Hullámos papagáj? Három hete kaptam egy hím hullámos papagájt, és az alábbi kérdésekre választ szeretnék. Légyszi, hanyagoljuk az értelmetlen kommenteket!
1) A sima homok is jó az emésztésének, vagy kizárólag csak madaraknak valót vegyünk?
2) Vegyek neki párt? Hím, hullámos, az eladó, azt mondta, hogy ebből az évből való, kb. fél éves, és nem szeretnék kiscsibéket sem.
3) Szelidítés? Már ráül az ujjamra ha elé teszem, de csak egy pózból. Reptettük kétszer, semmit nem csinált, csak repkedett, és egy fakanállal visszatettük a helyére. Hogy lehetne úgy megszelidíteni, hogy pl. üljön a vállamon?
4) A kalitkába vannak picike tollpihék, kevés van, utalhat betegségre?
5) Néha, egy kkh hangot ad ki, mintha tüsszentene, ez is egyféle betegséghez kötődik, vagy általában szoktak ilyen hangot kiadni?
6) Amikor kinyitjuk a csapot,ha zenét hallgat, rákezd csicseregni, de máskor hallgat. Ez jó? Vagy egyédtől függ?
Az értelmetlen kommenteket hanyagoljátok pls! Ja és van még egy kérdésem már feltéve, oda nem kérek választ! A kutyával kapcsolatban sem kérek kommenteket! SZIASZTOK és előre is köszi a válaszokat!
1. Igen, feltétlen papagájhomokot vegyél, mert abban van egy csomó ásványi anyag, ami nélkül megbetegszik.
2. Vegyél párt neki, mert a hullámos csoportos madár, egyedül nem érzi jól magát. Költeni csak akkor kezdenének, ha teszel be nekik odut, de még akkor sem biztos. (Meg eleve jobb elkerülni)
3. Hagyj neki idöt, három hét alatt ennél többet nem várhatsz.
4. Ez természetes, amít nem rengeteg a toll, addig ne foglalkozz vele.
5. Ez nem gond, csak akkor lenne az, a sokszor csinálna ilyesmit és közben apatikus lenne.
6. Valószínüleg jobban érzi magát, ha valami ilyen hangot hall, márcsak ezért is jobb lenne párban.
Megjegyzés: nem biztos, hogy hím, mert az eladók többségének fogalma sincs róla, de ilyen fiatal madárnál eleve nehéz megállapítani. Párnak meg teljesen mindegy, hoyg hímet vagy tojót veszel, a léyneg a társaság.
Vagyunk neki hárman, úgyhogy szerintem megvan a tárasága, ja amúgy papagájhomokot minden kisállatboltban kaphatok? Mert én voltam, de nem láttam olyat(nem is nagyon figyeltem).
Ja és még egy dolog, pár napja, vettem neki egy kicsi tasak magot, amiben vitaminok vannak. (Ezt írta a csomagon) Meg szépiát, rá sem néz, meg mézes-magos rudat, de ezt sem eszi,csak akkor ha odateszem a csőre elé és simizem vele egy kicsit, rá-rá csippent .
Ha valaki tud erre is válaszolhat, hogy hogyan szoktassam a madarat más táplálékra is? (Adtam neki olyat is, hogy a reszelt répát és almát összekevertem magvakkal és úgy adtam oda neki, ette, de nem a répát és almát. Persze jutott bele biztos abból is de minimális adag)
1. a madárhomok csak nevében homok. Nagyon apró kavicsok kellenek nekik amit a kifejezetten madaraknak gyártott homok tartalmaz is. Sima homok túl apró,beleragad a begyükbe ha kavics híján azt akarnák enni és csak kárt csinálhat.
2. Fióka akkor lesz ha támogatod őket a szaporodásban. Egyke hullámos pár nemigen szokott de előfordulhat hogy párosodnak és tojás is lesz a ketrec aljába. Ettől nem kell odú, jól összerázod a tojásokat vagy veszel műtojást és kicseréled és hagyod kotlani a tojót a ketrec aljában, előbb-utóbb otthagyja a tojásokat és akkor kiveheted/kidobhatod őket.
