Él manapság Magyarországon aranysakál a vadonban?
Azt hallottam, hogy Baranya és Somogy megye déli részén már van egy kis aranysakál populáció, de az volna a kérdésem, hogy másutt is él-e Magyarországon aranysakál és állandóan jelen vannak-e, vagy olyanok, mint a hiúzok és a medvék, hogy néha-néha átjön egy-egy kóborló példány a határon Magyarországra és aztán hamar visszamegy (tehát nem állandó populációról beszélünk, hanem vándorló, kóborló egyedekről)?
Van esély rá, hogy a Pilisben, a Börzsönyben és a Mátrában is megjelenjen és túrázás közben véletlenül láthassunk egyet?
És veszélyes az emberre nézve?
Támadt már meg valakit (felnőtt ember) az aranysakál Magyarországon?
Nálunk detto. Észak-Dunántúl. Tilos a csapdákhoz nyúlni, valamint kutyasétáltatás közben ügyelni kell, nehogy a kutya megegye.
Előző, szívesen látnék én is nyuszit meg fácánt. Jó rég láttam, erdőben. A telkemen erdei egerek laknak, gyönyörű bundácskájuk van, aranybarna.
Én magam láttam is egy sakált alkonyatkor. Alaposan kikérdeztem másokat a külleme alapján, kizárásos alapon csak sakál lehetett. Szürkés bunda, termetre középtermetű kutyára emlékeztet, vékony, hosszú lábakkal, és dübörögve szaladt elfelé az esővíz gyűjtőmtől, amikor visszanéztem a szomszédtól. Csak pár percre mentem át, egy sakáll máris ott termett. Aztán mint akit puskából lőttek volna ki, át a kerítésen a másik szomszédhoz... Gondolom onnan meg vissza az erdőbe.
Esetleg farkas lehetett, de azok még alig szaporodtak vissza Magyarországon, állítólag. Mi másnak van egyszínű szürke bundája, ami majdnem derékig ér? Egyébként a sakál népies neve réti farkas (és nem prérifarkas, mint egyesek állítják). De hogy mennyiben rokon rendszertanilag a farkassal, azt nem tudom.
Szintén egy alkalommal füleltem le nyestkutyát (nem nyest! kutyaféle). Borz nagyságú, de ez is szürkés, ha jól rémlik. Csak két másodpercre láttam, bekúszott az egyik gazdasági udvarba. Aztán meg átment David Copperfield-be. Semmi nyoma. Ügyes...
A kérdésedre tehát, hogy "vadonban", azt kell mondjam, nem csak ott. Sajnos még nem füleltem le azóta se egyiket sem, az esővizem kellhetett a sakálnak. (Egészségére.) Nem úgy tűnt, mint amelyik offenzív volna. Persze sose lehet tudni.
A környéken, azt mondják, borzok és hódok is vannak (patak mentén), én még nem láttam sajnos. Van patak, erdő, mező, domb. A házakat megközelítik olykor az őzek, szintúgy elmenekült, amikor hazaértem. A házam előtti füvet lakmározta a drága. (Aznap nem kellett füvet nyírni. Automata, vezeték nélküli őzike klasszik, v2.0)
Érdelődtél Mo országhatáráról. Nem tudom, máshol mi a helyzet, én nem határmentén élek. Ezek szerint itt élnek a sakálok is az erdőnkben, ezért rakatott ki a polgármester csapdákat. A hirdetmény szerint túlszaporodtak a telelpülés körül. Jól rejtőzik akkor... Azóta se láttam, ennek lassan kb éve.
Ha túrázol, gondolom alap, hogy van nálad husáng. Sose lehet tudni. Én egészen szelíd látvány vagyok, de valahogy a vaddisznók meg szoktak ijedni tőlem, amikor vadkempingeztem. Ha már a veszélyességük is érdekelt téged. A sakállnál nem tudni. Viszonylag termetes jószág a kifejlett sakáll. Úgy emlékszem, nekem kb combig ért, legalább. Nagyon gyorsan futott, menekült.
