Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Mekkora kerti röpde kell...

Mekkora kerti röpde kell kinti teleltetéshez minimálisan 2-4 hullámos papagájnak?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Én úgy 20 éve tartottam madarakat (zebrapintyeket), de akkor még kalitkában, lakásban. Most szeretnék egy hullámos párt, benn teleltetném őket, de tavaszra szeretnék készíteni nekik egy kinti röpdét a kertbe, és fokozatos hozzászoktatás után, ha nem extrém hideg a tél, akár kinn is maradhatnának. Lábakon állóra gondoltam, pl. hogy a macskák ne ijesztgethessék őket. Sokat igyekeztem hozzáolvasni, de a "minél nagyobbat" jellegű meghatározás ebben nem nagy segítség... Mi a véleményetek, minimálisan mekkora legyen a nyitott és mekkora a zárt része? (Gondolom, a zárt résznél van egy optimális méret, aminél az sem jó, ha nagyobb, hogy tartsa a "meleget".) Persze (ami a nyitott részét illeti) igyekszem majd "minél nagyobbat", de a tervezéshez jó lenne tudni egy minimum értéket, hogy tudjak mivel számolni... Előre is köszönöm a válaszokat!

2014. aug. 28. 20:30
 1/5 anonim ***** válasza:
65%
Azért azt neked kell tudnod, hogy egyáltalán mekkora a rendelkezésre álló terület, mert az anyagár is ennek függvénye. Azt nyilván nem akarod hallani, hogy 10 méter x 20 méter x 3 méter ? Nyilván a madár méreteihez kell igazítani a röpde méretét, tehát hullámos papagájnak hozzávetőlegesen 2 x 1 méter alapterület és pl. 2 m magasság mint hozzávetőleges méret már megfelelő lehet. Arra azonban gondolj, hogy a madarakat esetleg meg is akarod fogni, meg talán belül is takarítani akarod a röpdét, amit csak benn a röpdében lehet, tehát "járhatóra" ajánlatos tervezni. Akkor meg a lábakon álló nem szerencsés, mert miből lesz a feneke, mire lép rá a gondozó ? A macska dolog meg nehezebb probléma, mert a macska nemcsak felmászni tud, de a röpdére ráugrani is, tehát az egyéb tereptárgyakról elég messze kell, hogy legyen. Nemcsak a macska, de az egér és patkány is okozhat kárt. Az sem jó, ha a verebek be tudnak menni, mert sokféle betegséget adhatnak át. Sok röpde dupla rácsozattal ellátott, amit esetenként úgy oldanak meg, hogy a belső, körüljárhat részben vannak a madarak, és a külső rész kifelé eső rácsozata véd meg a macskáktól (a két rész közti szűk folyosó a körüljáráshoz legalább 70-80 cm széles). A "zárt" rész az éjszakai tartózkodó helyet jelentené, aminek nyilván nem kell nagyobbnak lennie, mint egy szobai kalitka, némi hőmérsékleti temperálást elektromos fűtéssel meg lehet oldani.
2014. aug. 28. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Itt is fogsz választ kapni gondolom de én a helyedben az idre.hu hullámos papagáj fórumán kérdezném ezt meg.
2014. aug. 28. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

1-es válaszoló: köszönöm:), ez tulajdonképpen jó hír, a 2*1m szerintem megoldható, talán még egy kicsit nagyobb is... A rágcsálókra én is gondoltam - viszont a verebekre nem... Egyelőre több tálcás, dupla fenekű megoldásra gondoltam, ami a tisztítást illeti, de épp azért kérdezek most, hogy télen legyen időm minden szempontból alaposan megtervezni.


2-es válaszoló: kösz a tippet, bár már ott is "jártam", remélem, itt is kapok plusz infókat, szempontokat, tippeket...

2014. aug. 28. 21:21
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha az alapja 2*1 m (a magassága 2m) lesz, akkor ne tálcásra csináld, hanem betonozott alapra tedd. Így a rágcsálók és a ragadozók(nyest) nem tudnak beásni. Ha betonos az alja könnyebb összesöpörni, esetleg kislagozni benne. Kell egy zsilip is hogy belépéskor, ne szökjenek ki a madarak.

Az időjárás ellen úgy védheted őket, ha a röpde három oldalról zárt és csak a déli oldala nyitott. (Télen segít, ha szendvicspanel szerűen oldod meg az oldalakat. Két OSB lap között szigetelés. És a maradék egy oldalt polikarbonáttal feded.)

Ha teteje is zárt akkor az esőtől is meg véded őket és a verebek se tudnak bepiszkítani.

Az 1*1cm lyukbőségű dróthálón semmilyen ragadozó, még az egér se fér be.

2014. aug. 29. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
4-es válaszoló: köszönöm a tippeket:) Be kell vallanom, elsőre így bonyolultabbnak tűnik, mint hittem - ha betonoznék, akkor külső segítséget is kellene kérnem, pedig szeretném magam megoldani - de tavaszig még sok idő van:))) Külön köszönöm a téliesítésre vonatkozó infókat!
2014. aug. 31. 20:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!