Az en papagajom kalitkajaban van tukor mert nrm tudok vele annyi idot tolteni aminnyit szeretnek es nem akarom hogy annyira egyedul erezze magat. Ez nagzon rossz?
A tükröt VEDD KI!!!! magát látja a tükörben, vagyis egy papagájt, de nem tudja megkülönböztetni a tükörképét a fajtársaitól és mivel egyedül van udvarolni fog neki, vagyis félig emésztett magokat öklendezik fel a tükörnek, de mivel a tükör nem fogadja el a magokat, a papagájnak vissza kell nyelnie azokat, amitől beggyulladást kaphat.
Miután egy ideig hiába udvarol a tükörnek, de az nem fogadja el tőle a táplálékot egy idő után ingerült és agresszív lesz, előfordulhat az, hogy elkezdi védelmezni a tükröt és ha pl. benyúlsz a kalitkába, megtámadhat.
Azért alszik a rácson, mert nem talál magának a kalitkában biztonságos, sarokban és elég magasan lévő ülőrudat, ezért kénytelen a rácson aludni. Helyezz el neki a kalitka egyik sarkában minél magasabban egy ülőrudat.
És minél hamarabb szerezz neki párt! Nem tudom, miért tartod egyedül, de semmi előnye nincsen hosszútávon, nem fog hamarabb megszelídülni, és szörnyen fogja érezni magát! Néhány más EU-s országban már hivatalosan is állatkínzásnak is minősül, amit csinálsz, még akkor is, ha napi 16 órát foglalkoznál vele.
OLVASD EL EZT, ÉS HOLNAP AZONNAL ROHANJ EZL A PAPAGÁJTENYÉSZTŐHÖZ PÁRT SZEREZNI NEKI!!!
Az egyedül tartás hátrányai
Ha magányosan és nem párban tartod a papagájodat, nem MEGSZELIDÜLNI, hanem EMNERRE FIXÁLNI fog. Az emberre fixálás dióhéjban annyi, hogy mivel egyedül tartod a papagájodat ivaréréskor a fajtárs hiányában nem egy másik papagájt (min ahogy az természetes lenne) hanem egy tárgyat, vagy más fajtájú állatot (jelen esetben téged) fog a párjaként választani és kezelni. Ez eleinte nagyon jó lesz, mivel a papagáj hagyja magát megfogni, simogatni stb. De idővel a helyzet nagyon le fog romlani. „Sajnos” ilyen helyzetekben a hullámos papagájok nem szokták számunkra is látható módon kifejezni pl. tolltépéssel, de ők is ugyanazt élik meg, ugyanakkora fájdalom, düh, félelem és elkesredettség van bennük, mint egy tollát tépő,húsát marcangoló, üvöltő kakaduban. (pl. mint amilyet a képeken is láthatsz :
De miért is olyan rossz ez az emberre fixálás?
Mivel a madár a fajtársaként, sőt egyenesen a párjaként kezeli a gazdáját ezért egyrészt folyamatosan maga mellett akarja tudni a párját, és ha az távozik tőle, rikácsolásba kezd (bár sajnos ez sem jellemző hullámosokra, mint mondtam, ők magukban őrlődnek hangtalanul, egészen a folyamatos frusztráció okozta szívrohamig) A hullámosok a természetben sosem hagyják el egymást.
Emellett szexuális frusztráltság is fokozódik, mivel a párja nem hajlandó vele költeni…
Ekkor madár frusztrált lesz, mert a gazdája nincs mellette napi 24 órát: jobb esetben folyamatosan kiabál, rosszabb esetben magában tartja az indulatait.
De tegyük fel, hogy az előbbi varáció érvényesül, vagyis a papagáj kiabál. A gazdi ekkor valószínűleg letakarja a kalitkát, vagy kiteszi az erkélyre/udvarra a madár kalitkáját, tehát egy elég brutális módon „hatástalanítja” a problémát ezzel növelve a madár frusztrációját, szorongását…
A madár is továbblép: elkezdi tépni a tollait… míg kopasz nem lesz.
Ha már az sem segít, akár a saját húsát is tépi. „Sajnos” a papagájfajok már elérik azt az értelmi szintet, mikor frusztráltságukat fizikai fájdalommal próbálják csökkenteni. (amennyiben nem tartotta magában a papagáj a frusztráltságát, és nem kapott eddig már szívrohamot)
Tehát a madár-mint írtam-egy roncs lesz. Te csak szimplán rosszul fogod érezni magad az üvöltés, tolltépés, agresszió stb. miatt, míg ő gyakorlatilag tönkeremegy.
Szeretnék még kitérni a különböző viselkedésproblémákra, leginkább a leg jellemzőbbre, vagyis a tolltépésre.
Ez a viselkedés-mint már föntebb írtam- nem jellemző a hullámos papagájokra, de ez még nem jelenti azt, hogy az ok, ami kiváltja a tolltépést pl. egy jákónál, nincs jelen egy hullámosnál sem.
Csak éppen a hullámosok elfojtják magukban ezeket az érzéseket indulatokat Ebből kifolyólag az egyedül tartott madár nem bírja magát „levezetni”, ami az idő multával egyre csak nő. Az agresszió, a stressz fokozódik, míg végül csattan. (Pl. agresszió formájában)
Az egyedül tartás előnyei
Nincs ilyen, kivéve, ha azt vesszük előnynek, hogy a madár gyorsabban fog emberre fixálni.
Elsőre a válasz: Nem probléma a tükör, mivel nincs énképe társnak hiszi, udvarolhat neki, rivalizálhat, vagy csak simán beszélget hozzá! De egy igazi társ jobb lenne, mert így azért neki is unalmas. Nekem a papagáj páromnál is volt bent tükör és a fiú nagyon sokat volt előtte, persze a párjával is rendesen foglalkozott.
Második: Takard le egy sötét terítővel, ami teljesen befedi a ketrecet. Valószínű, hogy van fény a szobádban és az miatt nem tud nyugodtan piheni este. Talán a terítő segít. Ne legyen fényáteresztő, de jó légáteresztő igen.
Második, te elolvastad, amit írtam?
Honnan tudod, hogy a papagájod vérnyomása nem emelkedett meg, nem volt stresszes vagy frusztrált? Elmondta? És hogy nem volt bevésődve a tükörre?
Amint már írtam, néhány normálisabb országban már betiltották a papagájok egyedül, és kalitkás tartását, illetve a kézzel nevelést.
Leírom mégegyszer, ha nem volt érthető:
Hiába, hogy a tükörben önmagát, vagyis egy normális, ivarérett papagájt lát, nem tud neki udvarolni, sem semmilyen kapcsolatot kialakítani vele, mivel a tükör-társ teljesen passzívan viselkedik vele: sem nem fogadja el az udvarlását, sem nem utasítja vissza. Emiatt lesz frusztrált a papagáj.
Te nem láthatod kívülről, de ő szenved.
Nekem ez elott is volt mar ket alkalommal papagajom (egyedul), es mind a ket esetben nagzon jol voltak beszeltek csicseregtek es semmi olyansmit nem vettem eszre rajtuk azokbol a szornyusegekbol amit itt irtok (toll tepes,ordibalas stb.) ...viszont teny, hogy a mostani papagajom valahogy mas nem annyira baratsagos illetve szomorunak latom eppen ezert szeretnek tenni ellenne es ha neki tars kell akkor megkapja!
amugy azert akartam csak egy papagajt mint korabban mert meg akartam tanitani beszelni de ez mar nem szamit sokkal fontosabb az o boldogsaga es az egeszsege!!!
Koszonom Szepen a valaszokat!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!