A hullámos papagájok tényleg nagyon hangosak?
Én most hullámos papagájt szeretnék tartani, egy fiút és egy lányt, tehát egy párt. Valóban nagyon hangosak? :S
Nagyon tetszenek, csak félek, hogy aludni sem fogok tőlük :D
Meg mi a tapasztalata azoknak, akiknek már volt/van?
Inkább egyedül vagy párban zajosabbak?
Én letakarom őket éjjelre, és egyáltalán semmi hanguk nincs. Olyan esetleg lehet, hogy hirtelen megrémülnek valamitől, és elkezdenek a kalitkában össze-vissza repkedni. Ez ösztön. Olyankor felkapcsolom nekik a lámpát, halk hangon beszélek hozzájuk, nyugtatgatom őket, és szépen elülnek, és mindenki alszik tovább. (Ott alszanak közvetlen mellettem, szóval jól jön ilyenkor a baldachinom, mert minden kis por, toll szanaszét repül.)
Nappal elcsicseregnek, beszélgetnek, dalolásznak, főleg délelőtt, délután aludni szoktak. Az ablakban tartom őket, szóval ha elrepül egy madár az kint, egyből jó hangosan jeleznek. :) De amúgy simán meg lehet szokni, és nagyon kellemes háttérzaj. Viszont néha szoktak rikácsolni, ha valami nem tetszik nekik. Az hangos. De olyankor is odamész hozzájuk beszélsz nekik, és abbahagyják.
Azt kihagytam, hogy elég korán kelnek! (Én szeretek madárcsicsergésre ébredni, de nem tudom, te hogy vagy vele...?)
Köszi a választ! :)
Hát, mennyire korán? :D
Amúgy, a csicsergés nem is zavarna, hanem az a rikácsolás... :D
De, gondolom, valamelyest személyiség függő is... :)
pl.: Nekem anno voltak törpehörcsögeim... mondták, hogy azok agresszívek, meg éjszakai állatok, ezért alig lehet tőlük aludni...
Az enyémek szelídek voltak, állandóan gyomroztam őket, sosem bántottak, meg este velem együtt aludtak :D
Juuj, nagyon várom a papagájokat! ^_^ :)
Na, a válaszod azért megnyugtató, akkor majd én is letakarom őket. :)
Hát, most tapasztalatból mondom, hogy ezt így nem lehet megállapítani.
Nekem 2 hullámosom van, külön hoztuk őket, amikor az elsőt szállítottuk buszon, na ő végig rikácsolta az utat!
De amikor a párját hoztuk el, ő nagyon édesen, olyan halkan végigcsipogta.
A 2 papagájom tűz és víz!
Az egyik nagyon csípős, már ha picit közelítek felé, olyan fenyegetően csipog, pedig ő volt előbb.
A másik nagyon békés természetű, olyan kis szelíd, őt meg tudom fogni, simogatni, mégis ő szokott többet rikácsolni.
Éjjel szoktak szerelmi életet élni, úgyhogy előfordulhat, hogy még úgy is hangoskodnak, ha le vannak takarva.
Ezt a cikket már nem tudom, hol találtam, de lementettem, szóval be tudom másolni:
Miért rikácsol egész nap a papagáj?
A papagájoknál gyakori problémának számít a rikácsolás. Léteznek különböző technikák, "nevelési módszerek" a kellemetlen hangoskodás megszüntetésére. De vajon mi készteti a madarakat az éktelen rikácsolásra?
Egy kevés hangzavar még belefér
A madarak hangos állatok. Amikor társaikkal kommunikálnak, hangoskodniuk kell, hogy azok meghallják őket.
Egyes fajok a napkeltét és napnyugtát vijjogással, vagy énekléssel köszöntik, akárcsak a díszmadarak többsége.
Más vadon, vagy emberek közt élő fajok egész nap csikorgó hangokat adnak ki, vagy akár 20 percen keresztül egyfolytában (és elviselhetetlenül) rikácsolnak.
A vadon élő madarak ezzel a "zajjal" figyelmeztetik egymást a közeledő veszélyre, például egy ragadozó érkezésére. Ha a kalitkában élő díszmadár megrémül, ő is ugyanezt teszi.
A rajtól elmaradt madarak is rikoltozó hangot adnak ki, és úgy találják meg a visszafele vezető utat, hogy társaik válaszolnak rá. Ha a papagája rövid, szaggatott hangokat hallat, egyszerűen csak annyit akar megtudni: "Itt vagy?".
