Szeretnék papagájt tartani milyet javasoltok?
„Tükör/nem tükör: a köpködést tükör nélkül is fogja művelni a kis hullámos. És vissza is fogja enni. Ebben biztos lehetsz. És ez csak egy a millió kórságból, ami érheti, ha nem tartod tisztán a kalitkát.”
Az embernek csipogó/udvarló, (vagyis magokat felöklendező) egész nap az emberen ülő(vagy épp a tükörnek udvarló) egyke papagájban az ember hajlamos a boldog, aranyos kismadarat látni pedig az igazság az hogy szegény madár szenved a magánytól és mivel rá van szorulva próbál az emberrel(tükörképével) fajtársként,párként foglalkozni,viselkedni mert ENNYIRE igénylik a a fajtársaik társaságát . De a tükörnek/embernek való udvarlás eleve veszett mivel az ember,tükörkép sose fog úgy viselkedni és reagálni ahogy egy fajtársa tenné azaz sose lesznek teljes értékű társai, a papagáj pedig nem fogja jól érezni magát.
Ezt külső szemlélőként nehéz/alig lehet megállapítani, mivel nekünk örömet okoz, hogy a madár így viselkedik velünk, de túl kell lépnünk saját önzőségünkön, és a papagáj(ok) érdekeit kell szolgálnunk. Elvégre ha már eldöntöttük, hogy x állatot akarunk tartani, kiszakítani a természetből, és a saját kedvünkre „felhasználni” akkor végig kell gondolnunk, hogy mit KELL nekünk megadni neki, és mit várhatunk el tőle.
De én úgy gondolom, hogy egy állatnak már azzal is örömet kellene hogy okozzon a gazdájának, hogy az megfigyelheti az állat életvitelét, viselkedését, élvezheti a társaságát.
Szerintem aki papagájt akar tartani, az ne azért tartson, hogy az beszéljen/szelídüljön, elvégre a papagájok HELYES tartása ennél sokkal többől áll. Először is pl. próbáljuk meg teljesíteni a papagájok tartásának MINIMÁLIS feltételeit (fajtárs(ak) tágas tér, megfelelő étrend, elfoglaltság stb) és csak utána várjuk, hogy szelídüljenek/beszéljenek a madarak.
„de mint írtam, ott lesz a falka szellem, ha az egyik megijed (éjszaka előfordul, hogy felriad az egyik és akkor vakon repkednek a kalitkában, ami nagyon nem jó), akkor a másik is menekülni fog, szóval nehezebb dolgod lesz a szelídítéssel.”
Igen, és ha az egyik madár bátrabb,pl. könnyebben odajön a kezedhez, a másik is felbátorodik, követi. Ezt már többször tapasztaltam.
„Önzőség ide vagy oda, de ha nem tudod elviselni már egy hullámos hangját, akkor kettőtől meg fogsz őrülni és az senkinek sem jó! Ezt a sok szaki elfelejti leírni... Ne feledd, két papagáj, dupla felelősség!
De ha már tépi magát az unalomtól a madár és nem lehet mellé pár, mert már egy madár hangja is kiverte a biztosítékot, akkor a tükör nem ördögtől való. Csak a saját tapasztalataim alapján tudok beszélni.”
Nos, én is csak saját tapasztalataim alapján tudok beszélni.
Papagájt-és akármilyen állatot-csak úgy (lenne) szabad tartani, hogy az állat megvásárlása előtt a gazdi sok ideig tájékozódik, elolvassa mit igényelnek az általa választott állatok és milyen környezetben élnek, hogy milyen életvitelt folytatnak stb.
Megjegyzem, hogy mivel a legtöbb papagáj igen hangos tud lenni, ezért mivel a gondos gazdijelölt a fönt leírt módon tájékozódni szeretne a papagájok hangját illetően; erőt vesz magán, és bepötyögi a google-ba, hogy „budgie sounds”, meghallgat egy videót, és máris tudja, hogy ő bizony nem fog hullámos papagájt tartani, mert nem bírja a hangját.
