Milyen eleséget illetve vitamint, táplálékkiegészítők adják nimfa papagájaimnak?
Mesterséges vitaminokra nincs szükségük HA változatos az étrendjük. Vagy max. vedléskor vagy télen 1-1 kúra egy jó minőségű vitaminnal. Az ilyen kondicsepp és egyebek felejtősek.
Ha nem ismerik a változatos étrendet beletelik hetekbe,hónapokba mire elkezdik enni. Naponta kell kínálni és nem szabad túl sok magot adni nekik. Lakásban tartottaknak szotyi felejtős vagy max.1-2 szem naponta csíkosból,fehérből. Fekete tilos.
A kaját lemozogni is kell, meg madarak lévén a repülés nagyon nagyon fontos nekik ezért nimfáknak ajánlott minimális ketrecméret 120 x 100 x 100cm vagy nagyobb, a 150x100x150cm lenne az igazi legalább. Emellett napi sok óra kiengedés, madárbiztos szobában.
Naponta fejenként 1 evőkanálnyi szotyimentes,jó minőségű(Versele-laga) magkeverék(ha többet kapnak válogatnak). Sokféle vegyszermentes zöldség,gyümölcs. Zöldek, gyomnövények(fűkalász, pásztortáska, pitypang, útifű, kövérporcsin,stb persze csakis tiszta helyről). Virágok. Cserépben búzafű, zsázsa,stb Lósóska magjai, leveles ágak, tavasszal bizonyos fafajták virággal, ősszel bizonyos fák terméssel, vadontermő bogyók. Csíráztatott magok, főtt gabonák, főtt tojás. És kalcium.
Átlagosan heti 3-4 alkalommal gyümölcsök, 4-6 alkalommal zöldségek, zöldek,gyomnövények akár mindennap, főtt tojás 2-3 hetente egyszer, csíráztatott mag max. hetente egyszer. Kalciumpor gyakran akár naponta a kajájukra attól függően mit kapnak.
+amit szintén esznek és fontos az a madárhomok és a szépia. Ezek állandóan legyenek előttük.
Emellett szoktam nekik adni a vizükbe egy kevés almaecetet időnként.
És ha már az etetésüknél tartunk: a bolti mézeskarika,vitaminos,tojásos és egyéb rúd felesleges,káros. Fürtös köles ne legyen állandóan benn náluk.
Ja és ami szintén fontos a madárlámpa vagy teljes spektrumú izzó télen vagy akár nyáron is attól függően mikor,mennyit vannak kirakva napozni.
Bővebben erről meg hogy miből,mennyit ehetnek: Facebook "Papagáj takarmányozás" csoport.
#2 Te akkora hülyeségeket írsz...
Tudod mi kerül pénzbe,sok pénzbe? A rosszul tartott, vitaminhiányos,beteg nimfa HOZZÁÉRTŐ állatorvoshoz vitele meg a vizsgálat,gyógyítás költsége.
De gondolom nálad ez se szokás...
Amit én írtam azt mind hozzáértőktől tudom pl. állatorvostól. Rengeteg nimfának van baja a rossz etetés miatt.
A "Papagáj takarmányozás" csoportot is állatorvos hozta létre...
Almaecetből 1 literbe vízbe 1 evőkanálnyi kell. Van aki hetente egyszer adja, én akkor amikor épp eszembe jut.
Igazi rendes almaecet,akár bio kell,amiben nincs semmi más csak alma.
Főtt tojás mint fehérjepótlás, a kalciumpor mint kalciumpótlás, a sok zöldség, gyümölcs, gyomnövény, virág,stb mint vitamin,ásványi anyag,stb pótlás nélkülözhetetlen az egészséges, boldog madarakhoz. Félegészség ha normális az étrendjük.
A természetes élőhelyükön tudod nem szenvednek hiányállapottól....
Az alap tartásukkal se vagy tisztában de elkezdesz szaporítani(nem tenyészteni mert attól mérföldekre vagy). Képzelem milyen fiókák voltak azok de miért is érdekelne a madaraid állapota,jóléte...
Egy szóval se írtam hogy mesterséges vitamin kell nekik sőt pont az írtam hogy változatos étrend mellett NEM kell semmi ilyen mert nincs vitamin vagy más hiányuk.
Tapasztalatom 10 év. ;) Könyvből nem szoktam tanulni mert amit eddig olvastam mind hülyeségekkel volt teli. Állatorvosok, igazi tenyésztők, hozzáértők,stb azok akiktől én tanulni szoktam nap mint nap.
