A vadludak miért repülnek V alakban?
A válasz egyszerű fizikai törvényeken alapul. A lényeg, hogy V alakzatban könnyebb a repülés, nem fáradnak el olyan hamar, és így hosszabb távot tudnak megtenni.
Ez az alakzat aerodinamikusan úgy viselkedik, mintha egyetlen szárny volna, ami azt jelenti, hogy a légellenállás egyenletesen oszlik el a madarak között, csökkentve ezáltal az egyes madarakra jutó terhelést.
Ha huszonöt vadlúd repül együtt V-alakban, akkor 70%-al hosszabb utat képesek megtenni, mintha egy vadlúd egyedül repülne.
A vezérlúd pedig valamivel a V csúcsa mögött helyezkedik el, így a többi lúd miatt neki is kevesebb légellenállással kell repülnie. A V alakban történő repülés légáramlása kölcsönös haszonnal jár. Miközben a vezérmadarak magukkal húzzák a mögöttük repülőket, az utóbbiak röpte megkönnyíti az elöl lévőket.
"Ha huszonöt vadlúd repül együtt V-alakban, akkor 70%-al hosszabb utat "
Ha pedig 50 vadlúd repül V alakzatban, akkor 140% al többet tudnak repülni. Igaz, hogy ezt még nem próbálták ki eddig, mert 100% nál nem kell nekik többet repülni.
Különben ez így nem igaz. Azért repülnek V alakzatban, mert így csak a vezérlúdnak kell nyitva tartania a szemét. A többi meg nyugodtan tud aludni addig, mert repülni becsukott szemmel is megtanultak.
Nézzél meg egy ilyen dokfilmet, amibe a vadászrepülőgép pilóták V alakzatban repülnek. És gondolkozz el, ha csak a vezér tartja nyitva a szemét, a többek nem, és ha csak egy picit közelít is a másik, akkor a légellenállás magához vonzza a repülőket és hagy ne folytassam....
A V alakzatban mindenkinek meg van a maga igen odafigyelős feladata, és ha csak egy is eltér az alakzatból, az hatással van a többire is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!