Szeretnék egy papagájt tartani, egy beszélős barátságosat. Szerintetek milyen fajtájút válasszak? Kb. suliidőben délutánonként tudnék vele foglalkozni. Nyáron meg amikor csak ráérek.
Elolvastad a linkeket?
Mindegyikben le van írva, hogy
1. az egyedül tartásból semmilyen előnyöd nem származik, 2. Tönkreteszi a madarat,
3. párban könnyebben szelídülnek.
De úgy látom, valamiért nem nézted meg a linkeket/nem hozta be neked, ezért bemásolom egy régebbi válaszom ugyanerről a témáról:
Elterjedt tévhit, hogy csak az egyedül tartott madarak fognak szelídülni/beszélni tanulni.
Ez az egykor tényként elfogadott feltevés sajnos igen sok papagáj életét tette tönkre.
Az igazság azonban az, hogy az egyedül tartott madarak sokkal félénkebbek, mint csapatban tartott társaiak, hiszen a vadonban is a csapat jelenti számukra az egyetlen biztonságos pontot a ragadozók ellen; de ez a csapat így megszűnik, a madár pedig folyamatosan félni fog, ami nem előny a szelídítésnél/tanításnál. A szelídítés/beszédre tanítás a madár bizalmának elnyerésére épül. Ezt pedig nem két perc, hanem sok hónap elnyerni, és semmi köze ahhoz, hogy a madár egyedül, párban, vagy kolóniában van-e tartva.
És még:
„Ha ketten vannak, akkor ellesznek a saját kis világukban, te többnyire csak betolakodó leszel.”
Azt az extra-hiper –szuper dolgot szeretném neked elmondani a hullámos papagájok kapcsán, hogy a madárraj, vagyis azok az élőlények, akiket a vadonban a hullámos papagájok a társaiként elfogadnak, rohadtul nem két főből áll.
( [link]
Attól, hogy egy papagáj nem téged tekint a párjának, még nincsen semmi oka arra, hogy ne legyen szelíd veled szemben. Ez egy régi tévhit, s nem több.
Betolakodó pedig akkor leszel, ha betolakodóként viselkedsz, és nem normális módon akarod őket szelídíteni.
Még:
KÉRLEK OLVASD EL, NAGYON FONTOS:
NE TARTSD EGYEDÜL!
Minden papagáj szociális, társas lény, s igénylik a FAJTÁRSAIK (és nem az ember) társaságát. A legrosszabb, legkegyetlenebb dolog, amit tehetsz velük, hogy magányosan tartod őket.
Neked nem lesz hasznod az egyedül tartásból, a madár pedig szörnyen fogja magát érezni!
Leírom, miért
-Ha a madarad egyedül van, nagy eséllyel emberre fog fixálni (az előző úgy írta le ezt hogy „te leszel a társa”) ami számodra egyszerűen kellemetlen lesz, míg a papagájod SZENVEDNI fog.
Az emberre fixálás dióhéjban annyi, hogy mivel a madárnak nincs vele azonos fajtájú társa, ezért jobb híján kiválaszt egy tárgyat/más fajtájú állatot (pl. embert, tükröt) és őt kezdi el a párjaként kezelni. Magokat öklendez fel neki, mindig vele van, udvarol neki. EZ EGY BETEGSÉG. Ugyanolyan, mint ha egy ember pl. kutyával próbálna közösülni, de közben nem ismeri fel a fajtársait.
Ennek a viselkedésnek a következményei:
Mivel a madár a fajtársaként, sőt egyenesen a párjaként kezeli a gazdáját ezért egyrészt folyamatosan maga mellett akarja tudni a párját, és ha az távozik tőle, rikácsolni kezd. A papagájpárok a természetben sosem hagyják el egymást.
Emellett szexuális frusztráltság is fokozódik, mivel a párja nem hajlandó vele költeni, sem papagájként viselkedni. Az ember soha nem lesz teljes értékű társa egy papagájnak.
