Ha az anyósnak van haszonélvezeti joga a házon és a férjének a tulajdonjog, akkor egy esetleg válás esetén jár valami a feleségnek?
1. Az kérdés, hogy a férj tulajdonjoga tényleg kizárólagos-e, mert ha a házasság alatt vették, akkor az közös szerzemény, függetlenül attól, ki van bejegeyztetve tulajdonosnak.
2. Ettöl függetlenül, a haszonélvezönek van kizárólagos joga az ingatlan használatára, ö dönti el, ki lakhat ott és ki nem. Ebbe az is beletartozik, hogy akár a tulajdnosot is kizárhatja a használatból.
3. Az egyetlen, amire a haszonélvezönek nincs joga, hogy nem adhatja el a házat, másrészt viszont a tulajodnos hiába adná el, a haszonélvezeti jog nem változik, az az új tulajdonossal szeben is megmaradna.
Tehát válás esetén vagy az anyós-é eleve a fele ház, vagy ha nem, akkor is hiába az apósé az egész, ott lakni csak az anyós fog, meg akinek ö megengedi.
Bárhogy is vannak a családi szálak, anyós a haszonélvező o addig marad ott amíg akar és csak az lakhat vele akit akar.
Akié a tulajdonjog az 2 fele képen járhat:
-ha házasság elő szerezte vagy/és örökölte az ingatlant o marad a kizárólagos tulajdonos de az anyós nem köteles megengedni hogy ott is lakjon, eladni eladhatja de csak úgy, hogy anyós attól meg haszonélvező marad
-ha házasság után szerezte( és nem örökölte!) akkor osztozkodnia kell a feleséggel a tulajdonjogon anyós továbbra is haszonélvező és a ház szinten eladható de csak így hogy anyósnak joga marad bejtmaradni, és meghatározhatja ki lakjon vele
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!