Miért halhatott meg a papagájom?
Meghalt az énekes papagájom, tudom hogy egy dísz madár de azért választottam még annó mert nagyon szép szines volt.
Igazából kapott rendesen enni az ivóvizét 2-naponta cseréltem és csöpögtettem bele valami vitamin cseppeket is.
3 éve volt meg de az utóbbi időkben nem nagyon foglalkoztam vel, de minden nap beszéltem hozzá.
Egyedül volt és arra is gyanakszom hogy azért pusztult el.
Nomeg arra is gondoltam már hogy az E-cigim miatt történt mert elégy közel van a ketrece a gépemhez ahol szoktam E-cigizni általában és lehet ment rá egy kis gőz...
Nomeg vettem neki egy kis fészket amibe beleült és elkezdte rágcsálni a fészek szélét.
Miért mit kellet volna csinálnom? Patakot ásni a kegyekből hogy mindig friss hegyi vizet kapjon?
Meg amúgyis hol tartottam volna?
Külön szobát épittetni keki meg aranykalitkát?
Ott volt melletem, egy ablak előt a fényben... az E-cigi füströs nyilván nem tehetek róla hogy oda szált. Azt se tudtam hogy káros lehet e vagy nem.
Amúgymeg elég barátságos volt és mikor kiengedtem a kalitkából mindig odajött hozzám és felült a monitorra
Most az a kérdés hogy mitöl pusztulhatott el?
A tegnap még semmi baja sem volt és ma reggel adtam volna neki enni és ott feküdt...
Ja meg volt párja csak az volt a baj hogy elkezdtek verekedni és tépték ki egymás tollát!
Ezért a tojót elajándékoztam a volt barátnömnek de még megvan neki
Itt komoly hozzáállás és tudásbeli problémák vannak... Csak a madarat sajnálom hogy így kellett léteznie évekig. És ez nem beszólás ez sajnos a valóság és ha elolvasod amit írok remélem érteni fogod mi is a baj.
Szóval a papagájok NEM díszek, ez a díszmadár elnevezés egy óriási hülyeség. A tárgy lehet dísz de itt egy élő, érző állatról van szó akinek szükségletei vannak nem is akármilyenek. A papagájoknak nem kevés igénye van és emellett nagyon érzékenyek mind a környezetre mind az etetésre mind a körülményekre.
Aki papagájt tart az nem kevés felelősséget is vállal. Főleg ha nagyobbat vesz mint egy kis hullámos.
A papagájoknak fajtól fügetlenül tágas repülésre alkalmas ketrecre és mellette napi több óra kiengedésre van szükségük vagy ami jobb szobai röpde de akkor is ki lehet őket engedni nyugodtan mert a szoba nagyobb. Lévén hogy madarak így repülnek nem keveset és a repülés,mozgás biztosítása nem luxus hanem nélkülözhetetlen a mentális,testi,stb egészségükhöz. A kis hely és a repüléshiány egy tucat problémát,betegséget okoz. Elhízás, légzőrendszerrel kapcsolatos betegségek...
Aztán a hely mellett a fajtárs is nélkülözhetetlen illetve énekes papagáj esetében pár kell mindenképp mert az egynemű egyedek nem jönnek ki. Rendkívül szociális állatok lévén a pár hiánya a "fejükben" tesz kárt. Viselkedésproblémák, pótcselekvések jelentkeznek amivel a folyamatos feszültség is együttjár az egyedüllét miatt. A fizikai egészségüket is negatívan befolyásolja a magány akár úgy hogy a madár saját magában tesz kárt.
Azt írod volt párja de nem jöttek ki jól ennek lehet az oka az hogy egyneműek voltak vagy a kicsi hely folyamatos veszekedést szült mivel nem tudták kikerülni egymást kellőképp vagy...