A kommunikáció céljából kiadott rikoltozó hangok teljesen normálisak. Ám ha a papagáj hosszú ideig, megszakítás nélkül, szinte ugyanazon a hangon rikácsol, ott már valami nincs rendben. Akkor sem a madár, sem családja nem boldog.
A hangoskodás, rikácsolás okai
A boldogtalan madarak szűnni nem akaró rikácsolása mögött általában mélyebb probléma húzódik, az éktelen zaj csak az állat feszültségének egy tünete. Az okok közé tartozhat:
• a betegség, beleértve a helytelen táplálkozás miatt kialakult problémákat is, ezek miatt is megváltozhat az állat viselkedése! Zárjuk ki a betegségek lehetőségét, vizsgáltassuk ki állatorvossal papagájunk.
• a családban történő változások: például amikor új családtag érkezik, vagy egy régi eltűnik (meghal, vagy elköltözik, stb);
• a magány és az unalom, amely gyakran előfordulhat, amikor változatunk a megszokott napirenden, például vakáció, hosszabb munkanapok, ünnepi sürgés-forgás esetében - tehát amikor elhanyagoljuk papagájunk;
• a környezet valamilyen változása, költözködés, egy új függöny, stb;
• a félelem szintén kiváltja madarunkból a vadon élő társakhoz hasonló rikácsolást;
• a féltékenység, mely eredhet új háziállat érkezéséből, vagy abból, hogy hirtelen nagyobb figyelmet fordítunk másra;
• a nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a kalitka mérete és állapota, háztartási zajok (TV, rádió), túl sok fény, vagy a ház körüli mozgolódások.
A zajártalom csökkentése
Szerencsére barátságos módszerek alkalmazásával le tudjuk szoktatni madarunkat a zajongásról. Ne feledjük, hogy a papagájok életében a hangoskodás bizonyos mértékig teljesen normális. A cél NEM a rikácsolás és hangos vijjogás teljes megszüntetése, hanem időtartamának elviselhetővé csökkentése. Ez pedig sok türelmet, kitartást és következetességet igényel a család minden tagjától. A papagájokat többnyire le lehet szoktatni a rikoltozásról, és bár a nevelés sok időt, néha szakembert igénylő feladat, ám ha szem előtt tartjuk a közös jövőnket, akkor hosszú távon bizony megéri a fáradtságot.
És tényleg megéri a hullámos papagáj, mert nagyon édesek, és aranyosak és játékosak, én imádom őket, nem is tudom mi lenne velem, ha valami bajuk esne.
Nekem két hímem van, letakarás nélkül is csendben vannak. Reggel fél hat fele ébrednek velem együtt, inkább csipognak és játszanak elégedetten. :) Ha nem vagyok otthon, akkor általában csendben vannak (anya szerint). Amikor hazaérek, akkor folytatják a csipogást, csak néha rikácsolnak. Este nyolc fele már nagyon álmosak, akkor már csendben vannak.
Szerintem kicsit halkabbak, amióta az első madaram megkapta a társát. :)
Napközben nem lehet tőlük aludni, ez néha zavaró, de amúgy imádom őket.
Az egyik most tanulta meg a szeretlek és szia mellett kimondani, hogy szia picim. :) Imádom őket, minden rosszaságukkal együtt csak ajánlani tudom őket. Elképesztő, hogy mennyi és milyen minőségi szeretetet képesek adni. Szeretnek a pici szívük egészével, ami több embernek sem ártana.
De mindenképpen tenyésztőtől vegyél! :)
Addig vannak csöndben reggel,amíg nem látnak fényt. Ergo ha letakarod a kalitot,tök kussba vannak akár 11-ig. Persze azért hagyni kell valami rést,hogy kapjanak levegőt is!
Én egyébként ezt a problémát egyszerűen csak a redőnnyel oldom meg. Van,hogy 10-11-ig is alszok,bár olyankor már eléggé mocorognak,mert éhesek,és próbálnak odatalálni a sötétben a táljukhoz,de nem csipognak.
Párban ahogy tapasztaltam halkabbak. Bár egyénfüggő. Az én tojóm sokkal kevesebbet beszél mint a fiú,a fiú viszont képes megállás nélkül egész álló nap dumálni(kellemes,halk hangon,imádom).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!