Kész.
Nem fogja a madarát kínozni egyedül tartással, mivel már tudja, hogy mivel jár egy, két vagy több papi hangja. Sajnos azonban a fönt leírt mentalitás nem jellemző a magyar állattartókra, ezért sokan kárhoztatják papagájukat egyedül tartással, a kalitka 8 órás letakarásával stb.
Én tartottam egyedül, és párban is hulit, és kb. 0 zajkülönbséget tapasztaltam. Talán annyi volt mégis különbség, hogy az egyedüli papagáj elég gyakran, rövid, éles (de nem zavaró) hangon hívja fajtársait.
„Persze az is kérdés, hogy ki szeretnéd-e gyakran engedni, vagy inkább csak a kalitkában szeretnéd nézegetni.”
Tudtommal a hullámos papagájok röptetésének „eljárása” az, hogy kiengedjük a madarat, az elszórakozik a kiülőjén, majd amikor megéhezik, visszamegy. Nem tudom, hogy mit változtat meg ezen az, hogy ketten vannak. Megjegyezném, hogy a madarak röptetése nem személy szerint eldönthető, hanem kötelező. Szükségük van a szabad repülésre.
„Ha ketten vannak, akkor ellesznek a saját kis világukban, te többnyire csak betolakodó leszel.”
Azt az extra-hiper –szuper dolgot szeretném neked elmondani a hullámos papagájok kapcsán, hogy a madárraj, vagyis azok az élőlények, akiket a vadonban a hullámos papagájok a társaiként elfogadnak, rohadtul nem két főből áll.
( [link]
Attól, hogy egy papagáj nem téged tekint a párjának, még nincsen semmi oka arra, hogy ne legyen szelíd veled szemben. Ez egy régi tévhit, s nem több.
Betolakodó pedig akkor leszel, ha betolakodóként viselkedsz, és nem normális módon akarod őket szelídíteni.
„Írta az egyik válaszoló ezt a "rád fixál" dolgot. Hát bizony ez egy létező jelenség. Ha zavar, hogy a válladra repül, magot köpköd a körmödre, és a füledbe csipog és mindenhol láb alatt van, mindent meg akar nézni amit csinálsz, akkor bizony jobban jársz kettővel és nézegesd csak őket, ahogy egymással szórakoznak. Mert ha sokat foglalkozol vele, és fiatalon veszed, akkor nagy valószínűséggel "rád fog fixálni", magyarul téged fog a párjának tekinteni.”
„ Minket nem zavart a dolog, aranyos volt.”
Lehet, hogy neked ez nagyon bulis dolog, de hadd tegyek föl néhány kérdést:
-Magunkkal visszük a madarat a munkahelyünkre, vagy bárhova, ahova megyünk?
-Tökéletesen ismerjük és alkalmazzuk a hullámos papagájok verbális, és nonverbális kommunikációját?
-Hajlandóak vagyunk elfogadni és viszonoznia madarunk udvarlását?
-Együtt vagyunk a madarunkkal attól kezdve, mikor ő felébred, (reggel hat) addig, ameddig el nem alszik(este 9-10óra)?
-Le tudjuk e foglalni ebben az időszakban a madarunkat?
-Tudunk e velük együtt repülni, játszani, fürdeni?
Amennyiben ezt nem csináljuk a madarunkkal akkor az azt jelenti, hogy nem fogja tudni a fajtájára jellemző életvitelt élni, mivel az embereket tekinti fajtársának, akik ugye jellemzően nem hullámos papagáj testbeszéddel, hangokkal kommunikálnak, nem repülnek, nem esznek együtt a madárral, ne adj isten nem udvarolnak neki. Az ilyen gazdával rendelkező madarak nem viselkednek természetesen, normális tevékenységeiknek jó, ha ötven százalékát képesek csinálni. Az ilyen élet nem élet egy társaságfüggő, szociális élőlénynek.
