Melyik emlőssel találkoztam a kertemben?
Bocsi, hogy hosszú lett, de szeretnék minél részletesebb "személyleírást" adni. Sikerül néha tettem érnem odaosonó emlősállatokat, de ugye hajlamosak ilyenkor elszaladni, most sem láttam közelről, rohant tovább. Így azt sem tudom, vajon a kisemlős kategóriában esetleg érdemesebb lett volna-e feltennem a kérdést, de talán itt jobb, mert hiúz méretű volt, vagy egy hízott macskára is utalt, bár attól kissé nyúltabb a testalkata.
A körülményekről és a külleméről pár szó, hátha ebből kitalálja valaki:
Falu, erdő, mező szélén. Úttest, túloldalán a házam, kertem. Relatíve alacsony a tengerszint feletti magasság, ha ez számít. (Nem hegyvidék, hanem alacsonyabb Mo-i terület.)
Szürke a bundája. Talán a hamuszürkére emlékeztet. Létezik ilyen színű róka?? Ha igen, akkor talán egy nagyra nőtt róka volt(?) De ez se biztos.
Kissé "ívben ugrált", villámgyorsan, mégis erőre vetve magát, úgymond. Nem lehetett vadnyúl, de a mozgása a macska és nyúl közötti, lendületes, mégis "ugrándozó", kissé íves előrefelé. Alakja a macskáéra emlékeztet a legjobban, de egy megtermett macskánál kissé nagyobb. Ezért talán kizárnám, hogy menyét, vagy nyest, pedig a futása ezekre hajaz. A mérete viszont tehát mint egy nagyobb macskáé, de akkor igen nagy termetű macs volt, ha egyáltalán...
Videón láttam eddig hiúzt, de nem tudok, róla, hogy errefelé laknának hiúzok, leginkább mégis ahhoz tudnám hasonlítani a futása és mérete miatt. Bár sokféle kutyafaj létezik, erre elég kevés a ház, a faluszélen, és ismerem nagyjából azt a 2-3 kutyát, amelyeket tartanak a közelben, azok kisebb termetűek, meg mintha volna egy nagykutya is, de az meg talán túlméretes a kérdéses állathoz képest. A mozgása, futása sem "kutyás". A kutyák viselkedése is más, sokszor az ember szemébe néznek másodpercekig -akár a róka-, és vagy közeledik egy kutya, esetleg oldalra ugrál játékosan, vagy ijedten, vagy csak utána szalad el. Vagy azonnal rohan egy kutya, ha meglát valami érdekeset. A viselkedése, reakciója nyest-szerű, érezhetően megijedt attól, hogy visszasétáltam a szomszédtól a kertembe. (Menyét?) Csakhogy azok kisebbek, még egy átlagos macskánál is.
Egyszóval egyetlen, általam tapasztalt emlős mozgása, viselkedése sem illik rá 100%-ban. Mi lehetett ez? Hiúz? A környéken nem láttam túlsúlyos macskát, pedig az még passzolna, de akkor hogy futhatott ennyire gyorsan? Gyorsabban inalt, mint egy átlag macska futási sebessége. Akárhogy nézem, ha stimmel néhány paraméter egy állatra, akkor találok újabb paramétert, ami nem passzol rá, a látottakkal összehasonlítva.
Kifejezetten szürke bundája van. De a farkasok már kihaltak, nem? Ha nyúl lett volna, akkora meg csak a horrorfilmekben létezik... A menyét, nyest meg sokkal kisebb, tudtommal. És nem tudok szürke kutyáról a környéken, kóborról se. Szarvas, őz: esetleg ha gida volt az...(??) A kifejlett őz, szavas jóval nagyobb.
Képzeljétek el azt a futás, ami egy vadnyúl produkál: enyhén dobálja a farát, de szélsebesen inal. Viszont nagymacska / hiúz méretű szürke bundás volt. Talán egy nagyobbacska vizslára is emlékeztet a futása, mérete, de nem tudok vizsláról a közelben. Na meg miért ijedt volna meg tőlem, a padlásfeljáróm mellett egy vizsla? Attól tartok, valami egerekre, pockokra a padlásomon vadászó állat volt. Görény??
Nem mellesleg, olykor tompa dübörgés van a padlásomon, szélcsendben is (a házból, bentről esténként néha hallani, és vannak rések a padlásom felé). Mint aki kerget valakit. (Pl menyét az egereket?)
Visszatérve az esetre, a kertemben, a padlás feljáró mellől: futottam utána, hogy szemrevételezzem, de máris a szomszéd telken volt, és már csak a fara látszott, egy távoli bokor mögé suhant.
