Mennyire hangos egy jákó papagáj? És mennyire ragaszkodó? Mennyi helyre van szüksége?
Felejtsd el. A Jákó nagyon érzékeny madár, rettenetesen sok foglalkozást igényel, különben pótcselekvések jönnek elő (pl.tolltépés). Kezdőknek egyáltalán nem ajánlott.
"Sokak szerint ez a legintelligensebb papagájfaj, ám ugyanakkor a legérzékenyebb idegrendszerű papagájfaj is. A jákó roppant kedves társ lehet, de ha elhanyagoljuk általában ennél a fajnál jönnek elő legelőbb a káros pótcselekvések. A madár szinte bármikor megsértődhet(!) valamin ami neki nem tetszik, melyből néha nagyon nehéz kiengesztelni. Mivel tartása roppant sok türelmet, időt és bizonyos gyakorlatot, rutint igényel, ezért elfolgalt embereknek, illetve kezdő madártartóknak nem ajánlom."
A jákók (amint előttem már írták) rendkívül bonyolult, érzékeny és összetett papagájok. Több hónapnyi, évnyi tájékozódás és tapasztalat után is necces belevágni, mivel rendkívül sok dologra kell odafigyelni, mind az elhelyezésük, mind a táplálásuk, következetes nevelésük terén.
Gondozásuk szinte minden egyes kis mozzanatáról (pl. a megfelelő A-vitamin, vagy akár pálmatermés bevitelről, vagy a lábjátékokról, esetleg az emberre fixálás megoldásáról pozitív megerősítésekkel stb.) könyvet lehetne és kellene is írni. A neten, valamint „szakkönyvekben” , vagy tenyésztőktől is néha olyan ostobaságokat lehet hallani, hogy mindjárt elsírom magam.
Nagyon sokan vásárolják őket 0 tapasztalattal/tudással, mert megtetszettek, hallották, milyen intelligensek, milyen jó hangutánzók,stb. és tudatlanságukhoz még jó 150.000Ft is társult, tehát megvették a madarat de mivel nem megfelelő körülmények között tartották madarukat (értsd. magányosan, és nem párban, nem minimum 6 m2-es röpdében, nem több tucatnyi lábjátékal, és egyéb elfoglaltságot jelentő játékkal, nem megfelelő étrenden stb) ezért a papagáj kezdett a nyakukra nőni,az egyfolytában tartó ordibálásával, toltépkedésével, káromkodásával, agresszióval, önmega brutális csonkolásával, és akkor jönnek rá, hogy a papagájtartás nem az ő műfajuk.
Én nem szeretném, hogy te szenvedj a jákódtól, miközben ő szedi magára a különféle, egyre nehezebben kezelhető, és súlyosabb mentális betegségeket, és 5-6 éves korára idegronccsá váljon.
Ezért megpróbálom összeszedni, mit is igényel igazából két ilyen papagáj (ugye nem egyedül akarod tartani?) és ha ezt te tudod az anyagi keretedből, idődből finanszírozni, akkor felőlem nyugodtan tarts jákópapagájokat. Mert a papagájtartásnak nem azok a fő kérdései, hogy milyen hangos a madár, és hogy mekkora helyigényű. Ennél sokkal komolyabb dolgokról beszélünk. (Amúgy a jákók hangja a többi nagypapagájhoz képest igen halk, kellemes)
Az első dolog egy pár megléte. Sok nagypapagáj gazdi tartja egyedül a madarát, hiszen olyan aranyos, cuki simogatható, biztos nem igényli a fajtársat. És ez rendben is van, egészen ivarérésig. Az ivarérérés ("kamaszkor") a jákók életében 5-15 éves korig tart. Ilyenkor az eddig tündéri madárka elkezd párt keresni magának, de mivel kézzel nevelt, életében fajtársát nem látta, nem szocializálódott kellő ideig (6 hónapos koráig legalább) 99,9 százalék esélyben téged, vagyis egy embert fog majd a párjaként választani.
Ez ,még egy nimfa esetében is szörnyű következményekkel jár ( http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6651780-hogy.. -olvasd végig, nagyon fontos) de egy jákónál kibírhatatlan:
Gondolj bele, hogy naphosszat hívja a párját, vagyis téged, a természetes hangján . A jákóknak önmagukban véve még nem annyira zavaró a hangjuk, mint pl. az aráknak vagy kakaduknak, de ha egyfolytában üvöltenek utánad, az már bizony zavaró.
