Mit tegyünk, hogy fácánjainkat röpképtelenné tegyük?
Már két éve tartjuk röpdében a fácánjainkat,és mivel van egy nagy udvarunk,amin a baromfikat tarjuk(kacsa.liba,tyúk,pulyka,gyöngytyúk) oda szeretnénk a fácánokat is áthelyezni.Azonban vadak,és ha a szárnytollakat eltávolítanánk,ha visszanőne azonnal megpróbálnak majd elrepülni.
Édesapám arra gondolt hogy egy műanyag bilincsel összefogná a két szárnyat,de ez szerintem gátolná őket és állatkínzás lenne.Az egyik ismerősöm azt mondta,hogy ő szigetelőszalaggal tekeri körbe madarainak szárnyait.
Nos,mit lehetne tenni ?
Szeigetelőszalagot leszedik.
"Ha a szárnytollakat eltávolítanánk, ha visszanőne azonnal megpóbálnának elrepülni"
A szárnytollak csak bő hónapok, ákár csak fél év után nőnek vissza annyira, hogy repülni tudjanak.
A szárnyvágásnak ezernyi hátránya van számotokra, és a madár számára is, de ha ez az ára annak, hogy nagyobb helyre kerüljenek, akkor legyen.
Nekem azt mondta az ismerősöm,hogy a jó minőségű erős szigetelőszalagot nem tudták a madarai leszedni.
De gondolom kényelmetlen lenne nekik.
Hát akkor nincs más mint a szárny tollainak megcsonkítása.
De neked nem a túlélésed, állandó biztonságérzeted függ a hajadtól.
Írtam, hogy vannak negatívumok, és ezkeről is pontosan be szeretnék számolni:
Nem tudom, hogy milyen viszonyban vagytok a fácánjaitokkal, de nem a madár-gazdi kapcsolatot nem ápolja az erőszakkal való lefogás, szárnyak szétfeszítése, majd levágása. Ha eddig tartottak, féltek tőletek, akkor most mégjobban fognak, és abefogásuk, kezelésük is jóval nehezebb lesz.
Emellett elvesztik a biztonságérzetüket, mert egy biztos-és gyakran az egyetlen-menekülőutat (tehát a repülést) elveszetek tőlük. Így stresszesek lesznek, és a legkisebb "veszély" esetén is halálra rémülhetnek, mivel hiába próbálnak meg elrepülni, nem tudnak.
Sok madár pedig a szárnyvágás után elég sokáig próbálkozik a repüléssel, de mivel nincsnek szárnytollaik, ezért a repülési kísérletek közben leeshetnek, megsérülhetnek, megüthetik magukat.
Emellett így-még ha nincs is túl reális esélye-teljesen kiszolgáltatottak lesznek bármilyen udvarotokban lévő/betévedő állatnak, könnyen egy arra portyázó kisragadozónak is.
És persze elsorvadnak a mellizmaik, ami miatt idővel súlyosabb bajok is kialakulhatnak.
Én ellenzem a szárnyvágást, de ha vágottan 50x-er annyi területet járhatnak be, és a repülésért cserébe más élményeket kaphatnak kerten belül történő tartás miatt akkor még viszonylag oké.
" A madaraknak szükségük van repülésre.
Repülés nélkül legyengül az immunrendszerük, a tüdejük nem működik megfelelően, mentálisan nem fejlődnek megfelelően, nem boldogok, nem érzik magukat biztonságban stb.
Elesnek egy szuper elfoglaltságtól,szórakozástól is. Ugyanis a papagájok madarak és a madarak a levegő urai. Repülésre születtek, minden egyes porcikájuk repülésre készült így ahhoz hogy egészségesek,boldogok legyenek és azok is maradjanak nélkülözhetetlen a repülés, minél többet repülnek annál jobb."
Ezt a szöveget nem kioktatásként, hanem mint információ küldöm.
Amúgy a ha többször körbetekeri az evezőtollakat , (ugye nem az egész szárnyukat tekeri körbe?!) akkor tényleg nem tudják leszedni, de akkor az már nagyon kényelmetlen lenne nekik. (vagyis feltételezem, hogy erősen elhúzná az evezőtollaikat)
Az egész szárnyat körbetekeri.
Amúgy köszönöm a választ.A röpde nem túl nagy csak 2.5 méter magas szóval repülni úgyse tudnak nagyon.De az udvaron rengeteg hely van és ha annyira nyesnénk meg a szárnyaikat hogy még 1,5 méterre fel tudjanak repülni (mint a pulykáink) akkor nem lesz gond.
Köszönöm a megtisztelő,részletes válaszodat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!