A Kakukk, miért nem csinál saját fészket, a fióka miért, lökdösi ki a másik madár tojásait, fiókáit?
Egyszerűen az ő evolúciója ebbe az irányba fordult a faj kialakulásakor. Ezek a fajok (a kakukkfélék) ezt a stratégiát alakították ki a túlélésre. Úgy nevezik, hogy fészekparazita. A Föld számos pontján sok más fészekparazita életmódú faj él.
Ha ez a stratégia nem vált volna be az idők során, akkor ez a viselkedés kiszelektálódott volna, és nem létezne ilyen életmód.
Egyébként ez sem sikeres 100 %- ban. A kakukkfióka gazdamadarai (Magyarországon leginkább a nádirigó, ökörszem) képesek tanulásra, viselkedésük megváltoztatására. Időnként előfordul, hogy a tojó felismeri az idegen tojást, kiszúrja, és kidobja a fészekből. Arra is van példa, hogy egyszerűen elhagyják a madarak a fészket, ha rájönnek, hogy idegen tojás van benne, és máshol fognak új költésbe.
Ahogy változik a gazdamadarak viselkedése, úgy alkalmazkodik a kakukk.
Meg bonyolult dolog ez, mert más fajoknál, pl. ragadozómadaraknál (fehérfejű rétisas) is gyakori, hogy a kikelt 2 fióka egyike kilöki a fészekből gyengébb testvérét. És a szülőmadarak ezt teljes (látszólag) közömbösséggel veszik tudomásul. Nem elég a zsákmány mindkét fióka felnevelésére.
Uhu- nál van rá példa, hogy a nagyobb testű nőstény télen, zsákmány híján széttépi és elfogyasztja kisebb testű párját.
Ezek a stratégiák mind a egyedek túlélését, ezáltal a faj fennmaradását szolgálják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!