Más is tapasztalta, hogy a tücskök nyár elején és nyár végén máshogy ciripelnek?
Mert más fajok ciripelnek. Plusz nem csak tücskök, sokszor amit tücsöknek hisznek az emberek, az valamelyik szöcske hangja.
Minden rovarnak (legalábbis a jó nagy részüknek) megvan a maga szezonja, amikor imágó stádiumban él, ez fajonként változik. Azért hallod másnak a hangjukat, mert az egyik nyár elején ciripel, a másik ősszel, megint másik nyár végén.
Szóval igen, jól sejtetted, bár a helyes szóhasználat itt a faj, nem a fajta.
Nem tudom már pontosan hogy volt, de még tanultunk erről, és elég meglepő a magyarázat.
Van egy módszer, amivel ki lehet számolni a hőmérsékletet a tücsök ciripeléséből:
Nem vicc, próbáld ki nyugodtan. :)
Aztán akkor jön az hogy hány fok szokott lenni tavasszal meg nyáron x időpontban... nos ennyi a trükk. :)
Bár ügyesen lepontozták a 3. válaszolót, nem hülyeség, amit ír, bár az alkalmazása nem ennyire egyszerű. Egy Dolbear nevű fószer jött rá az összefüggésre, több mint száz éve.
Ugyanakkor fontos leszögezni, hogy az általa leírt összefüggés egy adott tücsökfajra érvényes, más fajok esetében általában nincs ilyen egyenes összefüggés a ciripelés sebessége és a hőmérséklet között, illetve más tényezők is befolyásolhatják azt. Emellett (mint Mátranováki Fényevő is írta) különböző időpontokban (és helyeken) más fajok ciripelhetnek, és ezeknél eltérő lehet a ciripelés frekvenciája. Tehát a gyakorlatban nálunk nehezen alkalmazható a hőmérséklet meghatározására ez a szabály.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!