Menetrendszerűnek kell lennie, hogy a zebrapinty tojó idővel leépül, majd újra összeszedi magát, és ez így váltakozik?
Kb. két éve van egy zebrapinty párunk itthon, az elején a tojó elpusztult pár hónapon belül, beleszorult az egyik tojás mint utólag kiderült.
Vettünk egy másik tojót, a hím egyből elfogadta, csináltam nekik egy kis fa odút, de nem tudják kibélelni. Vagy nem akarják, nem tudom. Mindegy mit rakok bele, a száraz lucernától elkezdve a szárított fűszálakon, rongycsíkokon, fűrészporon, faágakon, vattán keresztül a szalmáig mindent kipróbáltam, a tojó rendezkedne, a hím mindent kidobál az odúból. Tele van szarva, nem győzöm kitakarítani, közben meg abban alszanak, és a tojó ezerrel tojik. Eddig egyetlen egy tojás kelt ki, a fióka viszont elpusztult mielőtt kirepült volna.
Úgy látom tollal próbálják kibélelni, ami abból áll, hogy hím egy gyönyörű, fényes tollazatú díszpéldány, a tojó meg egy kopasz nyakú tyúk szintjét üti meg kinézetben... A hím tépi ki a tollát. Időnként összeszedi magát, kikupálódik, majd kezdődik elölről, néha betegnek is látszik aztán mindig felépül. Kapnak vízbe csepegtetős vitamint, főtt tojást, zöld eleséget, répát, sajtot, folyami homok is van nekik.... miért ilyen akkor a tojó?
Anyám szerint ilyennek kell lennie. Tényleg? Rossz ránézni arra a madárra...
Külön is kapták a fészekanyagot, be az odúba is, de a hím totál töketlen a fészekrakáshoz... Ha kint van a cucc egy ideig pakol, majd félbehagyja, ha bent van kiszed mindent, majd újra berakja és megint csak félbehagyja.
És mint leírtam lágy eleséget és minden szükségeset megkapnak rendszeresen.
Papagájos vagyok nem pintyes de azok akik nem igazi tenyésztők hanem csak így mint te egy vagy maximum néhány párjukat akarják tenyészteni el szoktak feledkezni vagy nem szoktak gondolni egy fontos dologra amin mint nálad is(első tojó) a madarak élete is múlhat.
Ez nem más mint a napfény, a közvetlen napfény(UV) ezernyi jótékony,fontos hatása.
A szobában tartott díszmadaraknak fontos lenne(csak sok embernek fogalma sincs róla) hogy tavasztól őszig ki legyenek rakva kertbe/erkélyre hetente többször de akár naponta 1-2 órára hogy napozhassanak persze arra figyelve hogy ne a déli kánikulában legyenek kinn és nagy melegben legyen nekik árnyék illetve legyen fürdési lehetőségük(mindig ugyanabban az időben és ugyanannyit napozzanak de ne túl későn se túl korán mert ha össze-vissza éri őket nap az megbolondítja a hormonjaikat). Télen pedig vagy madárlámpát vagy megfelelő értékekkel rendelkező(5000 kelvin feletti, a CRI értéke 91 feletti és az UVB hullámhossz 300 nm körüli) naplámpát ajánlott használni.
Tenyésztés esetén évszaktól függetlenül madárlámpát/naplámpát kell használni hogy ne legyenek zavarva a madarak a ki-be hordással.
Az UV hatására termelődik a szervezetükben D-vitamin ami nagyon fontos a kalcium megfelelő hasznosulásához, beépüléséhez(tehát tenyészidőszakban a megfelelő tojáshéj képződéshez). A napfény/UV hatással van a vedlésre, párválasztásra, szaporodás, ellenállóképességre is. És még sok másra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!