Hogyan juttathatnánk be apósomat egy szociális otthonba?
Elég kegyetlennek tűnhet a kérdés, de nincs más választásunk. Vagy otthonba próbáljuk tenni, vagy az utcára fog kerülni. 24 órás ápolást igényel, jelenleg még kórházban van, de hamarosan kiteszik és az albérletéből már az utolsó hónap van hátra (a kauciót "lakja le").
Eddig segítettünk neki, de most a férjem is munkanélküli lett és az én fizetésem meg a csp nem elég arra, hogy még őt is támogassuk. Befogadni nem tudjuk, mi is a szüleimhez költöztünk, hogy minimalizáljuk a kiadásokat. Anyósom (17 éve elváltak) nem tudja megoldani az ápolását, ráadásul ő dolgozik még nyugdíj mellett is, hogy megéljen, mert a nyugdíja nagyon alacsony.
Fogalmunk sincs mi legyen vele. Még 4 éve van a nyugdíjig, munkanélküli (segélyt kap valamennyit), rokkantnyugdíjra nem jogosult és még az sem biztos, hogy elég évet szerzett a nyugdíjhoz (talán 15 év meg lesz a résznyugdíjhoz). Vannak olyan szoc. otthonok ahova megpróbálhatnánk bejuttatni vagy ne is reménykedjünk?
Önkormányzat szociális osztályát érdemes volna megkeresni, hátha tudnak segíteni. Vannak állami szoc. otthonok, de nagyon nehéz bejutni és havi díj ott is van.
Sajnálom, nagyon szar helyzet.
Egy kolléganőm is épp intézi az otthont az apukájának, sajnos sok jót nem mondhatok.
Ott az öregnek jó kis nyugdíja van, amit egy az egyben elvesznek tőle, ha bekerül.
De még így sem tudják betenni sehova, több helyet néztek, de mindenhol várólista van. Ami azt jelenti, hogy csak akkor van üresedés, ha vki meghal. És akkor még nem is te jössz, hanem az előtted jelentkezett ki tudja hány ember.
Szoc. segéllyel fel sem veszik, az ápolása nem 20-30 ezer ft havonta, hanem 120-130.
Szóval ha sikerülne bejuttatni egy ilyen otthonba, a családtagoknak fizetni kell rendesen.
Én is önkormányzatnál, alapítványoknál érdeklődnék.
Nincs ebben semmi kegyetlenség..ezek a szoc otthonok nem feltétlenül olyan rosszak mint gondolják..
Van személyes tapasztalatom(nagymamám élt ott) plusz a nagynéném egy másiknak a vezetője.
Sajnos ezek is pénzbe kerülnek, a nyugdíj nem feltetlenül fedezi.
A kegyetlenség az a helyzet amibe az ember idős korára kerülhet..
Annyival egészíteném még ki az előttem válaszolókat, hogy amíg rendeződik a sorsa az apósodnak, addig érdemes lenne a kórházi szociális munkást megkeresni (igen, van!) és kérni, hogy az átmeneti időre is tegyék ún. krónikus ápolási osztályra- ott maradhat akár hónapokat is és kap szakszerű ellátást.
Hol laktok egyébként?
Keress rá a neten, a minisztériumnak van egy listája az idősek otthonáról. Tényleg az van, hogy mindenhová el kell menni és ÍRÁSBAN BEADNI A JELENTKEZÉST- mivel cselekvőképes, neki kell aláírni, de egy pár helyen már le is tudod tölteni a jelentkezési lapot, esetleg hívd fel őket, emailben is lehet, hogy küldenek.
A szóbeli érdeklődés még NEM várólista.
A lakóhelyed szerinti önkormányzat szociális irodáján/osztályán is jelentkezhetsz, nekik VAN JOGUK SORON KÍVÜLI BEUTALÁST KÉRNI az általuk fenntartott intézménybe. Az, hogy apósod gyakorlatilag hajléktalan és ápolásra szorul, véleményem szerint elégséges indok lehet. Ezt viszont csak akkor tudod kérni, ha mész és intézed.
A legjobb lenne, ha két tanúval meghatalmazást írna apósod neked, hogy a számára tartós ápolást-gondozást lakhatást érintő ügyekben a gyógykezelésének idejére lejárjál, érdeklődjél, meghatalmaz, hogy személyes adatait a jelentkezéshez megadd, meghatalmaz, hogy nyugdíjának/ellátásának összegét közöld, betegségéről információkat adhass az intézményeknek a felvételéhez szükséges módon és mértékben.
Akkor ezzel azért előrébb vagytok.
A jelentkezés után szokott lenni ún. előzetes környezettanulmány (ottani szociális munkás megkeresi a lakóhelyén)- ez értelemszerűen nálatok valószínűleg a kórházban lesz.
Mindenképpen a sürgősségi beutalásra menj rá, illetve figyelj arra, hogy vannak ún. MEGYEI, FŐVÁROSI VAGY ORSZÁGOS BEUTALÁSI HATÁSKÖRŰ intézmények is, amik lehet, hogy picit távolabb vannak, de felvehetnek az egész országból bárkit. Itt akkor a fenntartó megyétől, fővárostól kell kérni a soronkívüliséget.
Úgy indulj neki, hogy a kórházi szoc. munkástól, a háziorvostól is beszerzel igazolást/véleményt/"ajánlást" arra vonatkozóan, hogy gyakorlatilag ellátás nélkül marad, ha nem kap soronkívülsiéget.
...és még egy: nem túl jó hír, de azonnal kezdjetek el utánajárni, hogy hajléktalanok átmeneti vagy tartós otthonába nem vennék-e fel- az is jobb, mint betegen az utcára kerülni.
Minden jót, ha tudok, szívesen segítek még.
Köszönöm a válaszokat!
Megpróbálok még 1-2 kört futni a mi lakhelyünk szerinti önkormányzatnál. Adtatok néhány jó ötletet.
Sajnos a lakóhelye szerinti önkormányzat a béka feneke alatt van, nem tudnak segíteni. A környéken 2 idősek otthona volt, de mindkettő csődbe ment. A mi lakóhelyünkön vannak otthonok, de borzasztó hosszú a várólista és a térítési díjat sem tudnánk kifizetni. A másik probléma meg az, hogy a legtöbb helyen szóba sem állnak függőségben szenvedő emberrel, apósom pedig alkoholista, bár mostanában kevesebbet iszik és már nem szokott lerészegedni, de például a kórházban is megtalálta a módját, hogy italt szerezzen.
Azért nem kap rokkantságit, mert nincs meg az utóbbi 15 évben a 3650 nap bizt. töltött ideje. Még a résznyugdíjnál is rezeg a léc, szóval még az sem biztos, hogy a 15 év munkaviszonya meg lesz.
És hol van a lakása?
Nagyon kevés esélyt láttok arra, hogy ő így bárhova még ha ti fizetnétek is bekerüljön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!