Kezdőoldal » Állatok » Madarak » A tyúknak van füle?

A tyúknak van füle?

Figyelt kérdés
van tyúkunk és amikor kimegyek a házból akkor mindig odatömörülnek a kerítéshez mert meghallották hogy nyílik az ajtó. de mivel hallanak? én sosem láttam rajtuk fület.
2012. dec. 17. 13:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
igen van. Egy kis lyuk oldalt a fejükön, toll fedi, azért nem látni.
2012. dec. 17. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Füle nincs, de van két hallójárata.
2012. dec. 17. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
68%

Hallanak, van hallójáratuk, de nincs fülkagylójuk, mint az embereknek.

[link]

2012. dec. 17. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
de ha a toll alatt van akkor biztos nagyon picike, és nem akkora mint az enyém és akkor azon a pici dolgon keresztül hogy hallanak olyan jól?
2012. dec. 17. 14:08
 5/13 A kérdező kommentje:
még vmikor én se hallom h szól anyám pedig nekem nagyobb a fülem mint a tyúké xd
2012. dec. 17. 14:09
 6/13 anonim ***** válasza:
69%
Tekintve, hogy egy tyúk mennyivel kisebb, mint egy ember, értelemszerűen a füle is kisebb, de azért van neki. Csak fülkagylója nincs, de attól még hall.
2012. dec. 17. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
így van. nem kiröhögni kell, meg gúnyolódni. ezért van az oldal, de már az is régen volt hogy normális válaszokat kaptam. akárhányszor feltettem egy kérdést ítélkeztek, gúnyolódtak, a szokásos mondás pl h engem se az eszemért szeretnek. vki feltesz egy kérdést de soha nem kap normális választ. de akkor minek találták ki ezt egyáltalán? aki normálisan válaszolt annak köszönöm szépen
2012. dec. 17. 14:29
 8/13 anonim ***** válasza:

A külső fül, auris externa, madarakban a rövid külső hallójáratból, meatus acusticus externus, áll. Külső nyílása, porus acusticus externus, kerek, gyűrűszerű, toll nélküli redő. Benne fülzsírmirigyek, gll. ceruminosae, vannak. A dobüreg felől a dobhártya zárja le. A dobhártya az emlősökéhez hasonlóan háromrétegű, külső rétege, a stratum cutaneum, a bőr elvékonyodó hámjából folytatódik. Középső rétege, lamina propria, radialisan rendeződött rostokból áll. Belső rétege, stratum mucosum, a dobüreget borító nyálkahártya része.


A középső fül, auris media, a sziklacsont dobűri részében helyeződik. Két része van: a dobüreg és a dobhártya. Benne madarakban csupán egy hallási csontocska, a kengyelnek megfelelő columella, foglal helyet. A dobüreget az Eustach-féle fülkürt köti össze a garatüreggeI.


A dobüreg tölcsér alakú, levegőtartalmú, nyálkahártyával bélelt üreg; a columella a medialis falán található. Talpa az ovális ablakot, fenestra vestibuli, zárja le. Lateralis vége három porcnyúlványával a dobhártyához kapcsolódik, talpát kerek szalag fűzi a fenestra vestibulihoz. Az utóbbi közelében található a kerek ablak, fenestra cochleae, amelyet a membrana tympani secundaria fed. A condylus occipitalis közelében eredő kis izom a dobüregbe lép, és a columella nyúlványán tapad. Beidegzése (VII.) és funkciója alapján a m. stapediusszal homologizálható. A dobüreg nyálkahártyája vékony, a columellát is borítja, azt mintegy az üregből kizárja, basalisan a periosteumhoz kapcsolódik; alacsony köbhám béleli.


A belső fül, auris interna. A csontos labirintus, labyrinthus osseus, az os oticumban helyeződik; vékony falát kemény csontállomány veszi körül. Centrális része a tornác, vestibulum, amelynek lateralis falán az ovalis ablak nyílik. Rostrodorsalis falából a három csontos ívjárat, canales semicirculares ossei, ered. A vestibulumból ventralisan a csiga, cochlea, nyílik. A csiga medialisan görbülő, kúp alakú cső, bejáratát a kerek ablak zárja le.


A csontos labirintust folyadék, perilympha, tölti ki, benne szintén folyadékkal, endolympha, telt hártyás labirintus, labyrinthus membranaceus, úszik. A hártyás labirintus tornáchólyagokból, éspedig a hosszant megnyúlt, csőszerű tömlőcskéből, utriculus, és a gömb alakú zsákocskából, sacculus, áll. A kettőt egymással járat, ductus utriculosaccularis, köti össze. Belőle ered egy vékony járat, ductus endolymphaticus, amely a koponyaüregbe, a subduralis üregbe nyílik. A hártyás ívjáratok az utriculusszal közlekednek.


A hártyás vestibulumot egyrétegű laphám (endothel) béleli, amely basalis membránon fekszik. Alatta kötőszövet, membrana propria, van, amelynek rostjai a perilymphával telt üreget áthidalva, megtapadnak a csontos labirintus periosteumán, ezáltal mintegy lehorgonyozzák a hártyás labirintust.


Az egyensúlyozás készüléke az ún. apparatus vestibularis. Receptorai az utriculusban, a sacculusban és az ívjáratok ampulláiban találhatók. A statolith membránnal fedett érzékhám az utriculusban, a sacculusban és a madárra jellemzően a csiga vakzsákjában, lagena, található mint macula utriculi, sacculi et lagenae. Az ívjáratokban és az utriculus alapján lécszerű redők, cristae ampullares, találhatók a macula utriculi mellett; ez a papilla neglecta.


Az egyensúlyozás receptor készüléke az emlősökéhez hasonlóan szőrsejtekből és támasztósejtekből épül fel. Felületüket statolith membrán borítja, a rajta levő kicsi kristályokkal, statolithokkal. A macula utriculi és a mellette levő kicsi macula neglecta, a tömlőcske alapján helyeződő kis lemezek, a nagyobb, tojás alakú macula sacculi a zsákocska alapján találhatók. A receptorok ingerületét a n. vestibularis rostjai veszik fel, és a ganglion vestibulin átkapcsolódva, továbbítják az ingerületet a nyúltvelő magvaihoz.


A hártyás csiga csigajárat, ductus cochlearis, endolymphával telt, csigaszerűen görbült járat, amely vékony csatorna, canalis reuniens, útján a sacculusszal közlekedik. Hólyagszerűen tágult vak vége a lagena. Haránt metszéslapján a járat háromszögletű, lapos tömlő, amely a csontos csigában haladó spirális lemez, lamina basalis, által két járatba osztott perilymphás járat, scala vestibuli és scala tympani között helyeződik. A scala vestibuli a tornáccal közlekedik, a scala tympanit pedig kerek ablak zárja le. A két járat a ductus cochlearis és a lagena között közlekedik egymással, falukat egyrétegű laphám béleli, alatta periosteum van. A ductus cochlearist elcsontosodó, porcos léc feszíti ki.


A Corti-féle szerv szerkezete az emlősökéhez hasonló, kb. 20–50 mikrométer átmérőjű, a csiga csúcsán helyeződő lagenában átalakul, félkör alakú papilla lagenaet alkot, amelyet a macula utriculihoz hasonló szerkezetű statolith membrán fed.



Lényeg: igen, hallanak.

2012. dec. 17. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
köszi :D
2012. dec. 17. 14:40
 10/13 anonim válasza:
van fule es egesz jol hall vele, viszont nem tudom, hogy van-e foga...
2012. dec. 18. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!