Azt is írod ha kiengedted odament hozzád vagy a monitorra ezt emberre fixálódásnak nevezik ha elfajul ami fajtárs hiányában kialakult viselkedésprobléma. Mivel képtelenek egyedül élni így a rendelkezésre álló társaságba(emberek) képzelik bele a fajtársakat, velük akarnak fajra jellemzően élni. Ami mondanom se kell remélem hogy egészségtelen és lehetetlen is mert 2 külön faj vagyunk. Ez a fixálódás ordítozást,agressziót,tolltépést vagy hasonlót is magával hoz előbb-utóbb.
Persze ez és a szelíd madár\madarak között nagy különbség van, nem összekeverendő a két dolog. Az egészséges szelídség és az egészséges ember-madarak kapcsolat jó dolog.
Aztán az etetésük is olyan ami nem napi vagy kétnapi 1perc. Ugyanis jó minőségű magkeverék kell amiben az olajos magok aránya megfelel a madarak tartási körülményeinek. Ésemellett szinte napi szinten ki kell egészíteni a magot különféle gyümölcsökkel, zöldségekkel, csírákkal, zöldekkel, gyomnövényekkel,bogyókkal... Változatosan. Persze mindennél megvan hogy mennyit,hogyan ehetik, mi tilos nekik,stb. És akkor ott van még a kalcium pótlás amire külön figyelni kell. De a kalciumhoz d-vitamin is kell így madárlámpa.... illetve nyáron napoztatás.
A rossz magkeverék gyakori hiba aminek súlyos következményei vanak főleg ha kevés mozgással társul. Elhízás, májproblémák...
A monodiéta azaz ha a madár szinte csak magot kap azt is marékszámra annak is komoly következményei vannak...
A vizüket illik naponta egyszer vagy kétszer, szükség esetén többször cserélni ugyanis a szennyezett víz nem egészséges ahogy a szennyezett itatóedény se. Másrészt az se mindegy milyen az itató. Az önitató,csőitató a legrosszabb de műanyag tálak is csak úgy jók ha minden nap jó alaposan el vannak mosva mert a baktériumok megtelepednek benne. A legjobb a rozsdamentes acél tál de persze azt is naponta tisztítani kell.
Ami a környezetüket illeti különböző vastagságú nem mérgező faágak és mindenféle természetes elfoglaltság kell a ketrecükbe és valamilyen szinten a szobába is ugyanis kiengedéshez kell nekik hely amin lehetnek,rághatnak mert az se túl egészséges ha a bútorokat faragja... Ezen kívül a szobának madárbiztosnak kell lennie mert nemcsak megsérülhet(ablaküvegnek vagy tükörnek reülés, szekrény mögé beesés) hanem sokféleképp meg is mérgezheti magát(szobanövények, fémmérgezés...) még akkor is ha folyamatos felügyelet alatt áll amikor kinn van.
Visszatérve: az ingergazdag környezet fontos így rendszeresen kell nekik valami újat adni márcsak azért is mert a meglévő dolgok folyamatosan aprítódnak a szorgos csőrök által pl. friss fűzfagallyak, toboz... persze mindennek magvannak a szabályai hogy mit hogyan kaphatnak.
Ami az emberi dolgokat illeti a vegyszerek, sprayk, cigaretta és mindenféle ilyen dolog káros nekik már a szaguk is. Nem véletlen hogy aki madarat tart sokan szódabikarbónával, ecetel és hasonlókkal takarítanak házon belül vagy legalább abban a szobában ahol a madarak vannak. Pl. a saját száraz ürülékük pora is ártalmas belélegezve így a napi,2-3 napi takarítás is nélkülözhetetlen. Az ő légzőrendszerük a repülésre készült így sokkal fejlettebb ezáltal érzékenyebb is.
És ha már itt tartunk pl. a megfelelő páratartalom biztosítása is fontos mert a száraz levegő problémákat okozhat akár olyan komoly betegséget is ami 90%-ban gyógyíthatatlan de időben észrevéve akár gyógyítható is vagy legalább rendszeres kezelésekkel, gyógyszer inhalálással szinten tartható de ez komoly kiadásokkal jár...
