Fischer törpepapagáj párom most költ először. Már elkészítették a fészket az odúban, én viszont nem szeretném bonyolítani az életemet fiókákkal. Mit tehetek, hogy kiéljék a természetes ösztöneiket de ne szülessenek meg a fiókák?
NEM kötelező nekik tojni,költeni. Ez az ösztönük nem olyan amit muszáj kielégíteni. Szaporodás nélkül is jól megvannak, boldogok, sokáig élnek.
Ebből adódóan egyáltalán nem kellett volna odút adni nekik és akkor most nem lenne semmi gond. Ha odút adsz nekik akkor azzal arra ösztönzöd őket hogy költsenek. Ha nincs odú nincs tojás vagy ha mégis akkor az a ketrec aljában lesz és ott nem valószínű hogy kotlanak de ott eleve könnyebb kezelni a helyzetet.
Ha van odú gyakran lesz tojás is aminek nem mindig van jó vége sőt... Fel voltak készítve a madarak? Tudod egyáltalán hogy ilyenkor milyen étrendre,mire van szükségük? Tisztában vagy vele mikor mi a teendő, milyen problémák lehetnek,stb? Mert tudás és megfelelő körülmények nélkül kockázatos,életveszélyes a tojás a tojónak...
Ha az embernek célja a fióka akkor készüljön is fel rá,tanuljon mit hogyan mikor. Ha viszont nem akar fiókákat akkor egyszerűen ne adjon odút és semmi olyat amivel tojásra ösztönzi a madarakat. Olyan nincs hogy adok odút de rábízom a madarakra vagy nem akarok fiókákat de nem baj ha lesznek.... Mert az odú adáshoz tudás,körülmény is szükséges, 1 fióka is tenyésztés és 1 fiókához is ugyanaz kell mint százhoz.
Visszatérve: ha beindultak akkor valószínűleg tojás is lesz. Annyit tehetsz hogy tanulsz ha eddig nem tetted volna és pl. sürgősen elkezdesz D-vitamint és kalciumot pótolni.
Az se ártana ha eltüntetnéd az odút. Persze keresni fogják és lehet a földre tojik majd a tojó de ugyanazt tudom ismételni amit feljebb írtam. Ha nincs elég tudása az embernek,nem cél a fióka akkor ne legyen odú. A madarak anélkül is jól lesznek.
Ha tojik a földre akkor vedd el a tojásokat kezdésnek. Ha 3-4 után is mindig újat tojik akkor hagyd náluk és főzd meg vagy cseréld ki műtojásra vagy alaposan rázd össze az összes tojást egyből, ne felejtsd el megjelölni azokat amiket már megfőztél/kicseréltél/összeráztál.
Hogy a hormonjaikat leállítsd napi 8-9 órát legyenek csak világosban, a többi időt sötétben töltsék. 2 hétig ne kapjanak változatos kaját tehát elég nekik a mag és időnként egy szelet alma vagy egy szelet sütőtök,stb de nem naponta. Főtt tojást és zöldet egyáltalán ne kapjanak most.
Nagyon köszönöm a választ! A madaraimat családtagnak tekintem ezért nehezen tudtam elképzelni, hogy ne kapjanak meg mindent, így az odút is beszereztem nekik. Hiba volt és ezért nagyon hálás vagyok Neked, hogy ezt ilyen meggyőzően elmagyaráztad. Holnap lesz röptetés és kiveszem az ágacskákkal telerakott odút. Leállítom a zöld eleséget és korán letakarom a kalitot.
Ez volt az első kérdésem itt az oldalon. Még ezer kérdésem lenne, ha szívesen válaszolnál néhányra jelezd kérlek. Ezer köszönet!
Persze, szívesen segítek ha tudok.
Ha első madarak (de ha nem akkor is) ajánlom ezt a videót: youtube.com/watch?v=5GN1OJYkS-M
Sok fontos dolog van benne.
Természetesen kivettem az odút -melyben mérnöki pontossággal voltak elhelyezve az ágacskák- és meglepetésemre egy fia tojás sem volt benne. Madaraim élénkek, láthatólag jól vannak, úgy tűnik nem viselte meg őket az odú hiánya. A hím madaram -Lala- igen szelíd, röptetéskor vállamra, fejemre száll és már a tojó -Pintyő- is kézből eszeget.
Másfél- ill.-a tojó- fél éve laknak nálunk. Kialakítottunk egy rendszert, de nem tudom, hogy jól látom-e el őket. Míg a hím szeret fürdeni, a tojót csak ritkán sikerül rászedni, pedig azt olvastam, hogy heti 2x kellene. Nem merem megfogni, nehogy elvadítsam őket. Persze nem csak ezért nem merem és tudom minél tovább halogatom, annál nehezebb lesz később kézbe venni őket. Pedig néha e.ü. okokból nagy szükség lenne erre. (Korábban felneveltünk egy kis cinegét, nála nem volt gond, mert pici korától hozzánk szokott.) Röptetéskor kínszenvedés a tojót bevarázsolni a kalit-ba. Olvastam a neten, hogy világítsunk a szemébe és gyorsan takarjuk le, így meg tudjuk fogni, de ettől idegenkedek. Nem tudnál egy humánusabb módszert erre? Talán ez a legnagyobb gondom velük kapcsolatban.