Van, Szekesfehervar ipartelepen is elnek. Latni meg nem lattam, de a vonyitasuk eleg jellegzetes, es tobben meseltek, hogy nem szivbajos, nappal is maszkal. Ahol en lakom(Velencei hg) szerencsere nem talalkoztam vele, pedig jarok erdoben, de amik az erdoben elnek, es nem varosiasodtak el, azok joval ovatosabbak is szerintem, nem fogsz veluk talalkozni. Ozekkel napi szinten talalkozom, facan az ablakunk elott rikoltozik reggel, vadnyulak, rokak, vaddisznok is vannak. Na vaddisznot sem lattam erre, csak hallottam ejszaka a rofogest, szomszednak betevedt egyszer az udvarara is.
A sakal nagyon szapora, ugxhogy lassan mindenhol megjelennek, keptelenseg kordaban tartani a populaciot, vadaszni is nehez, mert ovatos, ravasz es gyors. Ha falkaban van, akkor tamad, pl. kutyara, fent volt a video nemreg, ahol talan egy labradort kergettek. De emberre nem veszelyes, en legalabbis nem hallottam ilyen tamadasrol.
Én nem tudom, mennyire vadak a sakállok, de a közepes kerítést simán átugrotta, sebesen ás vadul futott. Picit irigyellek titeket, hogy napi szinten fácánt, nyuszit láttok. :) Bocsi, de ez a mondat aranyos volt:
"Van, Szekesfehervar ipartelepen is elnek. Latni meg nem lattam, de a vonyitasuk eleg jellegzetes, es tobben meseltek, hogy nem szivbajos, nappal is maszkal."
Félreolvastam, hogy "maszkal", két K-val. :D Hiába, noh... :) Bár van, aki tényleg "maszkkal" lát itt tyúktolvajt, pl borzokat. (Mosómaci talán nincs, bár az is maszkos. Remélem, mi már nem leszünk mosómacik!)
E soraidat olvasva elgondolkodtam, hogy éjjelente talán mégse kutyavonyításokat hallok. Fura is volna, mert itt pont sok a beépítetlen telek, és alig van, aki kutyát tart, viszont erdőszéle, mező széle, és főleg onnan jön este a vonyító kórus! (Itt vadászok általi írtás alatt vannak a sakállok, sokan lehetnek, csak jól lapulnak.) Na, ebből is látszik, hogy sajnos nem értek az állatokhoz. Viszont örülök, ha változatos növényfaunával, és állatvilággal találkozom, itt szerencsére akadnak azért. :) Csak én nem vagyok talán elégszemfüles, mert akkor még többet láthatnék. Meg hát ugye rejtőznek! A kérdező környékén is talán lehetnek sakállok, nyuszik, rókák stb, csak nehéz lefülelni őket. Állatot nem tartok, így nekem érdekesség mind. A baromfitartóknak viszont érthető módon gondot jelent a sakál és a róka. Medvepopuláció viszont még mindig nem él Magyarországon, jó rég óta, ha jól tudom. Persze a határzárat nem mindegyik maci tartja be. :P
Magyarország bármely táját "vadonnak" nevezni elég túlzó volna, de egyébként a szántóföldek közti gyér erdősávok, bozótosok és ugar területek kifejezetten kedveznek neki. Mondhatni a klímaváltozás és az emberi beavatkozás - őstájak és vetélytárs fajok kiirtása - aranysakálnak való vidéket teremtettek, nem csak él, de gyakorlatilag burjánzik a hazai aranysakál populáció most már az egész Alföldön. S egyébként pont azért nincs rá komolyabb esély, hogy a Pilisben, Börzsönyben vagy Mátrában megjelenjen nagyobb számban, mert az meg nem annyira az ő élőhelye.
Viszont a medve és farkas most már Magyarországon is állandó populációval rendelkezik (ezekre lehet mondani, hogy többé-kevésbé természetes közegben), a hiúz szegény egyedül amely nehezen akar megragadni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!