Normál esetben napjában csak párszor szólalnak meg, de ha téged tekint a párjának, folyamatosan csinálni fogja.
Ez még legenyhébb dolog, amivel megpróbálja a "párja" figyelmét kiprovokálni. A következő a támadás, csipkelődés, agresszivitás, ami egyrészt természetes az ivarérésből fakadóan, de ha a papagájod téged tekint a párjának/fajtársának rettentő erőszakos lesz. Az amazon papagájoknál pl. szinte bevett szokás, hogy ivarérés alatt egy pár ujjal kevesebb lesz a gazdinak, de hallottam olyan esetről is, amikor papagáj a gazdája orrának nagyrészét csípte le. Ez az agresszív viselkedés egyrészt a figyelem kikövetelésésből ered, másrészt pedig a hierarchia eldöntésésből.
Mikor beletőrődik, hogy nem figyelsz rá, valószínűleg magába fordul, elkezdi tépkedni a tollait ( [link] vagy teljesen megközelíthetetlen és agresszív lesz. A jákókra amúgy különösen jellemző a tolltépkedés, de nem csak saját, belső fájdalmaik/frusztráltságuk enyhítésére csonkítják önmagukat, hanem pl. vitaminhiány miatt is.
TEHÁT MINDENKÉPP PÁRBAN TARTSD A JÁKÓIDAT, ÉS LEHETŐSÉG SZERINT PRÓBÁLJ MEG SZÜLŐK ÁLTAL NEVELT,VAGY A FAJTÁRSAIK KÖZÖTT LEGALÁBB HAT HÓNAPIG SZOCIALIZÁLÓDOTT MADARAKAT VENNI!
A második,a madaraid megfelelő elhelyezése. A jákók vagy tágas,(Legalább hat, de inkább 10m2) jól berendezett madárszobát, vagy hasonlóan nagy méretű kerti röpdét, és legalább 4 köbös szendvicspanel védőházikót igényelnek. Felejtsd el a webáruházakban, nagyobb állatkereskedéselkben kapható iszonyúan kisméretű „nagypapagáj/jákó kalitkának” csúfolt hörcsögketreceket.
Ezek általában igen borsos áron kaphatóak, egyáltalán nem praktikusak, és a madaraid szenvedni fognak benne, kivéve ha nem engeded ki őket napi legalább 10 órára egy teljesen madárbiztossá tett, madárszoba jellegű szobába. Az ilyenekre gondolok, mint amilyenek ezek: [link]
Ehelyett vagy te készíts magadnak saját tervek, anyagok, elképzelések alapján horganyzott, ponthegesztett hálóból/táblás rácsból kalitkát, vagy innen rendelj, készíttess:
Ezek a lehetőségek mellett szerintem még jó megoldás egy profin berendezett madárszoba.
Ezek mellett még nagyon figyelni kell a táplálásra. Ehhez bevallom nem értek, mert nincs jákóm, és nem tervezem két ilyen madár beszerzését, ezért csak linkelni tudok a témában. Én azt ajánlom, nézz körül alaposan a neten, kérdezz meg tapasztalt jákó tartókat és tenyésztőket, mert ez a faj híresen nagyigényű a táplálék szempontjából, sok nem mesterséges táplálékkiegészítő (pl. pálmatermés) kell neki, emellett nagyon hajlamos vitaminhiányra (ami a tolltépés egyik fő oka is lehet) valamint a gyógyíthatatlan, és sok esetben halálos aszpergillózisra.
Tehát a link: http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6425308-mit-..
A negyedik válaszadót nézd, ott is a válasz végét.
Természetesen ennyiben nem merül ki a jákó tartás, mint mondtam sok-sok könyvet lehetne írni a témában. Én csak megpróbálom összefogni, és egyszerűsítve leírni, mait gondolok, és amit tudok. Biztos van, aki tapasztaltabb, többet tud nálam, egyenesen szakértője a nagypapagájok gondozásának, az emberre fixálás és egyéb viselkedésproblémák elkerülésének, de nem hinném hogy ilyen emberek tömege lógna a gyakorin (bár egyet ismerek, aki gyakran papol itt)
Szóval még szeretnék kitérni a jákó papagájokkal való foglalkozásra. Ezek a madarak rendkívül intelligensek, komoly fizikai és lelki lefárasztást igényelnek, ami nem merül ki a vállon ücsörgésben és hangok utánzásában. Amennyiben nem foglalkozol eleget, vagy nem megfelelő módon a madaraiddal, könnyen unatkozni kezdhetnek,ami végül különféle viselkedésproblémákhoz vezethet. Ezért nagyon komolyan le kell foglalnod a madaraidat. Ezt teheted különféle lábjátékokkal/ételkereső játékokkal,a madárszoba/röpde ingergazdag berendezésével, vagy különböző tréningekkel, pl: klikkerezés. A lényeg az, hogy sokat, legalább 3-4 órát foglalkozz a madaraiddal naponta.