Valaki javasolta, hogy a vizükbe cseppentsek egy csepp ecetet, mit gondolsz? Más alkalommal OMNI-VIT és FERTI-VIT port szórok a vizükbe.
Zöld eleséget szinte minden nap kapnak. Persze az évszaknak megfelelőt.
Nagyon- nagyon sajnálom a videót nem sikerült sehogy sem megnéznem. Tervezem, hogy megkeresek egy ismerőst akinek segítségével sikerül megnyitni, de így Karácsony táján nem szeretném zavarni.
Azt hiszem, hogy mindent elolvastam amit a net-en találtam, megvettem Bíró Bálint könyveit és amiket még lehetett kapni, de néha úgy érzem, hiányzik a tapasztalat ami biztonságot ad, hogy mindent jól csinálok.
Leveledből úgy ítélem, hogy komoly rutinra tettél szert madártartással kapcsolatban, ha szívesen megosztanál velem néhány gondolatot amiről úgy érzed, hogy egy ilyen kis botcsinálta madár-tartó nem tudhat, kérlek oszd meg velem.
Boldog Ünnepeket és vidám új esztendőt kívánok!
Igen a fürdéssel kapcsolatban a heti legalább kettő az ideális. De minden madár más egyéniség ebből adódóan vannak eltérések akár elég nagyok is. Vannak akinél gyakrabban fürdenek illetve vedléskor akár naponta-kétnaponta is lehet őket HA van kedvük mert a növő tollak viszketnek. Ugyanakkor nálam van olyan madár aki az évek alatt egyszer se fürdött még mert egyszerűen nem tudom sehogy rávenni. Akarata ellenére le szoktam fújni kicsit időnként hogy azért mégis érje víz hisz az eső elől se tudnak maximálisan elbújni a természetben, az eső se kérdezi meg őket elakarnak-e ázni.
Ha tálban nem fürdik próbáld meg virágpermetezővel vízpermettel lefújni őt/őket. Az olyan mint az eső. Elsőre ne várj csodát de idővel talán... Megmarkolni és erőszakkal fürdetni nem szabad.
A legtöbb papagáj ha szelíd ha nem a megfogást nem szereti. A megmarkolás egyik papagájnak se a kedvence, illetve csak kevés kivétel akad. Ők prédaállat lévén a természetben csak akkor kerülnek "marokba" amikor elkapja őket egy ragadozó.
Milyen e.ü. dolgokra gondolsz ami miatt meg kéne őket fogni????
Ilyen kalitkába visszarakásos módszert még nem olvastam de nem is ajánlanám. Belevilágítani a szemébe...
Ha már barátkozik a tojó akkor próbálkozzatok azzal hogy egy ülőrúdra ültetitek a hímmel együtt és közbe etetitek őket pl. fürtös kölessel akkor nem kell a közelébe nyúlni. És így viszitek "haza" őket gyorsan amíg esznek. De ha mindenképp megfogni kell mert sehogyse sikerül visszarakni akkor inkább egy kis kalitkának vedd le az alját és gyors mozdulattal tedd rá a rácsot. Ha felmászik a rácson akkor gyorsan visszarakod a kalitka alját és beengeded a helyére, összenyitod a 2 kalitka ajtaját.
Az etetéssel,itatással kapcsolatban ajánlom a facebookon a Papagáj takarmányozás nevű csoportot. Állatorvostól lehet tanulni rengeteget hogy mit kell enniük és miből mennyit. Kalciumozni kell őket, D-vitamint pótolni,stb. amikről sokan nem tudnak de ezekről nem akarok írni mert a csoportban sokszor át lett beszélve. Melyik fajnak milyen a jó magkeverék, mit kell kerülni...
Sima ecet nem, viszont az almaecet jó nekik. Abból is a bio,szűretlen a legjobb, legegészségesebb. Elég max. hetente egyszer adni. 1 liter vízbe kell tenni 1 evőkanál almaecetet, szigorúan fémmentes itatótálba kell tenni.
A vízbe rakható vitaminok hatásáról eltérnek a vélemények mert állítólag a zsírban oldódó vitaminok vízbe kerülve egyből elkezdenek bomlani. Másrészt ugye a papagájok nem isznak annyira sokat tehát kérdéses mennyi jut beléjük. Én jobban szeretem a kajára(zöldségre,főtt eleségre,stb) szórható vitaminport. Az egyik legjobb ha nem a legjobb a Korvimin ZVT.
Az etetésükre oda kell figyelni mert nagyon sok múlik rajta. Az egészséges és változatos étrend az egészségük fele.
