Rókát vagy Farkast lehet udvaron tartani? Kell hozzá valami engedély?
Pontosan, ez a te véleményed.
A normális embereké ennek a szöges ellentéte.
Megszelídülnek, persze. Mármint nem félnek tőled. De attól még nem fognak kutyaszerűen viselkedni, értsd: nem tartják be az együttélés alapvető szabályait, csak ami nekik tetszik. Ha nekik úgy tetszik, hogy kibontsa a konyhaszekrényt a kajáért, akkor kibontja, ha a fene fenét eszik is.
Nem véletlenül engedélyköteles a tartásuk.
Elég kockázatos vállalkozás lenne (bár én is szeretnék farkasokat nevelni), de egy kutya-fakas hibrid amit már biztonságosabban lehet tartani, a csehszlovák farkaskutya.
hu.wikipedia.org/wiki/Csehszlovák_farkaskutya
Ezen kis bevezető után itt az ideje, hogy rátérjünk a technikai dolgokra:
Először nézzük meg mi is a helyzet jogi oldalról:
Ha ez a téma szóba kerül a legtöbb ember rögtön rávágja, hogy rókát tartani illegális dolog. Ez így nem igaz, ugyanis ennyi erővel azt is állíthatnánk, hogy autót vezetni illegális. Mindkettőre lehetőség van, ha megtesszük a szükséges előkészületeket és betartjuk a jogi szabályozásokat.
Elterjedt tévhit, hogya róka veszélyes állatnak minősül és ezért tilos tartása. Nos, ez nem igaz, ugyanis a róka jogilag nem minősül veszélyes állatnak, a környezetvédelmi miniszter, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, a nemzeti kulturális örökség minisztere és a belügyminiszter 8/1999. (VIII. 13.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelete a veszélyes állatokról és tartásuk engedélyezésének részletes szabályairól" című rendelkezéscsomag értelmében. Természetesen, ettől még egy róka könnyedén sérüléseket okozhat, ha nem megfelelően bánnak vele, mint bármely más állat. Ugyanakkor azt is hozzá kell tenni, hogy ezen törvény csomag nem tiltja, hanem szabályozza az általa veszélyesenek tartott állatok tartását, tenyésztését.
Magyarországon a róka dúvadnak számít és ennél fogva nem áll semmiféle védelem alatt, vadászata egész évben engedélyezett. Tehát ennél fogva tartása különösebb figyelmet nem élvez. Azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy a róka - akárcsak bármely más hazánk területén élő vadállat - a Magyar Állam tulajdona.
1996. évi LV. törvény a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról (Vtv.):
"Vtv 9. §
(1) A vad az állam tulajdonában van.
(2) A vadászterületen elejtett, elfogott vad (ideértve annak trófeáját is), a hullatott agancs, a szárnyas vad tojása, az elhullott vad teteme a jogosult tulajdonába kerül, kivéve, ha a más vadászterületről átváltott sebzett vadat a jogosult hozzájárulásával ejtik el. Ez utóbbi esetben a sebzés helye szerinti jogosult tulajdonába kerül a vad.
(7) A vad elfogásának minősül annak mozgásképtelenné tétele útján élve történő birtokbavétele."
A fentiek értelmében rókát csak az foghat be, akinek vadászati joga van. Vadászati joggal első sorban a vadásztársaságok rendelkeznek, aki ezt részben közvetlenül gyakorolják, részben pedig bérbe adják olyan vadászoknak, akik nem tagjai a társaságnak. Továbbá a törvény alapján a befogott róka a vadász tulajdonába kerül, ebből fakadóan elajándékozhatja vagy értékesítheti. Összegezve, ha valaki rókát szeretne tartani, az mindenképpen tenyésztőtől vagy vadásztól szerezze azt be, hogy később is igazolni tudja, hogy jogszerűen került tulajdonába az állat.
Ugyanezen törvény szabályozza a vadállatok tartását és tenyésztését, azonban amennyiben az adott állatot nem vadászati célból tartják, akkor nem ez a törény, hanem a helyi állattartási rendelet lesz a meghatározó:
"Vtv. 1. §
(3) A törvény hatálya nem terjed ki a természetes élő környezetben vadon élő, nem vadászható állatfajra, valamint arra a vadra, amelyet nem a vadászati jog hasznosítása érdekében tartanak bekerített helyen."
Tudnunk kell, hogy az állattartásra vonatkozó szabályok nagy részét nem országos szinten mondják ki, hanem ezek településről-településre változnak, ezért mindig a saját városunk önkormányzata által megszabott elvek az irányadóak. A legtöbb település a rókát, mint bejegyzett haszonállat tartja nyílván és tartását a külterületeken általában engedélyezi, azonban fontos megjegyezni, hogy a kapcsolódó követelmények a szörmefarm rendszerű tartáshoz igazodnak, tehát kissé ipari jellegűek. Ezért célszerű esetlegesen utánajárni, hogy egy-két róka tartása esetén mennyire lehet lefaragni belőlük.
Ha haszonállatként még sem lenne bejegyezve városunkban a róka, akkor megpróbálhatjuk másfelől megközelíteni a dolgot: egyes települések közvetlenül szabályozzák a vadállatok tartását, példaként álljon itt e két cikkely:
"Nem veszélyes és nem védett vadon élő állat tartásához állattartási engedély szükséges. Az engedély kiadása előtt vizsgálni kell, hogy az állattartás körülményei állategészségügyi, közegészségügyi, állatvédelmi környezetvédelmi, közbiztonsági, életvédelmi szempontból megfelelnek-e a magasabb szintű jogszabályok rendelkezéseinek".
Forrás
Unokatesóm erdész/vadász
Neki van otthon egy vaddisznója, ami a lakásba is bejár, vagyis már nm mert hatalmas vadkanról van szó
Amúgy nagyon hátékos, mindig elvitte a cipőjét.
Most már vigyázni kell vele, mert egy kicsit durvábban játszana, agyarai is lettek már stb
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!