Ha tojna a kalcium pótlás a legfontosabb de a tojóknál eleve fontos hogy ne legye kalciumhiányos. De hullámosoknál ritka a tojás odú nélkül.
HA valóban hímed van akkor másik hímet is vehetsz, 2 hím jól elvan.
3. Legyenek faágak kinn a szobába is ne csak a ketrecbe. Egy mászófa ágakból amin tud mászkálni,rágni az kellene nekik a szobába.
A bizalomépítés hosszadalmas dolog. Legyél velük sokat etesd őket kézből.
4. A vedlés normális dolog. Évente kétszer szoktak de a fűtés miatt van hogy három lesz belőle. A vedlést fürdéssel pontosabban fürdési lehetőség biztosításával, vízzel való permetezéssel és a szükséges tápanyagok biztosításával (azaz csírák, kicsit emelt adagú azaz másfél hetente egyszeri főtt tojás, kalcium pótlással) lehet segíteni,támogatni.
5. Nem tudom mi lehet az a hang így leírás alapján.
6. E hatalmas csapatokban élő állatnak az a normális hogy ott hangoskodik,csipog mellette sok másik fajtársa. A hangzavarra, porszívóra, zenére,stb azért kezd el csiporogni mert a nagy hang úgymond eszébe juttatja a a fent leírt dolgot. Egy hullámos csapatban sosincs csönd, mindig jár a csőrük, kommunikálnak, udvarolnak a hímek, tartják a kapcsolatot a párok,stb. Egyik madár csipogása csipogásra készteti a másikat, harmadikat...
Egyéb: A kékes viaszhártya egyáltalán NEM biztos hogy hímet jelent... A rózsaszín,lila viaszhártya pedig a legtöbb esetben hímet jelent...
Ennyit a netes hülyeségekről.
Inkább tegyél fel képet ha tudni akarod a nemét/nemüket mert ha úgy alakulna hogy 2 tojó sikerülne ők nem jönnek ki jól egymással, veszekednek.
Folytatás: Madárhomokot sok kereskedésben találsz. Ha van nálatok Fressnapf ott biztos van. Multifit márkát ajánlom.
Olyan kis tasakos magokra nincs szükségük sőt csak károsak lehetnek. Ugyanez vonatkozik a mézes/vitaminos/ilyen-olyan rudakra és a mézeskarikára is. Ilyenekre nincs szükségük, egészségtelenek.
Szépia az kell. Tedd az etetőtálja mellé. Egy másik szépia pedig legyen kéznél mert olykor jó ha van belőle reszelve a kajájára(nem magra elsősorban).
Azt hogy egyen mindenfélét sokáig tart elérni és mindennap kell kínálni valamivel. Kezdésnek a csíráztatott magok a jók vagy a sima áztatott magok, és az adható gyomnövények(amik ilyenkor már pont nemigen vannak). Ezeket eszik leghamarabb. És a legalább 20 percig főtt tojás is kedvenc szokott lenni de azt csak 2-3 hetente egyszer kell adni. A zöldség, gyümölcs is fontos kínáld őket de ne bolti agyonvegyszerezett dolgokkal. Most van sütőtök,cukkini... természetbeli séta alatt lehet találni csipkebogyót, galagonyát, tűztövist amiket szintén lehet nekik adni.
Cserépbe kerti(vegyszermentes) földbe ültetsz tönkölybúzát, zsázsát, esetleg gyűjtött gyomnövények magját(pitypang, gyermekláncfű, kövérporcsin,stb) ezek jó zöldforrások télre. Meg persze a csírák.
Facebookon találsz Papagájok takarmányozása nevű csoportot.
Az ember hiába van vele sokat NEM pótolja a fajtársat mert nem tudsz az ő nyelvén kommunikálni, nem tudsz vele repkedni,stb. Fajtárs nélkül magányosak, unatkoznak, folyamatosan feszültek és mindenféle viselkedésprobléma, pótcselekvés alakul ki náluk. Ugyanúgy KELL nekik a fajtárs mint pl. a repülés vagy a kaja. Mondhatni létfontosságú.