Ekkor madár frusztrált lesz, mert a gazdája nincs mellette napi 24 órát: jobb esetben folyamatosan kiabál, rosszabb esetben magában tartja az indulatait.
De tegyük fel, hogy az előbbi varáció érvényesül, vagyis a papagáj kiabál. A gazdi ekkor valószínűleg letakarja a kalitkát, vagy kiteszi az erkélyre/udvarra a madár kalitkáját, tehát egy elég brutális módon „hatástalanítja” a problémát ezzel növelve a madár frusztrációját, szorongását…
A madár is továbblép: elkezdi tépni a tollait… míg kopasz nem lesz.
Ha már az sem segít, akár a saját húsát is tépi. „Sajnos” a papagájfajok már elérik azt az értelmi szintet, mikor frusztráltságukat fizikai fájdalommal próbálják csökkenteni. (amennyiben nem tartotta magában a papagáj a frusztráltságát, és nem kapott eddig már szívrohamot)
Itt már leírtam, mivel fog ez járni a gazdi számára: http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6895671-ara-..
Ez pedig egy emberre fixált nimfapapagáj története:
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6651780-hogy..
Az egyedül tartással csak azt éred el hogy...
-A papagájod mindig unatkozni fog, ill. magányos lesz amin se napi 16 óra foglalkozással, se óriás röpdével, se tömérdek játékkal, nem pótolhatsz, csak egy párral.
- a madár folyamatosan stresszes állapotban lesz, illetve folyamatosan unatkozni fog.
Emellett persze...
-A párban tartott madarak KÖNNYEBBEN GYORSABBAN, ÉS BIZTONSÁGOSABB MÓDON SZELÍDÜLNEK(értsd: az emberre fixáltság könnyebben elkerülhető)
-Nem tudom, miért nem lehet épp ésszel felfogni, mert már ezredszerre mondom , hogy A PÁRBAN TARTOTT MADARAK HANGUTÁNZÁSI KÉPESSÉGE NEM CSÖKKEN SEMMILYEN MÓDON, CSAK OLYAN KIVÉTELES ESETEKBEN, AHOL A MADÁR RENDKÍVÜL INGERSZEGÉNY KÖRNYEZETBEN VAN TARTVA, SEMMILYEN FAJTÁRSI SZOCIALIZÁCIÓ NÉLKÜL.
-Az egyedüli madarak vérnyomása a folyamatos magas stressztől általában az egekben szárnyal, ezért is előbb pusztulnak el.
-Egyedül tartás esetében elvileg nem lenne szabad simogatni, vakargatni, kézbe venni a madarat, csak trainig-ezni vele, tanítani hiszen az emberre fixálás így kerülhető el.
-Az egyedül tartott madarak sokkal hangosabbak, mint csapatban, vagy párban tartott társaik, hiszen az egyedüliek folyamatos éles rikoltozással próbálják magukhoz hívni családtagjaikat, fajtársaikat.
Azzal,(mint már írtam) hogy egyedül tartod, valójában nem azt éred el, hogy a madár megszelídül, hanem hogy téged választ (jobb híján) a párjának, vagyis emberre fixál, és lesz egy agyonstresszelt, viselkedésproblémás, unatkozó, és folyamatosan rikácsoló, magányos madarad, azért, mert te azt akartad, hogy gyorsabban megszelídüljön, és megtanuljon beszélni.
Szerintem ez az emberi önzőség csúcsa, de még mindig bevett szokás.
Éppen ezért van tömve Európa összes papagájmenhelye emberre fixált, öncsonkító, kiabáló, kezelhetetlen papagájokkal.
Ezek mind az egyedüli, ill. kalitkás tartás következményei.
Ui. Nem akarlak kioktatni, csak megpróbálnám a tényeket közölni.
Ha tudsz normális körülményeket biztosítani egy papagájpárnak (!!!) akkor ajánlom a kecske, hegyi, és a zöldarcú vörösfarkú papagájt, esetleg egyéb pyrrhurát.
Könnyen szelídülő, kedves papagájok, beszédkészségük közepes-magas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!