Karácsonyra kaptam hullámos papagájt. Ez az első papagájom. Tudnátok segíteni mit hogy csináljak?
Még annyi, hogy az egyik szemével nagyon pislog és van amikor sokáig nem nyitja ki.
köszönöm előre is a segítséget
Látom itt is kaptál választ. Én privátban válaszolok mindenre.
6.(17:44) válaszolónak:
A tojók orra/viaszhártyája pont hogy nem rózsaszín. Fiatalon a hímeké rózsaszín és ez lesz később kék vagy nem mert van olyan színváltozat ahol a hímé örökre rózsaszín marad pl. nekem is van ilyen hímem. A tojók orra/viaszhártyája fiatalon fehér,világoskék és később barna,barnás de váltakozhat,visszaváltozhat fehér-világoskékre.
A lágy eleség/lágytáplálék a magas fehérjetartalmú tojásos kajának szokott a neve lenni nem a gyümölcsnek,zöldségnek. Főtt tojást bőven elég kéthetente adni mivel az állati fehérjétől főleg a túl soktól/gyakoritól beindulnak, hormonosak lesznek és elkezdenek szaporodni vagy legalábbis az akaratuk meglesz hozzá(hímek egész nap udvarolnak, tojókban elindulhat a tojástermelődés hím nélkül is). Gyümölcs, zöldség viszont naponta kell nekik. Persze nem kaphatnak mindent de gyümölcsből az avokádón kívül mindent ehetnek, zöldségből szintén sokfélét ehetnek de nem mindenből kaphatnak sokat a beltartalmuk miatt. Azt viszont hogy miből mennyit,hogyan ajánlott adni nekik most nem fogom részletezni. De pont hogy ehet felfújó, K betűs gyümölcsöt,zöldséget csak az a fontos hogy keveset és más semleges gyümölccsel,zöldséggel keverve. Az én papagájaim kedvence a borsó, főtt lencse és a párolt bab de persze nem kapnak belőlük egyszerre túl sokat, más kajával keverem őket és nem is kapnak mindennap de eszik és tökéletesen jól vannak.
Mi a francért kéne 2-3 hetet várni a foglalkozással? 2-3 hét alatt megszokja a szobát az embert viszont egyáltalán nem mert nincs ott így ezerszer nehezebb őket megszelídíteni mivel amíg a szoba,kalitka az egész környezet új addig az embert is ha ott van és foglalkozik velük az új környezet részeként szokják meg és a környezettel együtt elfogadják míg ha vársz 2-3 hete a környezetet megszokják de az embert nem így amikor elkezdesz velük foglalkozni az ember az egyetlen új így jobban rákoncentrálnak és nehezebb szelídíteni. Én az első perctől foglalkozom velük persze nem úgy hogy pl. benyúlok és tapogatom őket hanem a madár reakciói, viselkedése alapján de foglalkozom velük és talán pont ezért is szelídítettem meg a nagy részüket 1 héten belül, 2 hullámosom egyszerre szelídítve 24 óra után a tenyeremben ülve evett.
Egyszer azt írod "Igénylik a társaságot." pár szóval odébb meg azt hogy "napi legalább fél órát törődj vele". Fél óra a 24-ből szerinted sok? Elárulom hogy kb. semmi. Én az említett 2 hullámosomnál az első nap 8 órát ültem mellettük és szoktattam őket a mozdulataimhoz,jelenlétemhez, a kezemhez a kalitka körül,oldalán anélkül hogy megijesztettem volna őket és folyamatosan figyeltem mit kommunikálnak, jeleznek felém/nekem. Másnap 6 órát ültem mellettük és estére bátran ettek a tenyeremből és bátran rám is álltak. Negyedik nap kiszökött az egyik a kezem mellett és kézre ültetve simán visszaraktam így 5.nap kiengedtem őket hivatalosan is. Azóta naponta legalább 4 órát kinn vannak a szobában de általában inkább többet a többi papagájommal.
Láttál már hullámost eredeti élőhelyén? Sivatagos részen él ahol bizony süt a nap nem is kicsit. Másrészt nagyon is kell nekik közvetlen napfény mivel sokféle jó hatása van nem véletlenül van már direkt papagájoknak/madaraknak való naplámpa. Persze nem a déli kánikulára gondolok nyáron hanem az előtte,utána lévő időszakra. Hivatalosan hullámosoknak egész évben naponta kéne 1-2 óra közvetlen napsütés akár igazi nappal akár naplámpával de minimum hetente kétszer fél óra kell/kéne nekik az egészségük megőrzéséhez ehhez képest mennyit is napozik egy szobába tartott hullámos általában?
A tükör nemcsak begygyulladást okozHAT hanem mentális problémákat OKOZ.
Alap hogy papagájt nem tartunk egyedül mivel az ember egyáltalán nem tud velük úgy és annyit foglalkozni, kommunikálni mint ők egymással.