Te, mint ember nem tudod pótolni a fajtársat. Olyan ez, mint amikor kutyát, macskát tart az ember: szereti-szereti az állatot, de hosszú távon szükség van egy másik ember társaságára is, különben depresszióba esik...mindenképp vegyél társat neki, nagyon fontos! Mellőzd a tükröket, a túl sok játékot. "Megbolondulhat", depis lehet tőle, viselkedésszavarokat idézhet nála elő. Ha lesz egy társa, minderre amúgy sem lesz szüksége.
Zöld takarmányt adhatsz nekik nyugodtan, imádják: füvet, tyúkhúrt, pitypangot stb. Biztosan rá fog kapni :) Így télen ezt pótolhatod madársalátával, rukkolával, uborkával, almával, ilyesmikkel.
Szintén szuper találmány a fürtös köles és a muhar. Ezek azért is jók, mert lefoglalják a madarakat, ez az etetési módszer áll legközelebb a természeteshez. Fellógatod a kalitkába, és szépen nagy élvezettel elszemezgetik egész nap.
Nemeket könnyű megállapítani, ha hozzászokik a szemed: a hím feje tictac alakú, kúpos, a tojóé pedig lapos, jóval finomabb formájú. Keress képet neten, és rögtön láthatod is.
Szépia, nagy felületű vízhozzáférés (akár mosdáshoz is), madárhomok alap kellék. Széna szintén klassz a kalitka aljába, szeretik húzni-vonni, emellett kiváló alomanyag.
Ha már két papagájod lesz, növeld az etetőtálak számát is legalább kettőre. Nálunk a tojó szerette befoglalni és védelmezni az egyiket...
Az ülőrúd jó, ha természetes ágból van, legyen sok belőle, és különböző méretű. Ez lehet orgona, hársfa, juharfa stb. ága. Imádják bontani a kérget róla, fontos, hogy utánanézz, melyik mérgező fafaj és melyik nem számukra! Pl. a dió tiltólistás. Ha totál lecsupaszították a gallyat, cseréld le a szórakoztatásuk érdekében.
Nekem hirtelen még ennyi hozzáfűznivalóm akadt, szívleld meg a tanácsokat. Sok örömet a madaraiddal! :)
Próbáld nem reszelve adni pl. az almát. Vágj egy nagyobb karikát, tűzd fel a rácsra, úgy előbb megeszi. Próbálgatni kell, mit szeret, mit nem. Többek között emiatt is jó, ha több madarat tartasz: egymástól tanulnak, aktívabbak, ösztönzik egymást a felfedezésre.
Nem egészen értem az utolsó mondatod...nem találsz sehol mondjuk sima füvet vagy hogy érted? Madársaláta meg kb. minden Tescoban és Lidlben van. Ilyesmiket simán lehet nekik adni, próbáld csak ki, megeszi -e. Persze megtisztított állapotban.
Bolti(agyonvegyszerezett, tápos) zöldet nem adnék, eleve semmit se adnék boltból amit nem lehet hámozni mivel nagy a kockázata a mérgezésnek. Sok madár hullott már el így. Vannak olyan gyümölcsök,zöldségek is amikből semmiképp se ajánlott a bolti mert magukba gyűjtik a nitrátot a pl. tápból.
Ha keresel egy tiszta(autóúttól távoli, vegyszermentes) helyet akkor ott találsz nem egy gyomot ami adható nekik, csak az a nagyon fontos hogy BIZTOSRA felismerd a növényeket mert vannak mérgezőek.
Téli tökéletes zöld nekik a csíráztatott magok. Vagy a cserépbe vegyszermentes földbe ültetett zöldek amik gyorsan kinőnek(zsázsa,tönkölybúza...)
Amikor adod neki a zöldet, zöldséget,stb akkor arra az 1-2 órára vedd el tőle a magot, akár az előtte lévő pár órában már kiveheted a magot tőle vagy ha reggel kínálod a zöldet,stb akkor előzőnap este vedd ki a magot. Mindennap kínálj valamit, kitartás és lesz eredménye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!