Mint már említettem, a jákók igen érzékeny, összetett madarak, ezért is NAGYON hajlamosak viselkedésproblémákra. Ezek kialakulásának esélyét minimalizálni lehet a megfelelő tartási körülményekkel és táplálással, azért mindig megvan az esélye, hogy a madarad rászokhat valamilyen öncsonkításra/pótcslekvésre.
Nem akarok minden lében kanál módon viselkedni, de mennyi az anyagi kereted két madárra, az azok röpdéjére, etetésésre, madárszobájának/röpdéjének berendezésre, a madarak felszereléseire, játékaira? Szerintem, ha tényleg jót akarsz a madaraidnak, alig lehet 700.000Ft alatt megúszni az egészet.
Amúgy ajánlom, hogy ne fiatal madarakat vásárolj, hanem inkább egy papagájmenhelyről (pl. Ausztriából) fogadjatok örökbe papagájokat.
Emellett tulajdonképpen megkérdezném, hogy miért is pont jákó papagájt akarsz?
Ha tényleg komolyan gondolod a papagájtartást, olvasgass még egy kicsit:
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6642538-szer..
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6624772-hard..
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6532000-szer..
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6425308-mit-..
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6172986-elmo..
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6663766-lehe..
Az előttem szóló nagyon részletes, kimerítő leírást adott. Mint 15 éve jákótulaj nálam a rossz tulajdonságok jó része nem tapasztalható a madárnál. Természetesen jelzi, ha valamit akar (vagy zörgeti a kalitkát, vagy kéreget) Mivel elég rendszeresen élünk, figyelembe tudjuk venni a kívánságait. Sok jákós dolgot elolvastam, és ezekből az jött le, hogy ezek a madarak is óriási szórást mutatnak,tulajdonság, intelligencia és beszédkészség terén. A miénk nem sértődős, inkább pukkancs. De a mérge 10 perc elteltével semmivé foszlik. :) Ha valami nem a szájíze szerint történik, simán odakap. Most már nem erőből, bár az elején, igen. De a játékai bizony komoly verésben részesülnek, ha nem fogadnak neki szót. Viszonylag keveset beszél, de sokat fütyül, hangokat utánoz. Nem túl nagy, lábon álló kalitja van, de sokat van szabadon. A 6 m hosszú terasz egy elhúzható, 10 m2-es hálóval van lezárva, nyáron sokat van ott. Igaz, felügyelettel. Szeret bámészkodni, fütyürészni. Imádja a nyakvakarást, simogatást, ha valamit nem akar, adja a puszikat, hogy hagyjuk békén. :) Persze másfél évtized alatt ő is megszokott minket, meg mi is őt. Természetesen 1 gazdás, szinte "bármit" csinálhatok vele, de máshoz nem megy, módjával engedi magát simogatni, de szót fogad,99%-ban "szobatiszta" (van külön ülőfája, ott ha szólunk neki, kierőlteti magából, de 1-fél óránként el kell küldeni, mert magától ritkán megy, és ha az ember vállán ül, könnyen történhet baleset) kézre ül, kezelhető. Nagyon kíváncsi, ha idegen jön, aki nem ismer, majd kiesik a csőrén, úgy figyel.
Persze a baj az, hogy vásárláskor a madár igazi egyénisége nem tudható, és sok esetben, mire kiderül vagy helyrehozható, vagy nem.
A fönti "rossz tulajdonságok" tulajdonképpen jelzések a gazdi számára, hogy a madár rosszul érzi magát.
Lehet egyedül is jákót tartani úgy, hgy ne sínylelje meg se a madár, se a gazda, csak nagyon nehéz feladat, és az esetek legalább 99 százalékában (tapasztalataim szerint) sajnos ez nem sikerül. Én nagyon örülök, hogy Nálatok ez nem így van, mert én szinte folyamatosan csak agyontépett, szocializálatlan, kézzelnevelt, neurotikus, fajtársát soha nem látó, abszolút elhanyagolt 100x60x100-as kalitban nyomorgatott jákókkal találkozom, és sajnos ez nagyon jellemző a legtöbb nagypapagáj tartási körülményeire.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!