„Nyilván az lenne a legegészségesebb számukra, ha rögtön egy falkát vennél, kapnának egy fűthető téli kertet és csak a kaját vinnéd be nekik, lenne szex/falka/buli, nem tolakodnál be az életükbe. De az emberek többsége nem csak ezért tartja a madarakat, hogy nézegesse, hanem azért hogy kialakuljon személyes kapcsolat is.”
A személyes kapcsolat kialakítása viszont történhet nem brutális módszerekkel, hanem humános módon is. Emellett a jó tartási körülmények nem zárják ki a szelídítést.
„Ja és néztem a kalitkákat amiket linkeltek, 20.000 ft-nál többet semmiképp se adjál ki kalitkáért (10-12 körül már lehet kapni nagy kalitkát), mert iszonyatosan lehúzás. Inkább normális magra költsd a pénzt, több értelme lesz. Főleg az a szép fa keretes vicces, az lesz az első neki, hogy szét fogja rágni csak úgy szórakozásból, ahol csak éri, akárhogy is van lakkozva, kezelve. De ahogy gondolod...”
Nem akarok beléd kötni, de mutass már nekem 30E Ft alatt normális, nem festett, hanem horganyzott, legalább 0,5 köbös (100x50x100cm) kalitkát. A „szép fakeretes kalitkában” belülről van rögzítve a rács és arra még rágásbiztos anyag van rakva.
„Olyan is lehet, hogy a társát bántja folyamatosan, ha nem jönnek ki.”
Civakodva is jobb nekik, mint magányosan. Olyan esetre, hogy az egyik hullámos megölte volna a másikat a kellő összeszoktatás után, még nem volt példa. Az én hullámosaim eleinte néha összekaptak, de mára tökéletesen kijönnek egymással.
„Sőt, ha már itt tartunk: ha hím és tojó van együtt, akkor kb 1 év után(kortól függő) elkezdhetnek családalapításon gondolkodni. Ilyenkor ez FOKOZOTT felelősség a gazdinak. És bizony sülhet el balul is ez a történet, pl a hím kiéhezteti a tojót és elpusztul az odúban. Szóval a társas élet náluk sem csak játék és mese. Főleg a hullámoséknál. Ezeket miért felejtitek el mondani a kérdezőnek, ha már a csoportos tartásra buzdítjátok...?”
Nem kell odút berakni, nem kell fölösleges szaporulatot csinálni és no problem.
„"Már nem is hiányzik, hogy a vállamon üljön. Órákig el tudom nézni őket."
Ezért írtam, hogy döntse el a kedves kérdező, mit szeretne a madarával. Ha személyes kontaktust, akkor egyet, ha csak nézni, akkor többet.”
Azt is el kell dönteni, hogy meg szeretnénk adni a madarainknak a tőlünk telhető legtöbbet, és ha már fogságban akarunk tartani egy állatot, akkor jobb lenne így cselekedni, vagy a saját önzőségünk miatt kínozni őket.
Ui. Kedves 60°%-os válaszadó! A válaszom a válaszodra(?) kissé provokatív lett, de el akartam mondani a jelenleg elfogadott tényeket. Ha nekem ezt nem hiszed el, kérdezd meg a papagájvilág alapítvány oldalán, vagy Bíró Bálinttól.
Nekem még sosem riadtak fel este, azután, hogy már elaludtak.
Szerintem lefekvés előtt próbáld meg megakadályozni, hogy felébredjenek, próbáld meg elősegíteni, hogy biztonságban érezzék magukat az éjjel: Helyezz el a a kalitka felső részébe faágakat ahol biztonságosan aludhatnak, és csak fokozatosan sötétíts be, mert ha pl. az erős villanyvilágítás miatt teljesen világos van a szobában, akkor bennük nem tudatosul, hogy este van, nem hangolódnak rá az alvásra, és mikor eloltod az összes lámpát, kétségbeeshetnek, és nem találják az alvóhelyüket.
Ilyen esetben nálam a kalitka rácsain szoktak mászkálni, addig amíg fel nem kapcsolok valami gyengébb világítást, és akkor a helyükre találnak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!