Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Ha Dél-Ázsiában fennmaradt 1...

Ha Dél-Ázsiában fennmaradt 1 elefánt és 3 orrszarvú faj annak ellenére hogy ott már évezredek óta fejlett civiklizációk vannak,akkor Szibériában miért nem maradt fönn a mammut és a gyapjas orrszarvú, hogyha ott hosszú ideig csak nomád törzsek éltek?

Figyelt kérdés

2023. febr. 14. 16:47
 1/7 A kérdező kommentje:
javítás: civilizációk
2023. febr. 14. 16:59
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A kihalasuk oka nem teljesen tisztazott, a legvaloszinubb az eghajlatvaltozas, a korai emberek altal folytatott vadaszat es a nagy meretuk miatti alacsony szaporodasi rataval egyuttes hatasa.
2023. febr. 14. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

*mamut


De amúgy amiket #2 írt. :) Plusz ugye élelemhiány, ami az éghajlatváltozás miatt is lehet, meg más, adott környezetben adaptívabb állatok miatt is.

2023. febr. 14. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Nomád törzseknek muszáj vadászni. Egy földművelő civilizációnak nem. Plusz amit már eddig leírtak.
2023. febr. 14. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Semmi sem olyan egyszerű, hogy csak egyetlen egy világos oka legyen, főleg nem az, mi történt több tízezer évvel ezelőtt.
2023. febr. 14. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűtlennek tűnik, hogy ember okozta a kihalásukat. Már csak abba belegondolva, hogy a kőkorszakban milyen kicsi is volt a népsűrűség. Összesen 2 millió ember élt amikor már a Föld minden kontinensét belakták. Vagyis egy budapestnyi lakos volt a teljes bolygón Dél-Afrikától Európán és Amerikán át Ausztráliáig. Rengeteg terület maradhatott ahol a megafauna biztonságban lehetett. Persze nyilván nem használt nekik az emberek terjeszkedése, de nem ez a fő ok.


Ami valószínű az az, hogy ezek az állatok túlspecializálódtak. Az éghajlatváltozás miatt csak foltokban maradtak itt-ott-amott területek(lásd Vrangel-szigeti gyapjas mamut) amik alkalmasak maradtak. Az egymástól elszigetelt populációk nem érintkeztek, így belterjesség alakult ki és ez vezetett egy idő után a teljes kihaláshoz. Az sem segített rajtuk, hogy a szaporodási rátájuk nagyon csekély és így könnyen negatív egyenlegűvé is válhatott.

2023. febr. 14. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem alábecsülendő az ember "kiirtó képessége" (ld. vándorgalamb), de amint fent is írták akkoriban még túl kevés ember élt a földön ahhoz hogy kiirtsa a mamutokat. Így nagyjából regenerálódni tudott az állomány (az ókorban már aligha lett volna rá esélye, de addigra már kipusztult).

A legvalószínűbb ok az éghajlat-változás ÉS az emberi vadászat együttese. Hogy melyik verte be végül az utolsó szeget a koporsóba arról még vitatkoznak a tudósok is.

2023. febr. 18. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!