Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mit jelenthet a Birinyi...

Mit jelenthet a Birinyi családnév?

Figyelt kérdés

Főleg Eger, Andornaktálya, Maklár környékén gyakori családnév. Keresgettem róla infókat, de egyedül egy Ózd közeli elpusztult Birinyivár nevű helyet találtam. Aminek az elnevezéséről szintén nem találtam adatot. Valakinek tippje? A régi családnevek enciklopédiája szerint már 1566-ban is létező név volt.

Köszönöm előre is a válaszokat.


2022. jan. 20. 19:30
 1/10 anonim ***** válasza:
93%

Nem minden névnek volt/van értelmezhető jelentése, úgy mint Szabó, Kis, Nagy, Kovács...stb.

A dédim, (Fejér megye) a kicsi valamire mondta, hogy "birinykó", de az is lehet, hogy ezt ő találta ki, mástól még nem hallottam.

Az egyik veje úgy is szólította, hogy Birinykó Mama.

Így is kialakulhat(ott) egy név.

2022. jan. 20. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Vannak Fejér megyei rokonaim (Adony, Seregélyes), de még n hallottam ezt a szót.

2022. jan. 20. 19:50
 3/10 anonim ***** válasza:
92%

Lehet, hogy a Berényi név módosult változata. Ismertem Berényit, akit mindenki Birinyinek szólított. (Faluról beszélünk)

Réges-régen hallás szerint írták be a neveket házasságkötéskor, születéskor a parókián.

Így lett rokonunkból aki Uly (Ejtsd:Uli) Új Erzsébet, ismerős nagyapjából Tamási helyett Tamasi, mivel aki bediktálta, tájszólásban beszélt.

És ezek már így maradtak meg hivatalosan, a gyerekeik, unokáik és további generációk így fogják továbbvinni.

2022. jan. 20. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
94%
A Berény helységnévből ered. Sok helyen a tájszólás szerint Birinynek mondják ezt a nevet.
2022. jan. 20. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
16%

Google segíthet, pld:


[link]

2022. jan. 20. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
71%

1-es vagyok

Ha családfa miatt keresed, akkor szerintem is érdemes lenne Berényi név alapján is nézelődni!

2022. jan. 20. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

5-ösugyanezt a Birinyivárat emlitettem a kérdésemben is, kár volt belinkelned.

6-os, köszönöm, családfa miatt érdekel. Eddig jól haladok ezen az ágon, 1800-as évek elejénél, de mivel református ez az ágam, sok helyen hiányosan vannak beírva az adatok.

2022. jan. 20. 20:05
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
Jelentése semmi magyarul, max eredete lehet amikból fakadhat. De mint szó nem jelent semmit.
2022. jan. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%
Az #1-es keveri a szavakat vagy félreértette, amit mondott neki a nagyanyja. Nem birinykó, hanem pirinyó!
2022. jan. 20. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
39%
"Valószinű, hogy ezen szó gyöke az adást-vevést, illetőleg vásárlást jelentő ber vagy bere, miszerint értelme annyi volna, mint vásáros hely, árupiacz" [link]
2022. jan. 21. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!