Szenegáli papagájt hogy tartsam?
Sziasztok!
Egy ideje tervbe van véve szenegáli pagagáj.
Még minimum egy évig nem aktuális, de szeretnék minnél jobban felkészülni, minnél több információt gyűjteni addig.
Az első kérdésem, amivel kapcsolatban nem vág egybe a szakirodalom az a kalit mérete. Egyik helyen minimum 2 köbmétert írnak, a másikon esküsznek a 40x75ös alapterületre, teljesen elbizonytalanodtam. Kinek mi a tapasztalata ezzel kapcsolatban? Igyekezni fogunk minnél nagyobb helyet biztosítani számukra(száméra), de sajnos a keret nem végtelen (bár 2 köbmétert tudnánk, de az vajon elég-e?)
A másik kérdésem is hasonló, nem találok rá választ. Egyik helyen azt olvasom, egyedül tartva jobb, másik helyen azt hogy párban érdemes. Nehéz elképzelnem egyedül érzi jól magát, de 4-5 helyen is olvastam ezt (és miért ne lehetne kivétel a 'papagáj társas lény' szabály alól?). Ki mit gondol, tapasztalat?
A harmadik kérdésem az, hogy mennyire ajánlott olyannak, aki még nem igazán tartott madarat. Ez is olyan, hogy egyik helyen azt olvasom nagyon domináns a személyisége csak 'expert'-eknek javasolt, míg máshol esküsznek arra hogy ő egy kezdő madár. Már volt nimfánk, de őket sose kellett ledominálni vagy rendszabályozni így ebben semmi tapasztalatunk nincs. Jelenleg 4 hulink van, de velük nem igazán foglalkozunk mert vadak. Próbálkozunk kézhezszoktatni őket, inkább kevesebb mint több sikerrel. (úgy kaptuk őket, már elég idősek)
1. A papagáj számára nincs elég nagy hely, ezért inkább nagyobb kalitkát vegyél, mint kisebbet. A minimál méret szerintem az, ha kényelmesen kitudja tárni és kisebb dolgokra használni a szárnyait. Persze ez személyiség szerint is változik, hogy mennyi helyre van szüksége. Szerintem a 2 köbméter pont jó lenne.
2. Ha sokat tudsz vele foglalkozni és van rá időd, akkor szerintem egyedül is jól elvan, mert akkor téged fog fajtársának tekinteni és nem a többi madarat. De ha elfoglalt vagy, inkább vegyél neki egy társat és akkor általában csöndesek, de itt is van kivétel. Mondjuk a szenegáli papagájra azt írják, hogy viszonylag csöndes, de ezt majd ki kell tapasztalni.
3. Szerintem nyugodtan vehetsz, mert sok helyen írják a személyiségére, hogy barátságos és értelmes madár. De nem tudhatom biztosra, mivel én is elég kezdő vagyok, így én csak azt mondtam el általánosságban a papagájokról, amiket hallottam vagy olvastam. Nem muszáj hinned nekem, de azért remélem, valamiben tudtam segíteni :)
Köszi! :)
Vétel előtt mindenképp megnézék pár madárkát 2-3 tenyésztőnél legalább és beszélgetnék róluk tenyésztőkkel is, de még annyira a vétel előtt vagyunk hogy nem szeretnék hiú reményeket ébreszteni bennük :)
Sokat segítettél, köszi még 1x
Nem írok regényt(vagy mégis?) inkább linkelek olvasnivalókat,néznivalókat.
De tömören a válaszom: 1. Akkora ketrec kell neki amiben legalább pár szárnycsapásnyit tud repülni + sok kiengedés de minél nagyobb annál jobb, a hossz lényegesebb mint a magasság. Csak kellően tágas ketrecet lehet rendesen berendezni úgy hogy hely is maradjon. A 40x75 egy börtön.
2. MINDEN papagájfaj társas így mindnek kell fajtárs. Egyes fajok esetében az egynemûek is elvannak de nem tudom a szenegáli ide tartozik-e. Az a legjobb ha már eleve 2 madár van véve mert a magány mindnél problémákat okoz de a kézzel nevelteknél ez fokozottan igaz és szenegáliból mind kézzel nevelt ha jól tudom ami kedvencnek árult. Habár biztos lehet szelídíteni a szülők által nevelt fiatalokat is csak nem tudom ez mennyire működik és mennyi idő de tény hogy ők jobbak,egészségesebbek fejben...
Az emberi foglalkozás semmi a fajtárs adta interakcióhoz, kommunikációhoz képest.
Aki azt mondja hogy jól elvan egyedül az vagy hazudik vagy egy kis ..... szaporító így a pénz reményében ajánl egyet vagy nincs tisztában e madarak alap szükségleteivel.
Az amit az első ír hogy az embert tekinti társnak na ott kezdődnek a nagy problémák, viselkedésproblémák amik terhet jelentenek az embernek idővel(a madárról nem is beszélve) és akár lehetetlenné válik együtt élni a madárral, a "kezelése" a rehabilitáció pedig sok idő, pénz és nem mindig sikeres.
3. Ha párban van és nincs hagyva hogy emberre fixáljon akkor eleve kiesik sok viselkedésprobléma. Az alap viselkedése változik ivaréréskor na meg időszakosan lehet hisztisebb,agresszívebb pl. vedléskor és hormonos időszakban de a frontok is hatással lehetnek. Ez minden papagájfajra igaz.
Szerintem ha alaposan felkészülsz nem lesz probléma. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!