Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Újabb vadállat a kertemben,...

Újabb vadállat a kertemben, milyen fajta lehet? Hiúz szerű, de széles-lompos farokkal.

Figyelt kérdés

Sziasztok! Pár hete kiírtam egy kérdést, és köszönöm még egyszer, közösen megfejtettem veletek, hogy nagy eséllyel akkoriban sakált láttam a kertemben szürkületkor. Nincs egy éve, hogy a faluban lakom (Dunántúl, dombos vidék), és egyre több vadállattal találkozom.


Itt egy patak, mező, kiserdő, némi láp a falu mentén, és most egy másmilyen állattal találkoztam. Pár hete sakál volt (98%), de esetleg egy nagyobb vidra se kizárt, bár csak 2-3 kilométerre vannak halastavak innen.


Viszont ez nem szürkületkor, hanem a déli órákban, fényes nappal osont az immár lakatlan melléképületeimben, melyekben egykor malacot, tyúkokat tartottak, így remek búvóhely az állatoknak, az esővíz meg ott van méterekre.


Kérdéseim: a fajtája mi lehet -leírás lentebb!-, és hogy mi az előnyöm és hátrányom abból, hogy ide járnak?


Gyűjtöm az esővizet, és egyre inkább fogy kannákból (ez nem nagy baj, van csapvizem is). A sakálra is (ami 98%, hogy az volt) is egy kanna vizem előtt találtam rá pár hete szürkületkor, akárcsak fényes nappal most meg egy LOMPOS farkú, borz nagyságú állatra (de a borz farka nem ilyen!).


Ennek is szürkéskék a bundája, de míg a sakált akkoriban egész jól megfigyelhettem, ez a borz szerű valami csak a farkincáját -farkinca?? széles-lompos farok inkább!- lebbentette, és már bújt is el az egyik ól zugába...


Szóval: megint kékes szürke bunda, de nem farkas méretű, mint a sakál volt, hanem kisebb, egy bazi kövér macskára emlékeztetett, nem valószínű tehát, hogy macska volt.


A farkát láttam csak, de az nagyon sajátos: mint egy kövér répa, olyan az alakja, az a nagyon lompos, avagy mi is erre a megfelelő szó, nem tudom... Tehát ne a vékony, hanem a dundi répát képzeljétek magatok elé, ilyen farka van, amit láttam, csak éppen bozontos és szürkéskék, és a farka vége felé szélesedi, válik a farka egyre dundibbá (bunkósbotra is emlékeztet az alakja):


[link]


[link]


Na most, a borz a videókon, fotókon ahogy nézem, a borz inkább vékony farkú. A hiúznak kicsi. A vadmacsnak meg macskaszerű vékony... akkor mi ez?


És mi az előnyöm, illetve hátrányom, hogy itt tanyáznak a kertemben vadállatok?


A rágcsálókat szerencsére távol tartják a macskák, talán a borz is, sakál is. Na de ha ide kölkeznek, és ellepik a telkem?? Állatot nem tartok (lassan úgy fest, hogy az állatok tartanak engem(?)), egyelőre nem kertészkedem, viszont vannak gyümölcsfáim. Mi károm lehet? Netán hasznos, hogy ezek a vadak távol tartják a rágcsálókat? Vagy menyétféle volt, az viszont sajnos rágcsál, nem is kicsit, állítólag....


A padlásomon vannak rések, aggódok, hogy netán nyest... Féltem a tetőszerkezetet. Ha döngetnék, zörögnék, elriasztja? Egyáltalán el kell riasszam, vagy jobb, hogy itt tanyázik?


Na de itt egy nyest a videón, ennek a farka vékonyabb. amit láttam a déli órákban, annak meg: lásd a répa rajzok linkjeit!

Íme egy nyest video, a farka ennek tehát más:


https://www.youtube.com/watch?v=MGk_H8KRb7k


Egyébként a narrátor szerint évek óta lakott a padlásán a nyestje, ezek szerint nem rágta szét a tartógerendáit... Ha igaz. Mennyire kell aggódni a tetőszerkezet miatt, ha mégis nyest, vagy egyéb menyétféle?