És még van jópár fontos dolog pl. rendszeres fürdés vagy hogy kevés a madarakhoz igazán értő orvos(madárspecialista) így ha nem szerencsés helyenlakik az ember akkor utazni kell ami pénz és egy alap normális kivizsgálás is legalább 15-20 ezer forint.... aztán illik ismerni a madaraink jelzéseit,viselkedését hogy egyből feltűnjön ha keveset eszik,gubbaszt,nem normális az ürüléke vagyhasonló és időben eljusson az állatorvoshoz.....
De nem akarok többet írni.
Szóval hogy mibe halt meg? Az senki se fogja így megmondani. Ahhoz hozzáértő orvos és boncolás kéne de akkor se biztos hogy kiderül.
Az viszont hogy a fent említett dolgok vagy épp a hiányuk nagy szerpett játszhattak benne elég valószínű. Az általad leírt tartás illetve vegetálás,kínlódás mellett nem csoda hogy ilyen korán meghalt. Rengeteg papagáj hal meg az első 5 évben a rossz tartás miatt.
Ja és mi a fenének kellett az odú azt se értem. Az odú beindítja őket, hormonosodnak tőle és szaporodni akarnak. Odú akkor kell nekik ha fiókákat akar az ember de ahhoz ugye pár is kéne a madárnak... Na meg az eddig leírtaknál még sokkal de sokkal több tudást is igényel a fiókázás ugyanis ezer dolog miatt tragédia vagy életre szóló károsodás lehet a vége. A tenyésztéshez szaktudás kell. Ha nincs meg a tudás akkor meg nem kell odút adni.
A tegnap reggel sulibamenet bevittem egy állatorvoshoz és kérdeztem hogy miért pusztulhatott el?
Azt mondta felboncolja.
Az este hívot és azt mondta hogy nagyon szép madár, a tollai kiválló állapotban vannak, egy picit elhízott volt.
Hallot már olyat is hogy hetente cserélték a vizét a madárnak és szerinte a 2 nap nagyon a határnál van de még belefér.
Szerinte nem jó kaját adtam neki ezért lett valami a májával és abba halt meg.
Az a madár amit a volt barátnőmnek adtam tojó!
Mert amelyik elpusztúlt zöld volt piros foltal a kátán és a másik sárgás barnás színű.
A kalitkával nem volt szerintem baj...
59×41×68 a ketrec.
Milyen állotorvoshoz is vitted? Hozzáértő boncolta?
Az elhízás és a komolyabb májbaj nem meglepő... de azon kívül is voltak szerintem egyéb bajai vagy kialakulóban lévő bajai.
Másrészt énekes papagáj párnak 60-70cm mély, 100 cm vagy inkább 120-150cm hosszú ketrec a minimum napi több óra kiengedéssel.
Egy sima állatorvoshoz vittem aki megnézte a madart (annyi volt hogy kinyitotta a dobozt és vissza csukta).
Azt mondta hogy ő nem foglalkozik a papagájokkal ezért mondott egy címet es egy telefonszámot hogy vigyem oda.
Felhívtam a számot és egy férfi vette fel, azt mondta hogy megvizsgálja, felboncolja és megmondja hogy miben halt meg.
El is vittem oda, nem volt messze kb 10-15 perc alatt ott voltam. A vároban még 4-en voltak és elég kedvesek mer előreengedtek mert mondtam hogy sietek suliba és hogy csak 2-3 perc az egész.
Bementem megnézte és akkor már mondta hogy szépek a tollai, a csőre is jó állapotban van. Megadtam a telefonszámom és azt mondta hogy ha végzett majd felhív.
Természetesen este hívott és akkor mondta amiket már leírtam.
Mindez 6500ft volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!