Azt írtad ágak kellenek nekik meg almaecet. ESETLEG lágyeleség, KAPHAT zöldségeket....
Ebből nem az jön le mint amit én írtam hogy KELL nekik sok minden... Ráadásul nem csak úgy amikor az embernek olyan kedve van hanem gyakran,naponta és AKKOR nincs szükség a vitaminkészítményekre.
Nálam naponta jópár féle dolgot esznek magkeveréken kívül de a magkeverékük is vagy 20 féle magból áll.
A szavak jelentése az ami nem ugyanaz. Esetleg, adhat, kell, lehet... Nem ugyanazt jelentik, nem ugyanazt sugallják.
Ha azt írod pl. esetleg adhat nekik lágyeleséget azaz főtt tojásos eleséget akkor az a kérdezőnek lehet úgy jön le hogy nem kötelező csak lehet adni így ő nem ad nekik vagy csak pár havonta egyszer. Miközben 2-3 hetente szükségük van rá tehát KELL nekik mint fehérjepótlás.
Az enyémek tegnap sárgarépát, almát, kövér porcsint, uborkát ettek. Ma almát, egy kevés banánt ,kiwit, sárgarépát, szilvát és csemegének lósóska magjait kapták. Holnap inkább zöldséges nap lesz. Holnap után szerintem főzök nekik barnarizst vagy quinoát és reszelek rá zöldségeket meg teszek rá kalciumot. Valamelyik nap jó lesz a csíra is majd azt is megkapják. Persze ezen kívül mindennap kapnak fejenként 1 evőkanálnyi magkeveréket is. Meg van persze szépia,madárhomok.
És amit még írni akartam csak közbe válaszoltál hogy a kalcium kimaradt. Annak a pótlása muszáj rendszeresen. Állatorvostól tudom hogy rengeteg a kalciumhiányos papagáj fogságban. Ennek hiánya egyrészt a természetes fény hiánya miatt van ezért is KELL teljes spektrumú izzó nekik lakásba akár egész évbe ha nincsenek nyáron kirakva gyakran napozni. De mivel nálunk télen nincs nap az eredeti élőhelyükön meg van így télen ha kinti röpdében vannak akkor is kell nekik az izzó vagy lehet kapni madárlámpát is. Egy nimfát a legtöményebb napfény éri egész nap ott ahol eredetileg él.
Másik meg hogy a fogságban adott kajákba rengeteg a foszfor ami úgymond kiüti a kalciumot. Ezért kell kalcium-karbonát port szórni vagy szépiát reszelni a zöldségükre,stb rendszeresen úgy hogy a kalcium kétszer annyi legyen mint a foszfor, akkor tud a legjobban hasznosulni HA van napfény pontosabban a hatására keletkező D-vitamin.
És ez csak a sima tartásuk. Tenyésztéskor pontosabban a fiókák kikelésétől fokozottan figyelni kell a változatos étrendre(a lágyeleség napi 2-3alkalommal alap + sok zöldség,gyomnövény,lombok,stb) minden egyes nap meg a kalciumpótlásra hogy a fiókáknak se legyen hiánya. Tojáskor főleg a kalcium a fontos. A nimfákra már-már jellemző a fiókák tollának tépése na az is a kalciumhiány miatt van általában. Ez is mutatja mennyi a kalciumhiányos madár...
A telet napraforgó helyett más olajos maggal bírják inkább vagy csak minimális napraforgóval az is fehér vagy csíkos legyen és ne fekete... Négermag, lenmag, kendermag, máriatövismag... sokféle egészségesebb olajos mag van.
Nimfákon kívül nem tudom van-e más fajod...
Kinn telelés esetén a magkeverék 15%-a legyen csak olajos mag.
A nimfák kifejezetten hajlamosak hízásra.
A napraforgómag túlzásba vitele vagy a túl sok olajos mag sok papagáj máját tette már tönkre.
A máriatövismag emiatt is jó. Májtámogató.
Lehet venni papagáj kézzel nevelő tápot. A házi keverékeknek vitaminhiányos,stb madár lesz az eredménye...
De az csak a táp. Ha egész pici fiókát/fiókákat kéne etetni ahhoz tudni kéne milyen melegen kell őket tartani, milyen gyakran és mennyit esznek a koruktól függően, hogyan kell etetni hogy pl. ne a tüdejébe kössön ki a táp, mikkel lehet pikk-pakk megölni őket,stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!