Rozella papagáj problémák. Mitévő legyek?
Hú. Nos, kezdem a legelején: soha nem volt papagájunk és nem is igazán terveztük, hogy lesz, aztán az élet úgy hozta, hogy befogadtunk egy Rozella papagájt ezzel megmentve őt. Mikor ide került, azonnal elkezdtem utána nézni a fajtának illetve minden fontos dolognak, ami szükséges a megfelelő papagájtartáshoz, hogy egészséges, kiegyensúlyozott és boldog madárka legyen.(Nagy kalit - sajnos kinti röpdés tartás nem megoldott - sok gyümi, zöldség, jó minőségű eleség, rendszeresen reptetés, türelem, szeretet, törődés) szóval ezeket mind-mind biztosítottuk/biztosítjuk számára.
Olvastam, hogy nem egy egyszerű eset ez a fajta és első papagájnak szinte senki sem ajánlja. Hát az első 3-4-5 hónap nagyon sok türelemmel, szeretettel, kismillió szem szotyival és jó néhány gerezd almával telt :D, mire megtört nála a jég és elkezdett szépen lassan megbarátkozni velem. Annyira boldog voltam, mikor vígan ette a szotyit/almát a kezemből és már nem rémült halálra tőlem, ahogy egyébként idegenektől a mai napig frászt kap.
És most jön a lényeg: mikor 1 hétre kórházba kerültem a viselkedése 180 fokos fordulatot vett. A családom elmondása szerint Rozi egyszerűen "megőrült", ami jóformán sajnos azóta is tart. Ha nem lát, éktelen rikácsolásba kezd, a dobhártyám beleremeg konkrétan - tudom, hogyha madarat tart az ember, akkor ezzel együtt tartja, hozzáteszem a 8 féle csipogási módja közül tényleg csak ez az, amit nem tudunk már elviselni és egyre csak rosszabb. A napjának nagy részét eszeveszett rikácsolással tölti. Látom, hogy ez számára sem jó, csupa ideg, stressz. De azt nem tudom megtenni, hogy 0-24 mellette legyek és folyamatosan foglalkozzak vele.
És úgy képzeljétek el, hogy bár viszonylag messze van a szobámtól, hallja, hogy mikor ébredek, na, akkor édes kis csipogással tudatja, hogy "hallottam ám, hogy felébredtél, na mizu?", ha nem megyek ki 5 másodpercen belül, torka szakadtából nyomja a hisztit, viszont ahogy meglát mindjárt megy az aranyos csivitelés :D, bezárul a mosdó ajtó, újfent rikácsol. Ha itthon vagyok, akkor ebből áll szinte az egész nap. Már egyre nehezebben viseli mindenki, pedig istenemre mondom rettentően türelmes emberek vagyunk és felelős állattartók, egyszerűen imádjuk őket, de Rozinál ezt már kórosnak látom és nem tudom mit tehetnék, hogy javuljon a helyzet, ez már túlmutat rajtam.
Szintén próbáltam erre is valamiféle megoldást, tanácsot találni és az összegyűjtött infók szerint valószínűleg engem tekint a társának. Erre nyilván megoldandó, hogy vásárolunk mellé egy másik Rozellát, viszont ebbe a család többi tagja egyszerűen nem hajlandó belemenni, abból kifolyólag, hogy még egy állatka tartása sajnos most nem menne, nem tudnék a kezdeti időszakban - míg összebarátkoznak - minőségi időt, odafigyelést biztosítani számukra (hiszen ezt Rozi pl. csak tőlem fogadja el). És iszonyúan félek attól is, hogy valamit elrontanék és bántódásuk esne, annyira hálás vagyok, hogy ezzel az egy kis jószággal is - most ezt leszámítva - minden flottul megy és egészséges, csodaszép madárka.
Szóval tényleg nem tudom mitévő legyek, mit tanácsoltok? Kérlek segítsetek!
Bár egy kakadunál, de hasonló esetről hallottam. Egy prof madara volt, akinek időnként el kellett utaznia konferenciákra és hasonlókra, ekkor a madár mindig elkezdte tépkedni a tollait tépkedni. Pár nap alatt volt olyan, hogy szó szerint csupaszra tépte magát, aztán ahogy megjött a prof, elkezdett újra normálisan viselkedni, kinőttek a tollai, aztán újabb utazásnál kezdődött az egész elölről. A megoldás az lett, hogy a kakadu mellé tettek egy táblát, és a prof annyi szomorú napocskát rajzolt rá, ahány napig távol lesz, majd a segédje minden reggel áthúzott egyet. A madár már az első utazás ideje alatt rájött, mit jelentenek a szomorú napok és nem volt több tolltépkedés.
