Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Az érdekelne, hogy a zebra...

Az érdekelne, hogy a zebra ugye fekete fehér, hogy összezavarja a fekete-fehéren látó oroszlánt, de a zebra honnan tudja, hogy lát az oroszlán?

Figyelt kérdés
2015. jún. 7. 19:26
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az evolúció nem pont így működik. :)

Nem úgy lett fekete-fehér a zebra, vagy sárga-fekete csíkos a tigris, hogy megtervezték az őstigrisek, hogy adott körülmények közt mi a legjobb rejtőszín, hanem a változás nagyon-nagyon apró lépésenként ment végbe.

Tehát mondjuk (csak egy példa, nem feltétlen pont így zajlott) az őstigrisek régen olyan sárgák lehettek, mint az oroszlánok. Szimpla egyszínűek. Viszont mivel az oroszlánok szavannán élnek, ahol a sárga jó rejtőszín, a tigrisek viszont árnyas erdőkben, ott sokkal hatékonyabban tudtak azok a tigrisek zsákmányt ejteni, akiknek, mondjuk, volt a pofáján egy-egy fekete csík egy véletlen mutáció következtében. Voltak más mutációk is (pl. albinó tigris), de azok nem voltak hatékonyak, ezért eltűntek, nem tudtak tovább szaporodni. A csíkospofájú tigris viszont jó vadász volt, ezért sok kölyköt tudott felnevelni, akik közül sokan örökölték az ő pofacsíkját. Egyre több lett a csíkospofájú tigris. Azok közül pedig még jobban tudtak rejtőzködni azok, akiknek nem csupa vörös volt a szőre, hanem kicsit pettyes, mint a kölyök oroszlánoké. Ezek tudtak több utódot nevelni. Aztán azok, amelyeknek a háta picit sötétebb színű volt... stb.stb. Sok-sok ezer vagy millió nemzedék alatt eljutottak odáig, hogy csíkok borítják őket, de ezt nem tervezték el előre, egyszerűen mindig végbement egy apró előnyös változás. Erdei környezetben a vörös-fekete csíkok előnyösek. Szavannán nagy csordákban élő zsákmányállatoknál az az előnyös, ha a ragadozó csak egy csomó kevergő, összevissza csíkot lát, nem tud kipécézni egyetlen állatot a tömegből, mert csak egy nagy csíkforgatag táncol előtte.

2015. jún. 8. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
kösz
2015. jún. 8. 19:33
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Egy kicsit talán OFF, de érdekességképpen hozzátenném, hogy az eddig elfogadott "összezavarásos" elméleten kívül felállítottak nemrégiben egy másikat is. Az Élet és tudományban olvastam a cikket, mely szerint ok lehet az is, hogy kiderült, a különböző vérszívó- csípő rovarok, böglyök nem szívesen szállnak le a világos felületekre, amennyiben rendelkezésre áll sötétebb szőrzetű áldozat is. Megállapították, hogy például a gnú, vagy a kafferbivaly sokkal több bögölycsípést szenved el, mint a zebra. Hogy ez egy elfogadott elmélet, vagy csak egy további bizonyításra váró feltételezés, azt nem tudom. Mindenesetre érdekes.
2015. jún. 14. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
* Mármint a zebrák színezetének az oka, ezt nem írtam oda :)
2015. jún. 14. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!