2020. ápr. 12. 13:51
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Igen a sakálos kérdésedre gondoltam ahol több képet és videot is linkeltem és ahol tisztába tett\k hogy honnan is tudjuk hogy emlőst láttál. 😃


Szóval most bizta nyest kutyát láttál mert a borz nem szürkéskék.

2020. ápr. 14. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%
*tisztába tettük javítva
2020. ápr. 14. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :) Ha egy ERDÉSZ IS erre kóricál, kérem, írjon! Kifelé szélesedő, dús, egyszínű, lompos farkú, borz szerű állta, esélyesen nyestkutya.


Ez a kulcs.


Szóval az erdészek, etológusok, stb szakemberek ismernek mást is, a nyestkutyán kívül, amire még ráillik? Vagy olyan, aki nem erdész?

2020. ápr. 17. 22:10
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Őszintén szólva - és ez nem sértés - kissé kesze-kuszára sikeredett ez a dolog, tekintve, hogy kommentekben is további kérdések vannak a kérdezőtől.


Magyarországon egy borz faj él, feje keskeny és nyúlánk, fehér alapszínű, mindkét oldalon a szem és a fül vonalán húzódó sávval. Torka, hasa és lábai feketék. Teste egyöntetű barnásszürke. Farka rövid, nem csíkos.


A nyestkutya a borzhoz hasonlóan zömök, alacsony állat. Szemek körül fekete álarc az orrnyergen nem ér össze. Homlokáról félkörívben fehéres sáv húzódik a nyak oldalára. Szürkés barna piheszőrzet és sárgás-fekete koronaszőrzet fedi a testét. Mellkasán,torkán és lábán lévő feketés szőrzet a vállán felfutó sávban a hátán folytatódik. Farok vége fekete, hossza a borzéhoz hasonló, de annál dúsabb.


Mosómedve teste szürkés/sárgásszürke (nyestkutyánál mindenképp világosabb), feketés szőrszálakkal keveredve. Homlokától az orra hegyéig feketés-barna. Szeme körül feketés barna folt. Utóbbi két mintázat alapján szokták "rablóálarcnak" hívni. Farka jellegzetes testéhet viszonyítva hosszabb mint az előző két állaté és jellegzetesen gyűrűs.


Úgy láttam ez a három állat volt leginkább gyanús, illet végül is a nyestkutya a fő "gyanúsított. A borz általánosan elterjedt míg a másik kettő Magyarországon ritkán kerül szem elé, nem is őshonos.


Mindhárom állat megeszi a gyümölcsöket is, de csak a mosómedve képes értük felmászni a fára, illetve a padlásra is. Ha a jövőben valamilyen állat tartására is sor kerül (baromfi pl.) akkor, arra

mindhárom faj veszélyt jelenthet. Egyébként egészséges állat egyik faj esetében sem fog emberre támadni, ha csak sarokba nem szorítják.


Más ragadozó állatot kizárnék egyébként. Mivel az aranysakált sikerült kizárni és más kutyafélével(róka,farkas,kóbor kutya)sem lehet összetéveszteni a fenti fajokat. Macskaféle(vadmacska, kóbor macska, hiúz) szóba sem jöhet. A menyétfélék még hirtelen, csak rövid ideig megpillantva is kisebbek, nyúlánkabbak és alacsonyabbak, "laposabbak". Amelyek közül pl. a nyest ha a padláson befészkeli magát akkor gondot okozhat. Ha meg is rágja a tetőszerkezet egyes elemeit akkor sem okoz akkora kárt, hogy az bármiféle gondot jelentsen. Ellenben bármi ami ehető azt el is fogyasztja. A területe jelölésére használt vizelet pedig egy idő után leszivárog a mennyezeten és csak komoly költségek árán lehet eltávolítani, a szagot nem is említve.


Tehát összegezve


csíkos fej és egyszínű farok-borz

"álarcos" fej és sávos/gyűrűs farok-mosómedve

homloktól oldalra a nyak oldalára kinyúló induló világos/fehéres sáv és az orron össze nem érő szem körüli sötét rész valamint sötét végű farok- nyestkutya


Elnézést ha túl terjengős voltam, de maga a kérdés is eléggé összetett volt.

2020. okt. 7. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
55%
Nem tudom aktuális e még,de a leírásod alapján szerintem SPÁRDUC 😂😂😂😂
2023. aug. 16. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!