően egy tőről fakadnak, a Maros megyei Csibafalvára vezetnek vissza a Székely Oklevéltár adatai szerint. A te általad említett Fehér megyei móc lakosságú Cib falucska, alighanem csak véletlen egybeesés. Mivel ma Csibik jelentős számban kizárólag Gyergyószéken találhatók meg, a 18. századig pedig még Marosszéken is volt pár kolóniánk, ellenben belső Erdély területén, illetve Gyulafehérvár vidékén én nem tudok feljegyzésről, hogy létezett volna Csibi kolónia, szerintem elvethetjük a móc Cib faluból való származást. :)

2017. dec. 28. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!