A neten olvasgatni jó de rosszul is elsülhet a dolog mert sajnos rengeteg tévhit vagy konkrétan hülyeség van a neten. Érdemes szűrni a dolgokat ami egy kezdőnek nehéz tudom.
Próbáld meg így megnyitni a videót: https://www.youtube.com/watch?v=5GN1OJYkS-M
Ez a videó azért jó mert az alapok benne vannak(sajnos sokan már itt elrontják a sok téves információ miatt).
Sikerült! Köszönöm, nagyon jó ez a videó. Sok mindenben vissza igazolt, hogy nem teszek mindent rosszul. Igen, sajnos viszont kezdtem elfogadni, hogy úgy sem fürdenek és már nem is erőltettem annyira. Ma reggel beraktam a fürdetőt, hát akkorát fürödtek, mintha meg akarták volna cáfolni, amit eddig írtam .
-Láttam, hogy a tenyésztő benyúl a kalitba és már a kezében is van a madár. Ez nem egy hátrány, ha meg akarja vizsgálni, hogy rendben van-e a csőre, a lábán a karmok vége nem nőtt-e túl, esetleg látható gondok vannak és orvoshoz kell vinni. Ezért gondoltam nem árt ezt megtanulni úgy, hogy ne okozzak nagy riadalmat.
Príma ötlet a kis kalitka, sürgősen beszerzem.
Megtörtént, hogy reggel kiengedtem őket, s a szabadság szerető tojót csak másnap sikerült bevarázsolni az otthonukba. Persze nem véletlen, a nappalink olyan mint egy nagy kalitka, három hintát szereltünk föl a mennyezetre.
-Az ecetet én egy kis szemcseppentőbe teszem és szigorúan csak egy cseppet kapnak az itatóba.
-A vitamint amit javasoltál még az idén igyekszem beszerezni. A kalciummal leálltam nehogy meglepjenek tojásokkal. Sürgősen megnézem a Facebookon a takarmányozással kapcsolatos tudnivalókat.
Ismét nagyon sokat segítettél, nem tudom hogy tudnám meghálálni?! Nagyon köszönöm!
Én örülök ha eggyel több jól informált gazdi van. Nagy szükség van az ilyen emberekre.
A megfogást gyakorolni nem nagyon lehet mert a megfogással a madár bizalma, szelídsége csökkenhet és nem kellemes élmény számukra. Ez egy olyan dolog amivel kapcsolatban akkor szerez tapasztalatot az ember amikor valamiért muszáj megfogni a madarat.
De a madár karmait,stb. akkor is meg lehet nézni,ellenőrizni amikor közel van mert pl. az ember kezéből eszik,stb.
Az állatorvos miatt se kell megfogni őket ha szelídebbek. Elég betenni kézen vagy becsalogatni őket egy kis kalitkába. Aztán az orvos majd megfogja őket.
A jóféle mesterséges vitaminok kúraszerűen jók de meg se közelítik a természetes vitaminforrásokat. Csíráztatott magok, gyomnövények, zöldségek,stb. Kis cserépben is lehet nekik termeszteni zöldeket.
A kalciumozástól nem lesz tojás viszont fontos pótolni.
Ha majd a jövőben esetleg becsúszna pár tojás akkor különösen fontos hogy még véletlenül se legyen kalciumhiányos a tojó különben nem fogja tudni a szervezete rendesen felépíteni a tojás héját és benne maradhat, sürgős orvosi intézkedés nélkül belehal.
Akkor nem fosztom meg őket a kalciumtól!
A Facebookon bejelentkeztem a "takarmányozók" csoportjába, gondolom ha már felvettek akkor nyílik meg számomra a levelezés. Eddig tiltakoztam a Facebook ellen, de most alig várom, hogy infókhoz jussak.
Amikor megvettem a kalitot, azt gondoltam, hogy ez már lakosztálynak számít: 6OX45-ös aztán rájöttem, hogy ez a minimum. persze úgy alakítottam ki, hogy fölül legyenek a hinták és az ülőrudak, alul pedig tudjanak repdesni, amit meg is tesznek. Nyáron a loggián nézegetik a környező madárvilágot ilyenkor meg az ablakból figyelik az eseményeket. Nem kellene egy kis zugot kialakítanom nekik, ahová elbújhatnának kicsit?
Újra csak köszönöm ezt a sok figyelmet amit felém, ill a madaraim felé fordítottál!
Ha nem tartanál tolakodónak és a szabályzatba sem ütközik, megadnád az e-mail címed, hogy-ha vészhelyzet van vagy nagy öröm ért a madarakkal, megkereshesselek? Ígérem, nem élnék vissza vele!
Köszönet!
Milyen zugra gondolsz? A kisebb, zártabb helyeket fészkelőhelynek tekintik inkább.
Email helyett inkább írj itt privát üzenetet. A gyakorit sokkal gyakrabban nézem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!