Mivel a rozella hasonlóan értelmes papagáj, esetleg próbáld meg ugyanezt valamilyen madár számára értelmezhető időjelzővel. Így elsőre a homokóra jutott eszembe, ezt kisebb időtartamokra tudod használni és nem kell nagy beruházás, hogy ki tudd próbálni.
Jaj jaj....
Az első által javasolt dolog egy hülyeség ami totálisan csak tüneti kezelés és ettől a madárnak nem jobb.
A probléma ott is és nálad is az hogy a madárnak nem vettetek rögtön egy párt így tévképzetei lettek és most már teljesen azt képzeli hogy az emberek a fajtársai pontosabban hogy te a párja vagy. Viselkedésprobléma....
Az alapos utánanézésből az kimaradt hogy a papagájokat legalább párban KELL tartani. Különben viselkedésproblémák(emberre fixálás, ordibálás,agresszió, tolltépés, öncsonkítás...) jelentkeznek ami idővel csak egyre nagyobb teher és sokan túladnak a madáron mert kezelhetetlen a helyzet miközben ők tették tönkre szegényt lehet élete végéig.
Jó példa erre egy jákó aki átlag életkorához képest fiatalon elaltatásra került mert olyan szinten csontig rágta a szárnyát hogy nem lehetett mit kezdeni már vele és mindez az egyedül és kalitkában,ingerszegény tartás miatt.
Egy kakadu rehabilitálódik lassan 1 éve a szomszéd országban mert állandóan pánikolt bármi újtól és véresre rágta magát, szintén kalitkában és egyedül tartották... ami miatt ennyi idő után se hajlandó észrevenni a fajtársait. Csak az emberfajtárs létezik a számára, remélhetőleg nem végleges állapot ez.
A dolog sok év után is helyrehozható ha beszerez az ember egy párt csak rengeteg munka és idő igényes. És azt is tudni kell hogyan zajlik az összeszoktatás egy ilyen madár esetén mert jelentkezhet agresszió,féltékenység... az új madár irányába ugyanis kezdetben nem fogja fel, nem ismeri fel a másik madárban az igazi párt,fajtársat. Figyelmen kívül hagyja vagy legrosszabb esetben betolakodónak tekinti.
Azt is érdemes tudni hogy a rozellák agresszívak egymás között is szóval mindenképp ellenkező nemű pár kell neki. És óvatos összeszoktatás folyamatos felügyelettel amikor találkoznak hogy egyből közbe lehessen lépni ha kell.
2 madár esetén a több méter hosszú szobai röpde a minimum de igazából 1 madárnak is mert ekkora madár nem való kalitkába akármilyen nagy is az a kalitka.
Persze összeköltözésük csak sokára lesz. Kezdésnek karantén után az is bőven elég ha két nagy ketrecben/kisebb röpdében egymás mellett vannak és a másik ketrecéhez közel eső oldalon van az etető,itató táljuk. Aztán fokozott felügyelettel lehet szoktatni őket közös kiengedésekkel és így tovább...
Ha már etető tálnál tartunk... Azt írod szotyi,szotyi,szotyi... A napraforgómagot érdemes minimálisra csökkenteni és helyettesíteni más olajos magokkal de a magkeverék csak kis százaléka(fejből rozelláét nem tudom) lehet olajos mag. Különben károsodik a mája, elhízik és sok más baja lesz. Egy lakásban tartott akár röpdés madárnak nincs szüksége annyi kalóriára,olajos kajára mint pl. a kint tartottaknak. Kalitkában tartva ahol nem tud bármikor repülni ott fokozottan fenn áll az elhízás veszélye.
Még sok szöveg helyett ajánlom inkább facebookon a Papagájok takarmányozása csoportot. És a Papagájosok csoportot. Ha igazán szereted és az ő érdekeit nézed mindenben akkor a Papagájok érdekében csoportot is ajánlom.
Ismerősöm úgy oldja meg, hogy a rozelláját rábízza arra az ismerősére, akivel a legjobban jóba van. Így van ki foglalkozzon a madarával, míg el van utazva, vagy éppen kórházba kerül, mint te is most. Neked is úgy kellett volna, hogy rábízod egy(persze madarakhoz értő)haverodra a rozelládat, míg betegeskedsz. Így nem vadult volna el a papagáj, mert lett volna valaki, aki foglalkozhasson vele. Nem így tetted, ezért most dolog lesz visszaszelídíteni a papagájt.
Nekem is rozellapapagájom van, egy hím, Rudi a neve. Őt is átadtam pl a nyaralásom idejére egy papagájokhoz értő ismerőshöz, mert őneki többször volt különféle papesza, mindegyik LEGALÁBB 20 évet élt, pedig mindig egyedül volt nála minden papesz. Úgyhogy ezt egy nagy hazugságnak tartom, hogy az egyedül tartott papagájok depresziósak, öncsonkítanak stb., mert neki egyetlen madárkája se csinált semmi hasonlót soha az életbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!