A padlásfeljáróm mellé amikor értem, onnan pár méterre, mintha puskából lőtték volna ki. Ekkor kb 4-5 méterre volt tőlem, már csak azt láttam, hogy rohan.
Ötlet? Légyszi, ezt ne vicceljétek el, ha lehet. Persze lehet mondani, hogy "ufókutty", "rókanauta" , stb, de inkább tényleg érdekel, mi lehetett ez a csodabogár, akarom mondani emlős? Még ha ennyiből nem is könnyű kitalálni. Biztos, hogy sokaknak több a tapasztalata a mezei-erdei emlősökről, mint nekem.
Egyre valószínűbb, hogy sakált láttál, erre tippelek én is, de most akkor mit teszel?
Vagy mit teszel, ha bármi más 😀 ?
Farkas is van itthon, egyre több, de tutira nem azt láttál. Inkább a hegyes-erdős vidékeinken vannak, pl bükk.
Róka is van szürke, ezüst róka néven keresd. Itthon inkább fogságban tartják a bundája miatt, plusz ezt a fajtát kedvencként is lehet (a vöröset nem), de sokaknak beletörik a bicskája, szóval lehet szökött/kidobott/elvadult példány. Ha más alternatíva kell a sakál mellé. :)
Nem olvastam el az egész leírói részt, de majd elolvasom.
Attól függ az ország melyik területén laksz, mert van olyan rész ahol vannak farkasok, de amúgy sakál is lehetett, vagy ha a teste tömzsi, zömök és a feje fekete fehér csíkos akkor borz.
A panyókás sakálnak a háta szürkés fekete, a teste többi része zsemleszínű, de a panyókás sakál Afrikában él, az aranysakál zsemle színű, de mivel tél volt, ezért lehetett a szőre szürke, mivel a rejtőzködésben segíti, mivel téli és nyári bundája különböző színű. Magyarországon Somogy és Baranya megyében található a legtöbb. A sujtásos sakál színe több színű háta szürkéssárga, oldala fekete fehér csíkozott, farka vége fehér. Szintén Afrikában él.
Nálunk csak az Aranysakál található meg.
Aranysakál:
Borz:
Nálunk a meles meles = Európai borz található meg.
A képen az első.
A második az Ázsiai borz. Meles leucurus
A harmadik a Japán borz. Meles anacuma
Farkas
Viszont ha farkast láttál, akkor jelezd a hozzád közel lévő Nemzeti Parknak, örülni fognak neki, mivel a természetvédelmi őrök folyamatosan monitorozzák bizonyos területeket, és kutatják is őket, fokozottan védett 2017-ben az eszmei értéke 250000 Ft volt.
Hiúz
A kanadai hiúznak szürke a bundája, de csak Kanadában található.
Amúgy a hiúz is fokozottan védett, és szintúgy örülnek a természetőrök, ha szólsz nekik, eszmei értéke 500 ezer ft volt, azóta nem tudom mennyit változott. A legújabb listát nem találom most. De a hiúz zsemleszínű és pöttyös.
Itt láthatsz egy videót a hiúz és a farkas mozgásáról:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=21&v=nmvGSjo3wIs..
Itt pedig egy rövid filmet a hiúzról és a farkasról:
https://www.youtube.com/watch?v=LycISqFXyIg
Nyest kutya: invazív faj Magyarországon. Lehet ilyet láttál szerintem, van egy olyan érzésem, nekem ez a tippem.
Faragó Sándor: Vadászati állattan című könyvébe van egy 2000. térkép ahol jelezve van, hol lelhető fel nyestkutya.
https://www.youtube.com/watch?v=iTf0IVG9v1g
Itt látható hogy mozog:
Ja amit te felugrásnak nevezel, az a sakál és a róka jellegzetes vadászó technikája.
De amúgy a nyestkutyára tippelek én is, mint az előttem író is írta, csak utána írtam miután egy hosszabb listát írtam milyen emlős lehetett.
Bár ami nem stimt, hogy nem akkora mint egy farkas, mert olvastam, hogy írtad, hogy akkora mint egy farkas.
Az őzgidát nem hiszem, azért egy őzgida merőben különbözik egy ragadozótól és egy őzgida egyedül nem mászkál, mivel őzgida, azért őzgida mert még tejjel táplálkozik és a suta nem választotta még el, és egy őzgida pöttyös. A nem teljesen kifejlett egyed az ünő, ami később suta lesz vagy a bak,a minek van pici agancsa, meg jóval nagyobb mint egy kutya, az őzgida meg jóval kisebb.
A kifejlett európai őz mérete:
95-135 centiméter
Előző vagyok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!