Mi ez a lárvaszerű élőlény a lakásban?
Már nagyon régóta megfigyeltem, hogy elhagyatottabb helyeken, pl. ágy alatt, illetve a szőrös dolgokban találok ilyen tetemeket, meg levedlett bőröket. Nem tudom, milyen lehet a kifejlett állat, ha ez nem kifejlett. Ritkán látok élő példányt is. Most viszont az ágyamban volt egy ilyen, méghozzá élő, pár hete meg az íróasztalomon az egyetemi cuccaim között, de ott csak egy levedlett bőrféleséget találtam. Tulajdonképpen mi lehet ez? Csíkozottnak tűnik, a fején mintha egy fekete pont lenne, vöröses-barnás színű. Nagyon pici, pár miliméter.
Szörös?
Nekem is múzeumbogár lárvának( ill. annak bábja) tünik, bár a képen eléggé kivehetetlen.
Nem szőrös, nem múzeumbogár. Nem gondolom, hogy csípne, és éjszakai életmódúnak sem feltétlenül mondanám, de nem zárom ki. Találtam képet más kérdésénél a neten, az szerintem kivehetőbb:
Ehhez hasonló, de nem vagyok arról meggyőződve, hogy pont ugyanilyen. Nekem ez a nagyítástól függetlenül sokkal nagyobbnak tűnik, persze lehet, hogy nálunk nem él valamiért annyi ideig, hogy nagyobb lehessen, nem tudom. Ami nálunk van, az szerintem kisebb, és vékony, egyenes testű.
Még volt egy másik képem róla, azt is feltöltöm (telefonon nekem jobban lehet nagyítani): [link]
És tud a plafonon meg falon mászni. Mert most a plafonon látok egyet, csak nem tudom elérni :D
Miután felmozgattam az egész ágyamat ennek kapcsán, gondolom most azért indult mozgásnak.
Ezek hasonlítanak, az biztos, hogy a lárva elhalt növényi-állati részeket eszik. A kép alapján szerintem:
Szűcsbogár (Attagenus pellio)
A hazai természettudományos szaklapokban már a századfordulón is gyakran bemutatott, barnás fekete színű és 4-5 milliméter hosszúságúra növő feketés szárnyú szűcsbogár (Attagenus pellio) a porvafélék családjába tartozik. A kifejezetten gyors röptű, veszélyt érezve magát azonnal halottnak tetető szűcsbogarak kifejlett példányai életciklusuk jelentős részét a szabadban töltik.
Aktív módon kerül életterünkbe, szaporodásuk során – közvetlenül a peterakás előtt – az ablakokon keresztül minden gond nélkül berepülhetnek otthonunkba. Általában a nappali-vagy hálószobába kerülve a szőnyegeken és a kárpitozott alkatrészekkel is rendelkező bútorokon telepszenek meg. A kifejlett szűcsbogár nem károsít, ellentétben a lárvájával.
A házunkba kerülő nőstény szűcsbogár 70-90 petét rak le a táplálékául szolgáló állati eredetű gyapjúból készült textíliára. A petékből hamar kikelnek a világosbarna színű, 8-10 milliméter hosszú lárvák, amelynek a szóban forgó anyagokat rágással károsítják meg. A szőrpamacsban végződő testű lárvák hossza megfelelő táplálékmennyiség rendelkezésre állása esetén ettől persze nagyobb is lehet.
A lárva közvetlenül a bebábozódása előtt minden esetben olyan félreeső helyet keres, ahol csak nagyon kivételes esetben kerül a szemünk elé. A bebábozódott alakváltozatának fejlődési ciklusát nagymértékben meghatározza a hőmérséklet, amely akár évekig is tarthat. Jelenlétére – például a valamivel közismertebb ruhamollyal ellentétben – nem könnyű következtetni. Elsősorban a levedlett lárvabőr és az elfogyasztott táplálékából visszamaradt por jelzi alattomos kártételét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!