Sok mindenben eltér a véleményünk és a tudásunk is.
A színeket valóban elrontottam :) - köszi a kiigazíást.
Karfiol, karalábé, kelbimbó, bab, káposzta mindenhol tíltó listán van. Ha már "stílusosan" az eredeti élőhelyet emlíed, ott nem találkoznak ezekkel a zöldségfélékkel.
Láttam már madarakat az élő helyükön és kalitkában is megdögleni azért, mert túl sokat voltak a napon. De nem vitatom, hogy a napfényt szeretik. Azért megfőzni nem kéne egy élő állatot.
A párban tartást támogatom én is, nagyon igénylik a társaságot.
Az én ismerőseim között több is van aki adja ezeket az állítólag tiltott dolgokat már sok-sok éve és a madaraiknak semmi baja. Ezek olyanok mint pl. a napraforgómag(csíkosra gondolok). Alapból egészséges, jó a beltartalma de ha rengeteget eszik belőle a madár vagy csak azt kap enni, csak azt eszi meg a magokból akkor már bizony ártalmas. A dózistól függ.
Ha már eltérő vélemények: ott van pl. a saláta amit rengeteg helyen ajánlanak, te is ajánlottad. Ehhez képest méregteleníti a talajt tehát magába szív és tárol mindenféle méreganyagot amit talál a talajban,öntözővízben és nem lehet alapos mosással se eltávolítani ezeket, egy tanulmány szerint a legjobb nitrát megkötő ami nitritté változva a vérképző szerveket károsítja, mérgezést okoz. Tudok olyan tenyésztőről akinek az elvileg nem permetezett salátától az állománya egy része meghalt de sok hasonló esetet olvasni neten.
Igen az élőhelyén nem találkozik ilyenekkel ahogy almával, sárgarépával és főtt tojással se de mégis kell nekik adni. Az élőhelyükön úgy esznek hogy ne legyen súlyos vitaminhiányuk, fehérjehiányuk(+a sok repüléstől és a napfénytől sokkal erősebb a szervezetük) de a lakásban közel se annyiféle és olyan magkeveréket,kajákat lehet nekik venni amiket ott esznek így muszáj kiegészíteni az étrendjüket nekik is adható, a lehető legváltozatosabb itt is elérhető természetes vitaminforrásokkal ha azt akarja az ember hogy egészségesek és hosszú életűek legyenek.
A napoztatásról itt egy cikk: [link]
A hullámos papagáj a leggyakrabban tartott díszmadarak egyike. És a legtöbb hullámos tartó még távolról se hallott arról hogy napoztatni kéne őket(míg egy nagypapagáj tartó valószínűleg találkozik vele). Állítólag gyakori a hullámosoknál a jódhiány, pajzsmirigyprobléma és a pajzsmirigyműködésnek köze van a napfényhez vagy épp a hiányához. Vajon véletlen?
A nimfáim ha valami miatt egy ideig nem napozhatnak a "naphiány" miatt elkezdik nézni a felkapcsolt villanyt, hosszasan nézik újra és újra gyakran. Napozás közben ugyanezt teszik csak épp a nappal mivel mint a cikkben is olvasható a szemüknél van az a mirigy ami jelzi,érzékeli a napfényt és elkezdődik a D vitamin termelődés és egyéb folyamatok. Ki más lehetne jobb megmondója hogy mire van szükségük mint ők maguk?
A nagypapagájom (aki eredetileg szintén Ausztráliában él de nem a sivatagban) a gyenge napot nem is veszi napnak. Ha viszont egy bizonyos erősséget, bizonyos fokú melegséget elér akkor egyből napozik, leengedi a szárnyait hogy minden evezőtollát érje a nap, széttárja a farktollait.
Hogy nem tudják magukat hűteni? Bizonyos keselyűfaj a csupasz lábára ürít, az elefántoknak ott van a fülük. Minden állatfajnak megvan a maga módszere akkor pont egy olyan fajnak ne lenne amelyik sivatagos részen él? Lihegnek mint a kutyák és elemelik maguktól a szárnyukat hogy kilátszódjon a csupasz,alig tollas hónaljuk de pl. a csupasz lábuknak és a gyors lélegzésüknek is köze van hozzá. Az is egyfajta meleg ellen való védekezés hogy ha melegük van a kalitkában akkor egyhelyben maradnak és nem repkednek,mászkálnak.
Ettől eltekintve direkt írtam hogy nem a 11-15 óráig tartó kánikulára gondolok hanem az előtte és utána lévő napsütéses órákra. Ha akarja az ember tehet nekik fel fürdetőt is vagy permetezővel lefújhatja őket. De az is jó hogy ha fél-1 óra után a kalitka egy részén csinálsz nekik árnyékot. Nem az a lényeg hogyan napoznak hanem az hogy napozzanak legalább egy minimális időt(kb. fél órát) mindenképp aztán utána ha akarnak bemehetnek az árnyékra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!