A nőstény oroszlánokat ki termékenyíti meg?
Két dolog:
1. Az oroszlánfalkák többségében nem egy hím van, hanem 2-3, vagy akár még 5 sincs kizárva. (De persze előfordul olyan is, ahol csak 1 hím van, ahol nagyon sok a nőstény.)
A falka fiatal hímjei egyszerre lesznek elzavarva a falkából, és utána együtt vándorolnak, és közösen zavarják el egy másik falka hímjeit. Mivel azok általában harcedzett öregek, így az egy nagyon hasznos dolog a hatalomátvételhez, ha a fiatalok többen vannak. Egy magányos hím ritkán tudja sokáig megőrizni a pozícióját.
2. A hímek gyakran maguktól is otthagyják egy időre a nőstényeket, és új falkákat foglalnak el, vagy találnak olyan falkát, ahonnan szintén elmentek a hímek, vagy éppen elpusztultak. Aztán persze egy idő után ott is megunják a nőciket, és visszamennek az eredeti helyre. Így is cserélődnek gének.
De azért előfordul időnként, hogy a saját lányaikat termékenyítik meg. Viszont ez aránylag ritka, részben a leírt dolgok miatt, részben meg, mert pár évente hatalomátvétel szokott lenni. Eleve, csak 10-15 évig élnek, aztán az első pár évben még nem elég nagyok és erősek, az utolsó években meg már gyengülnek.
Állatoknál nem úgy működik a vérfertőzés, mint az embereknél.
Nem vagyok biológus, de asszem az állatvilágban nincs is vérfertőzés.
Ott az Anyatermészet szelektál, a beteg, életképtelenebb egyedek hamar elpusztulnak....
Vérfertőzés van az állatvilágban is s ugyan az mint az embereknél: a túl közeli rokonok utódai nagyobb eséllyel lesznek betegek. Mivel ilyen esetben a szülők génállománya nagyon hasonló ezért a benne levő hibák is hasonlóak amik kiütközhetnek az utódokon. Pont emiatt jobb esetben az állatok is igyekeznek elkerülni a rokonnal való utódnemzést.
Nem kell tisztában legyenek a genetikával, az is elég ,hogy ahol nagy a beltenyészet ott gyengébbek lesznek az utódok a nem-belteljes populációkhoz képest, emiatt könnyebben kihalnak a “nappal húgom, este d*gom” mentalitású egyedek vérvonalai.
Hogy hogyan oldják meg a szétválást az fajonként változó. Ahogy írták az oroszlánoknál gyakorlatilag folyamatosan cserélődnek a hímek. De például halaknál, kétéltűeknél sokszor csak az áramlat elviszi az ikrákat/ ivadékokat (vagy maguk a szülők vonulnak el) s nincs sok esélyük találkozni a szüleikkel vagy akár a testvérek egymással. Ez is egy megoldás.
:D az àllatvilàgban nincs vèrfertôzès?:DDD
Hà a hùsleves meg zöldsègbôl kèszül
Ne hülyéskedjetek már, az öröklődés szabályai univerzálisak, ugyanúgy van vérfertőzés az állatoknál is. Persze ha nagyon életképtelen az utód, akkor elpusztul, kiszelektálódik a génállománya, de pl. ha megnézed a kisállatkereskedések több mint 90%-ában nem választják szét a testvéreket még nemek szerint sem, és igenis látszik, hogy egy kisállatkereskedésből vett állat általában betegesebb, rövidebb ideig él, mint mondjuk egy tenyésztőtől, aki kifejezetten figyel arra, hogy ne pároztasson testvéreket.
Sok mindennel akadályozzák az állatok a belterjességet, van ahol a szaporulatnak nem jut elég táplálék, hely, belépnek egymás személyes terébe és a különböző okok miatt elvándorolnak az utódok, van ahol kifejezetten a szülők zavarják el a kölyköket, van hogy az áramlat viszi, de például a nőstény egerek vizeletében olyan anyag van, ami késlelteti az utódok ivarérését. Persze előfordul a vérfertőzés az állatoknál, de az leginkább az emberi uralkodói, meg nemesi hülyeség, hogy nagybácsi unokahúggal, meg unokatestvér unokatestvérrel házasodik, hogy minden családon belül maradjon.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!